HABER

Emre Aracı, konferans: Yusuf Agah Efendi Londra'da - 9 Kasım 2013 / 14.30

31.10.2013


Paylaş:

Pera Müzesi Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar Oryantalist Resim Koleksiyonu sergisi kapsamında İngiltere'nin İlk Türk Büyükelçisi Yusuf Agah Efendi Londra'da konulu bir konferansı düzenliyor.  


Besteci ve müzik tarihçisi Dr. Emre Aracı'nın hazırladığı müzikli konferans, İngiltere'ye büyükelçi olarak tayin edilişinin 220. yılında, Yusuf Agâh Efendi'nin izinde, 18. yüzyıl Londrası'nın sokaklarında canlı bir tarih ve müzik yolculuğu.  

Yusuf Agâh Efendi'nin ressam Carl Frederik von Breda tarafından Londra'da yapılan yağlı boya portresinin de yer aldığı Elçiler ve Ressamlar sergisi katında gerçekleşecek.  

1793 yılının kayda değer olaylarını uzun bir liste halinde sıralarken, The Times gazetesi son madde olarak Türk büyükelçisinin Aralık ayında Dover Limanı'na varışına da yer veriyordu. Bu gerçekten de o yılın önemli olayları arasındaydı; zira tarihte ilk kez daimi bir Türk büyükelçisi Londra'ya tayin edilmiş ve İngiltere topraklarına adım atmıştı. Bâb-ı Âli'nin İngiltere'ye yolladığı Yusuf Agâh Efendi'nin büyükelçiliği o dönem saray ve İngiliz aristokrat çevreleri arasında büyük ilgi uyandırmış ve şehirdeki yaşantısı sadece gazete haberlerine değil, pek çok davet, kutlama ve müzik bestesine de konu olmuştu. Bu alanda geniş araştırmalar yapan besteci ve müzik tarihçisi Dr Emre Aracı, İngiltere'ye büyükelçi olarak tayin edilişinin 220. yılında, Yusuf Agâh Efendi'nin izinde, 18. yüzyıl Londrası'nın sokaklarında bizi canlı bir tarih ve müzik yolculuğuna çıkartıyor. Aracı'nın, notalarını British Library'de keşfettiği Türk büyükelçisinin şerefine bestelenen marşları piyanist Hakan Ali Toker'in seslendireceği bu açıklamalı konferans, Pera Müzesi'nde, Yusuf Agâh Efendi'nin ressam Carl Frederik von Breda tarafından Londra'da yapılan yağlı boya portresinin de yer aldığı Elçiler ve Ressamlar sergisi katında gerçekleşecek.  

Emre Aracı 1987'den beri Birleşik Krallık'ta yaşıyor. Edinburgh Üniversitesi Müzik Fakültesi'nden BMus (Hons.) ve PhD dereceleri ile mezun oldu. Türkiye-Avrupa müzik ilişkileri üzerine yoğunlaştığı araştırmalarıyla ilgili pek çok kitap ve makale yazmış, Kalan, Warner ve Brilliant Classics tarafından yayınlanan CD'ler kaydetmiştir. W. P. R. Cope'un Yusuf Agâh Efendi için bestelediği merasim marşından esinlenerek 1998'de Büyükelçi Özdem Sanberk için Türk Büyükelçisi'nin Merasim Marşı'nı bestelemiştir.        


Etkinlik ücretsizdir. Rezervasyon alınmamaktadır, yerler sınırlıdır. Konferans dili Türkçe'dir.

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20