HABER

Dr. Aydın Karlıbel'in kaleminden Vedat Kosal'ın (1957-2001) ölümsüz hatırası

23.03.2013


Paylaş:

Vedat Kosal'ı 3 Haziran 2001'de 44 yaşında trajik bir şekilde kaybetmiş olmamız müzik yaşantımızda yeri doldurulamayacak bir büyük kayıp olarak hayranlarını ve sevenlerini derinden sarsmıştır.        


Yıldız Teknik Üniversitesi bünyesinde onu sevenlerin ve muhterem anneleri Renin Kosal hanımfendinin bağışlarıyla kurulmuş olan ve Haziran 2002 de açılış resitalini çalmakla onurlanmış olduğum Vedat Kosal Müzik Araştırmaları Merkezi, VEKOM bugün 11'inci yılında birbirinden yetenekli gençlerimizi Vedat Kosal'ın ışığıyla buluşturmakta, Vedat Kosal'ın anısı VEKOM'da yaşamaya devam etmektedir.   

Almanların tabiriyle sanatına ‘akrebisch' yani kılı kırk yaran, bir kuyumcu titizliğiyle  yaklaşımı, onun mükemmeliyetçi özelliğinin önemli bir parçası idi. Vedat küçük yaşta piyanonun yanısıra zengin bir edebiyat ve tiyatro kültürüyle yoğrularak büyümüş, radyofonik piyeslerde yer almıştır.         

Renin hanımefendinin naklettiği bir hadise onun küçük yaşta ortaya çıkan büyük müzik duyarlılığını çok güzel tanımlamakta: Vedat annesiyle çıktığı bir gezintide yolda çalan bir kemancıyı işittiğinde, annesine ‘Anne ben bunu istiyorum!' diye feryat figan ağlar ve Renin hanım kendisini bir türlü susturamaz..     Yurtdışında ülkemizi başarıyla temsil etmiş olan Kosal, kaybolmaya yüz tutmuş bir tradisyonun en son temsilcileri arasındadır. Cemal Reşid Rey hocamız söz konusu tradisyon vesilesiyle bizlere derslerde ‘sizler Chopin'in ve Liszt'in öğrencilerisiniz derdi: Eduard Mathe'nin ve Alfred Cortot'nun yoluyla Chopin'in, Charles Widor ve Raoul Laparra'nınkiyle de Liszt'in.         

Vedat ile olan en eski ve derin bağım hiç şüphesiz aile dostumuz, İstanbul Şehir Orkestrası'nın değerli kontrabasçısı merhum Remzi Dölensoy'un ikimizi de Cemal Reşid Rey hocamıza talebe olarak götürmüş olmasıdır.          

Vedat ile ilk tanışmam Ortaokul yıllarımıza rastlar. Cemal bey kendisinden o günlerde nadiren sarfettiği övgülerle söz etmekteydi.          

Cemal Reşid Rey hocamızın Prelüd ve Füglerinin Maçka Maden Salonu'nda Seher Tanrıyar ile icrası gençlik yıllarımın unutamadığım anıları arasındadır. Aaron Copland ile tanışarak Lincoln Center'e davet edilişi o günlere rastlar. Münich'te 1976 yılında, Vedat'ı ziyaretim, onun Hochschule'de zorlu çabalarla piyano edebiyatının güç basamaklarını emin adımlarla tırmanmakta olduğu devreye rastlar. Konservatuarın lojmanında Vedat küçük bir odada, bir yatak, bir ocak ve piyanosuyla yaşamaktaydı. Birlikte Münich'te bir gezinti yapmıştık. İlerki yıllarda Münich'te günlerini geçirdiği ve Sarayında konserler vermiş olduğu Nymphenburg beldesi dünyanın en önemli müzik merkezleri arasında yer alır. Bir örnek vermek gerekirse, efsanevi şef Sir Georg Solti'nin Nymphenburg Sarayı'nda yönetmiş olduğu Beethoven'in ikinci Senfonisi şefin kariyerinde bir dönüm noktasına işaret etmektedir.       

Vedat Kosal'ı kendisini ölümsüz kılan anılarıyla, çağdaş Türk bestecilerini de içeren geniş repertuvarı, yurtdışı ve yurtiçinde vermiş olduğu sayısız resitalle ülkesinin seçkin bir sanat elçisi, verdiği Masterclass'lar, kaydetmiş olduğu değerli CD'ler, Saray Müziği'nden yapmış olduğu transkripsiyonlar, derlediği tarihi kataloglar, çevirileri, konferansları ve kaleme almış olduğu ‘Osmanlı'da Batı Müziği' başlıklı kitabıyla, derin kültürlü, nezaket ve zarafetin zirvesinde bir İstanbul beyefendisi olarak anımsayıp anmaktayız.          

2007 yılında  Lila Müzik firmasının Vedat Kosal'ın seçkin kayıtlarını iki CD halinde yayınlamış olması onun anısına sunulmuş değerli bir armağandır. Vedat Kosal mübarek bir günde, bir Mevlid Kandili'nde aramızdan ayrılmıştı.         

3 Haziranlarda birbirinden değerli sanatçılarımızın Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Vedat Kosal anısına sundukları dinletiler ise bir geleneğe dönüşmüş bulunmaktadır. Onu çok sevdiği eski tabirlerden biriyle tanımlamak gerekirse, Vedat için ‘parmakla gösterilen' anlamına gelen ‘müşar-ül-bi'l –benan' sözünü kullanmamız mümkündür.       

Yıllar sonra ilk seslendirilişini yapmak üzere hazırlamakta olduğum Vedat Kosal'ın ‘Boğaziçi'nde bir Gezinti' başlıklı beş bölümlük piyano süiti,  hocası Cemal Reşid Rey'in kompozisyon prensiplerini  genç yaşında ne kadar dikkatle gözlemleyerek özümsemiş olduğunun harikülade bir kanıtıdır.        

Bu büyük sanatçımızı ebedi hasret ve rahmetle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum.   

Dr Aydın Karlıbel 
Mecidiyeköy 2013  

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20