HABER

Bir Amerikan orkestrası daha İzmir'de konser vermeye talip oldu!

27.06.2013


Paylaş:

İzmir gelecek yıl ABD'nin bir başka dünyaca ünlü orkestrasını ağırlamaya hazırlanıyor. 


Son yıllarda düzenli olarak dünyanın en önemli senfoni orkestralarını Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nin akustiği dillere destan büyük salonunda konuk eden İzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı (İKSEV) son olarak geçtiğimiz Mayıs ayı başında Alan Gilbert yönetimindeki New York Filarmoni Orkestrası'nı piyanist Emanuel Ax ile birlikte aynı salonda İzmirli sanatseverlerle buluşturmuştu. 

Andante'ye ulaşan bilgiye göre New York Filarmoni'nin başarılı geçen İzmir konserinin ve AASSM'nin üstün akustiğini haber alan yine çok ünlü bir Amerikan senfoni orkestrası konser vermek için İKSEV'e başvurmuş bulunuyor. ABD'nin en büyük senfoni orkestraları arasında yer alan topluluktan bir heyet geçtiğimiz günlerde İzmir'e gelip İKSEV yetkilileriyle görüşmüş ve AASSM'yi gezmişler. 

Aldığımız bilgiye göre, konserin tarihi, şefi, solisti ve programının ne olacağı üzerinde taraflar arasında görüşmeler halen sürüyor. İKSEV'i güç durumda bırakmamak için bu önemli senfoni orkestrasının ismini şimdilik duyurmamayı tercih ettik ama sözleşme imzalandığında yine bu mecradan duyurusunu yapacağımızı şimdiden söyleyelim.

Bu arada 27'inci Uluslararası İzmir Festivali tüm hızıyla sürüyor. 2 Mayıs'taki New York Filarmoni özel konseriyle başlayan Festivalin resmi açılışı 6 Haziran'daki Verdi & Wagner Gala Konseri'yle yapılmıştı. 28 Haziran'da Dance Theater of Harlem topluluğunun Kültürpark'taki özel gösterisinin izlenebileceği Festival Temmuz ayında Kremerata Baltica, Amarcord Wien, Hille Perl, Lee Santana, İzmir Barok konserleriyle sürecek. 

27'inci Uluslararası İzmir Festivali 16 Temmuz'da Apollon Musagete Quartet'in Celsus Kütüphanesi'nde vereceği konserle sona erecek.

Serhan Bali

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20