HABER

Dünya Dans Günü'nde solistlerle öğrenciler eleleydi...

30.04.2013


Paylaş:

Dünya Dans Günü Ankara Devlet Balesi solistleriyle HÜ. Ankara Devlet konservatuarı bale bölümü öğrencilerinin 29 Nisan gecesi ortaklaşa verdikleri temsille kutlandı. Devlet sanatçısı Meriç Sümen'in kaleme aldığı ve 'balenin en insancıl sanat olduğu' vurgulanan bildirinin okunmasından sonra, değişik balelerden ikili ve üçlü danslar ile grup dansları sergilenmeye başlandı.   


Solistlerden Özge Onat - Eren Keleş ikilisi, 'La Corsaire' balesinin büyük ikili dansındaki uyumları, teknik ve estetik düzeyleriyle özellikle dikkati çektiler. Solistlerden Elif Aktar-Emre Güler ikilisi Sevginin Bedeli balesinden ikili dans, Almula Özlem ile Cankat Özer de Don Kişot balesinden büyük ikili dansı başarıyla sundular. Burak Kayıhan'ın 'İş Adamı' başlıklı modern dans uygulaması da özellikle kayda değerdi.  

İkinci yarıda tümüyle öğrencilerden oluşan topluluk, 'Giselle' balesinin son perdesini sundu. Giselle'i danseden Berin Kocabaş, teknik ve estetik olarak gelecek vaadeden bir dansçı olarak dikkati çekerken, Albrecht'te Buğrahan Alnıaçık da geleceğin sağlam baletlerinden biri olacağını gösterdi. Buğrahan'ın biraz yüz ifadesi çalıştırılması gerekiyor. Giselle'in kordo balesi de hayli başarılı sergilendi.  

Temsilin ilginç bir tarafı Alnıaçık soyadı taşıyan üç öğrencinin de sahneye çıkmasıydı. Buğrahan'ın kardeşleri, ikizler Atakhan ile Tulgahan, Şımarık Kız balesinden dört erkek dansında görev yaptılar. Üç erkek kardeş geleceğin bale kadrolarına talip olarak aynı mesleği seçmişti.   

Temsil sonunda ADK Bale Bölümü Başkanı Müride Aksan, Ankara Bale yöneticisi Elif Poyrazoğlu ve diğer görevliler, solistler ve gençlerle birlikte izleyiciyi selamladılar.  

Şefik Kahramankaptan 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20