HABER

Kült şef Neeme Jarvi'nin Ankara gösterisi...

05.04.2014


Paylaş:

Günümüzün en önemli orkestra şeflerinden biri olan Neeme Jarvi, Ankara'da Prof. İhsan Doğramacı anısına Bilkent Senfoni'yi yönetirken, gösterişe kaçmadan nasıl iyi orkestra yönetilebileceği konusunda âdeta gizli bir gösteri sundu. Bu gösterişsiz gösteriyi, orkestra üyeleri ile koro balkonunda oturanlar görebildi sadece.


Estonyalı Neeme Jarvi (d.1937), eğitimini St. Petersburg Konservatuvarı'nda tamamlamış, Mravinsky, Svetlanov gibi büyük Rus şeflerin sürdürümcüsü bir müzik insanı. Mezzo TV'nin sürekli izleyicileri onu özellikle açıkhava festivallerindeki çekimlerden tanırlar. Jarvi, 500'ü aşmış kayıtları, az bilinen bestecileri desteklemesi ve oğullarıyla da ünlüdür. İki oğlu Paavo ve Cristian, babalarının izinde ilerleyerek, iyi birer uluslararası şef olarak dünya piyasasında yerlerini almış durumdalar. Kızkardeşleri Maarika Jarvi de iyi bir flütçü.


3 Nisan gecesi Bilkent'teki konser 'anı ve protokol' ağırlıklıydı çünkü Bilkent'in kurucusu Prof. Dr. İhsan Doğramacı ( 1915-2010) her yıl olduğu gibi doğum gününde anılıyordu. Solist, Doğramacı anmalarının sürekli ismi piyanist Gülsin Onay'dı. Repertuarının önemli parçalarından Chopin konçertolardan iki hafta kadar önce AGSO eşliğinde aynı salonda çaldığı ikincisini seslendirdi. BSO, Jarvi eşliğinde çok iyi bir eşlik çıkardı. Özellikle ikinci bölümün sonundaki orkestra sönüşü süresi ve dekreşendonun duyarlılığı 'farkın farkedilmesi'ni sağlar nitelikteydi. Gülsin Onay, bis olarak, 'Hocabey'in vasiyeti'ni her zamanki gibi yerine getirerek Chopin'in Op.53 Büyük Polonez'ini çaldı. Onay, konserin ikinci yarısını da anne ve babasıyla birlikte ön sıradan dinledi.


Konserin ikinci yarısını, Jarvi'yi tam cepheden görecek biçimde koro balkonundan izleyip dinledim. Çaykovski'nin Kuğu Gölü bale süitinde orkestrayı, hangi hareket ve mimiklerle yönettiğini dikkatle gözledim. Abartılı hiçbir hareketi olmayan, ataklarının çoğunu gövdesinin ön kısmında yaptığı küçük el hareketleri, dirsek ve omuz hareketleriyle veren ama orkestrayı istediği gibi sürükleyip götüren kült bir şef... İcrada arp soloda Beste Toparlak, trompet soloda Julian Lupu, keman soloda Tuğrul Ganiyev başta olmak üzere, bakır ve tahta üflemeli çalgı grupları şefin beğenisini kazandılar.


Bakalım Jarvi ya da oğullarından birini Ankara'daki şef podyumlarında gene görebilecek miyiz?


Şefik Kahramankaptan // Yansımalar // 04.04.2014

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20