HABER

Yıl bitmeden Hindemith anılabildi...

29.12.2013


Paylaş:

Ülkemizde ilk konservatuvarın kurulmasına ve CSO'nun yeniden tasarımlanmasına danışmanlık yapan, Alman besteci-eğitimci Paul Hindemith, ölümünün 50. yılında, İdil Biret'in bestecinin tüm piyano eserlerini kaydetmesi ve SCAMV'nın 'Hindemith Raporları-1935-36-17' başlıklı kitabı yayımlaması vesilesiyle, Ankara Halk Tiyatrosu Sahnesi'nde düzenlenen bir toplantıyla anıldı. Böylece 2013 yılı bitmeden, Hindemith anısına halk katılımlı bir etkinlik düzenlenmiş oldu.


Toplantıda, Konservatuvar'ın kuruluş yıllarında sahne sanatları alanında öğretmenlik ve danışmanlık yapan Karl Ebert'in çevirmenliği görevinde bulunan öykücü-eğitimci Sabahattin Âli'nin müzikolog kızı Dr. Filiz Ali, Hindemith Raporları'nı ve bir kısım mektupların çevirisini yapan, Hindemith üzerine tez yazmış müzikolog Elif Damla Yavuz ile İdil Biret'in eşi Şefik Büyükyüksel konuşmacı olarak yer aldı. Hindemith'le ilgili anlatı ve saptamalarla, soru-cevaplardan sonra, bestecinin iki sonatı seslendirildi. Önce Hindemith'in danışmanlığında kurulan bugünkü Hacettepe Devlet Konservatuvarı'nın obua öğretmeni Meral Vural Leblebicioğlu, Simay Ergene Civelek'in piyano eşliğinde bestecinin obua sonatını sundu. Ardından aynı konservatuvarın öğretim görevlilerinden ve HSO üyesi kemancı Seda Baykara, Günay Tuzkaya'nın piyano eşliğinde bestecinin keman sonatını bellekten seslendirdi. Toplantıda anıtsal piyanist İdil Biret ile Hindemith Raporları'nı yayımlayan SCAMV'nın başkanı Mehmet Başman da dinleyiciler arasındaydı.

Bu toplantı başını İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı orkestra şefi İnci Özdil ve kardeşi besteci Sıdıka Özdil'in çektiği  TC. Sanatçılar İnsiyatifi tarafından düzenlendi. Gönül isterdi ki, geçtiğimiz yıllarda Liszt Sempozyumu gibi Uluslararası toplantılar düzenleyebilen Hacettepe Devlet Konservatuvarı, varoluş nedenleri arasında yer alan Hindemith için de bir anma etkinliği yapmayı akıl edebilseydi…

Şefik Kahramankaptan // 29.12.2013 // Yansımalar

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20