HABER

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı "2013 Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası" Ertuğrul Oğuz Fırat'ın

17.11.2013


Paylaş:

Sevda-Cenap And Müzik Vakfı'nın ülkemiz çoksesli müziğine büyük emeği geçmiş bir besteci, yorumcu ve/veya eğitimciye katkılarından dolayı Vakfın ve müzikseverlerin şükranlarını sunmak üzere her yıl takdim ettiği "Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası"nın  26' ncısı sahibini buluyor.  


Vakıf Kurullarının oybirliği ile 2013 yılı Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası'na layık görülen besteci ve öğretici Ertuğrul Oğuz Fırat, çağdaş çoksesli müzik alanındaki yapıtlarının yanı sıra, aynı ilerici çizgiyi yazı diline ve tuvale yansıtmış şiir, öykü, denemeler ve incelemeleri ve dört kitabı yayınlanmış bir yazar, Avrupa'da ve Türkiye'de sergiler açmış bir ressam, yargıçlıktan emekliye ayrılmış bir hukukçudur.  

1980 yılından bu yana evinde düzenlediği çağdas müzik dinlenilen ve üzerine tartışılan toplantılarda çağdaş müzik ve sanat konusundaki birikimleri ile geniş müzik koleksiyonunu müzikseverlere aktaran Fırat, aralarında Fazıl Say, Muhittin Dürrüoğlu, Onur Özmen, Yiğit Kolat gibi genç kuşak müzisyenlerin de bulunduğu farklı mesleklerden çağdaş müzik meraklılarına eğitim vermiş ve vermektedir. 

Tören 6 Aralık'ta… 

Değerli bestecimiz Ertuğrul Oğuz Fırat'ın madalyası 6 Aralık 2013, Cuma akşamı saat 20.30'da Ankara MEB Şura Salonu'nda yapılacak törenle tevdii edilecek. Bestecinin yapıtlarının seslendirileceği bir konserle devam edecek olan törene, tüm müzik ve sanatseverler ile basın mensupları davetli olacak. Sanatseverler aynı akşam Ertuğrul Oğuz Fırat'ın resimlerinden oluşan bir sergiyi gezme ve  besteci ile tanışma olanağını da bulabilecekler.   

Vakıf Onur Ödülü Altın Madalyası Sahipleri 

İlk kez 1989 yılında Cevat Memduh Altar'a verilen bu ödüle ilerleyen yıllarda Ahmet Adnan Saygun, Ulvi Cemal Erkin, Necil Kazım Akses, İlhan Usmanbaş, Leyla Gencer, Cemal Reşit Rey, İdil Biret ve Suna Kan, Nevid Kodallı, Hasan Ferid Alnar, Ferhunde Erkin, Ferid Tüzün, Prof.Dr. Kamuran Gündemir, Hikmet Şimşek, Faik Canselen, Ayhan Baran, Prof.Dr. İhsan Doğramacı, Ayla Erduran, Güsin Onay, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İlhan Baran, Muammer Sun, Gürer Aykal ve H.Ü.Ankara Devlet Konservatuvarı layık görüldü.    

"Onur Ödülü Altın Madalyası Sahipleri" dizisi'ne yeni kitap… 

Aynı akşam önceki yılın Altın Madalya sahibi H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı için Erdoğan Okyay tarafından hazırlanan 'Atatürk Müzik Devriminin Simge Kurumu Ankara Devlet Konservatuvarı (ADK)'  kitabı da sanatseverlerin beğenisine sunulacak.

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20