HABER

'Şarkıların Elçisi' Thomas Hampson BİFO ile ilk kez İstanbul'da

13.05.2013


Paylaş:

Kariyeri dünyadaki tüm genç müzisyenlerin rüyalarını süsleyecek başarılarla dolu olan 'şarkıların elçisi' Thomas Hampson, 23 Mayıs Perşembe akşamı İstanbullu dinleyicileriyle ilk kez buluşacak. Boston ve New York konserlerinin ardından Viyana'daki La Traviata temsilinden ayağının tozuyla İstanbul'a gelecek olan Thomas Hampson, sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO eşliğinde Mahler, Wagner, Verdi ve Massenet'nin operalarından aryalar seslendirecek.  


ABD ve Avrupa'da Wagner ve Verdi gibi dev opera bestecilerinin başyapıtlarındaki ses getiren rollerinin yanı sıra kendisi için bestelenmiş yapıtları seslendirmeye devam eden Amerikalı bariton, yakın zamanda Metropolitan Opera Guild tarafından 'Met Mastersinger' unvanıyla onurlandırıldı. Başta Leonard Bernstein olmak üzere Alan Gilbert, Mariss Jansons, Philippe Jordan gibi şeflerle birlikte çalışmış olan sanatçı, aynı zamanda Heidelberger Frühling Müzik Festivali'nin sanat yönetmenliğini üstlenerek genç sanatçıların yetişmesine de katkıda bulunuyor.  

Geçtiğimiz sezon San Francisco, Zürih ve New York Metropolitan operalarında özellikle Mathis der Maler ve Macbeth ile harikalar yaratan Hampson, son dönemde Zubin Mehta yönetimindeki Münih ve İsrail Filarmoni, Christoph Eschenbach yönetimindeki National Symphony ve Gustave Dudamel yönetimindeki Los Angeles Filarmoni'nin de aralarında bulunduğu şef ve orkestralarla aynı sahneyi paylaştı. Klasik ve çağdaş opera repertuarına olan hâkimiyeti ile tanınan Thomas Hampson, geçtiğimiz sezon 11 Eylül olayları anısına San Francisco Operası'nda Heart of a Soldier'ın prömiyerinde rol almıştı. Alman romantik dönem şarkılarının en önemli yorumcularından biri olan Thomas Hampson, Amerikan Kongresi Kütüphanesi işbirliğiyle gerçekleştirdiği 'Song of America' projesi nedeniyle 'Amerikan şarkılarının elçisi' olarak anılıyor.   

Kendini müzik aracılığıyla kültürlerarası diyalog geliştirmeye adayan Hampson'un 2011 yılında CNN'in 'Fusion Journeys' program dizisinde yayımlanan Güney Afrikalı müzik grubu Ladysmith Black Mambazo ile gerçekleştirdiği proje büyük ilgi görmüştü. Geçtiğimiz yıl ECHO Klassik tarafından 'Yılın Şarkıcısı' unvanına layık görülen ve 20 yıl içinde bu unvanı dördüncü kez alan ünlü baritonun diskografisinde pek çok Grammy, Edison ve Grand Prix du Disque ödülü bulunuyor.  

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası'nın Thomas Hampson ile sezona veda edeceği  konser 23 Mayıs 2013 Perşembe akşamı 20.00'de Lütfi Kırdar UKSS'de gerçekleştirilecek. 

Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) konserlerinin biletleri tüm Biletix satış kanallarından temin edilebilir.  


BİFO & THOMAS HAMPSON 

Sascha Goetzel, şef 
Thomas Hampson, bariton  
Tarih: 23 Mayıs 2013, Perşembe 
Saat: 20.00 
Yer: Lütfi Kırdar UKSS  


Program

Wagner: Tannhäuser Uvertürü 
Wagner: Tannhäuser'den 'O du mein holder Abendstern' 
Mahler: Lieder eines fahrenden Gesellen 
Verdi: La Forza del destino Uvertürü 
Verdi: Don Carlo'dan 'Son io, mio Carlo... Per me giunto… io morrò lieto in core, o Carlo ascolta' 
Verdi: Aida, 1. Sahne Prelüdü 
Massenet: Hérodiade'dan 'Ce breuvage... Vision fugitive' 
Gounod: Faust'tan 'Waltz' 
Verdi: Il Corsaro'dan 'Alfin questo corsaro… Cento leggiadre vergini… S'avvicina il tuo momento' 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20