HABER

İlk kadın orkestra şefi İnci Özdil, İşçi Partisi'nde siyasete atıldı...

25.10.2013


Paylaş:

Özdil, İP Kültür-Sanat Bürosu'nu oluşturacak…  


Bursa Devlet Bölge Senfoni Orkestrası'ndan emekliye ayrılan orkestra şefi İnci Özdil, İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcılığı'na getirildi ve İP Kültür-Sanat Bürosu'nu kurmakla görevlendirildi. İnci Özdil, 20 Ekim'de Ankara Tandoğan Meydanı'nda CHP, İP, Türkiye Gençlik Birliği, Vardiya Bizde gibi siyasi parti ve örgütlenmelerin katılımıyla düzenlenecek Cumhuriyet Kutlaması'nda, yeni oluşturduğu Atatürk Orkestra ve Korosu'nu yönetecek. Özdil, Atatürk Orkestra ve Korolarının Bursa ve Eskişehir'de de kurulması için çalışıyor.  

Türkiye'nin ilk kadın orkestra şefi olan İnci Özdil ile kardeşi besteci Sıdıka Özdil, geçtiğimiz Haziran ayının 15'inden itibaren devlet görevlerinden emekli oldu. İnci Özdil BDBSO'nun 1. Şefliğinden, kardeşi Sıdıka Özdil ise Antalya DSO şef yardımcılığından ayrıldı. Özdil Kardeşlerin öncülüğünde sosyal medyada yaygınlaşan TC Sanatçı İnsiyatifi oluşturuldu, ardından İnci Özdil İP'te siyasete atıldı, Sıdıka Özdil ise Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda kompozisyon bölümünde sözleşmeli ögretim görevlisi olarak ders vermeye başladı. İnci Özdil çalıştığı dönemde Kültür Bakanlığı aleyhinde 22 dava, Sıdıka Özdil ise 11 dava açmış, görev yerlerinin değiştirilmesi ve müdahale gibi konulardaki bu davaları kazanmışlardı. 

Türkiye'nin ilk kadın orkestra şefi olan İnci Özdil (d.1960) Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Nimet Karatekin ve Mithat Fenmen'den piyano; Necil Kâzım Akses ve Nevit Kodallı'dan kompozisyon dersleri aldı, yüksek lisans diploması ile mezun oldu. Devlet bursuyla orkestra şefliği uzmanlığı için Londra Guildhall Müzik Okulu ve Kraliyet Müzik Akademisi'nde yüksek yöneticilik sınıfına girerek George Hurst, Colin Metters, John Carewe, Sir Colin Davis ve Horst Neumann ile çalıştı. 1986 yılında İtalya'da Chigiana Müzik Akademisi'nde ünlü şefi Carlo Maria Giulini ile Alman romantik müziği üzerine çalıştı. İngiltere'de K. Penderecki, I. Xenakis, O. Messiaen, H. W. Henze, T. Takamitsu ve K. Stockhausen gibi ünlü bestecilerin seminerlerine katılması, Özdil'in çağdaş müziğe olan sevgisini ve müzik bilgisini derinleştirdi. Hans Werner Henze adına düzenlenen festivalde 1988 yılında "En iyi yorumcu" ödülünü kazanan sanatçı aynı yıl Kraliyet Müzik Akademisi'ndeki orkestra şefliği eğitimini birincilikle bitirdi. 1989 yılında Rus hükümetinin verdiği bursla St. Petersburg Konservatuvarı'nda Ilya Alexandrova Musin ile Rus müziği ve yorumu üzerine çalıştı. 1991'de Hollanda Breda Festivali'nde seri konserler verdi. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası'nda 1992-1994 yıllarında şef yardımcılığı yapan Özdil, 1994 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Antalya Devlet Senfoni Orkestrası'nı kurmakla görevlendirildi. Özdil, halen Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası'nın şefliğinden 15 Haziran 2013 tarihi itibariyle kendi isteğiyle emekliye ayrıldı. 

Şefik Kahramankaptan, 22 Ekim 2013

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20