HABER

ULUSLARARASI İSTANBUL BALE YARIŞMASI DÖRDÜNCÜ YILINDA FESTİVALLE TAÇLANDI

27.05.2014


Paylaş:

Bale sanatına gönül vermiş genç dansçıların büyük destekçisi olan Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali dördüncü yılında bir festivalle taçlanıyor! DOBGenel Müdürlüğü tarafından, 2008 yılından bu yana, iki yılda bir gerçekleştirilen Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali, bu yıl 21-26 Haziran 2014 tarihleri arasında dördüncü kez yıldızlarını arayacak.

Türkiye'de bale sanatının profesyonel olarak, akademik kurallar çerçevesinde sahnelendiği tek kurumsal yapı olan DOB Genel Müdürlüğü'nün, Türkiye'nin sanatsal kimliğinin vurgulanması ve dünya dans sanatına yeni açılımlar kazandırılması hedefiyle yaşam bulan Uluslararası İstanbul Bale Yarışması, düzenlendiği ilk yıl kaydettiği başarı nedeniyle, merkezi Rusya'da bulunan 'Uluslararası Bale Yarışmaları Federasyonu' (IFBC) tarafından 17 Haziran 2009 tarihinde oybirliğiyle üyeliğe kabul edildi.

Profesyonel hayata atılmak üzere olan genç dansçılar, bu yarışma sayesinde, performansları ve gelecekleri üzerine fikir alışverişinde bulundukları birbirinden değerli jüri üyelerinin deneyimlerinden faydalanıp, vizyonlarını ve sanatlarını geliştirecek bir okul ortamında bulunma fırsatı yakalıyorlar. Bale eğitiminin dünya çapında gelişimini ve bu alanda karşılıklı değişimi teşvik eden yarışmada bugüne kadar uluslararası arenada kendi dallarında büyük isim yapmış sanatçılar jüri üyesi olarak görev aldılar.

CRR Konser Salonu'nda gerçekleştirilecek yarışmaya geçen yıllarda olduğu gibi yine Türkiye'den ve dünyadan yoğun bir katılım beklenirken, ilk kez Zorlu Center PSM ve Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi'nde gerçekleştirilecek Festival temsilleriyle sanatseverlerle buluşmanın heyecanı yaşanacak. DVD seçmeleri için son başvuru tarihinin 9 Mayıs 2014 olduğu ve genç sanatçılara düşlerini gerçekleştireceği büyülü bir ortamın kapılarını açacak yarışmanın büyük ödülü ise 8.000 Euro'luk İstanbul Grand Prix.

4. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması ve Festivali'nin açılışı, 21 Haziran'da, Ankara DOB tarafından Zorlu Center PSM'de sahnelenecek Kont Dracula balesiyle yapılacak. 2013 yılı sonunda dünya prömiyeri yapılarak repertuvarımıza kazandırılıp büyük ses getiren bu prodüksiyon İstanbul'da yerli ve yabancı dansseverlerle buluşacak. 22-23 Haziran günleri CRR'de yapılacak yarı finallerin ardından, festival kapsamında ikinci temsil sahnelenecek.

24 Haziran Salı gecesi, Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi'nde, Samsun DOB tarafından sahnelenecek Bach Alla Turca adlı bale eseri izleyiciyle buluşacak. Bach'ın klavsen konçertosunu piyano ve perküsyon için düzenleyen piyanist Anjelika Akbar'ın yanı sıra perküsyonist Mehmet Akatay da sahneye çıkacak. Gecenin ikinci bölümünde ise ünlü koreograf Robert North'un Troy Game adlı fenomen eseri seyirciyi coşturacak. Yarışmanın, büyük heyecanın yaşanmasının beklendiği finalleri ise 25 Haziran akşamı yine CRR'de yapılacak.

Başarılı genç dansçılara ödülleri 26 Haziran'da yapılacak Gala Gecesi ve Ödül Töreni'nde takdim edilecek. Yıldızlar geçidinin yaşanacağı gecede usta sanatçı ve eğitimci Vladimir Malakov da sahneye çıkacak. Malakov'a gösterisinde yıldız sanatçı Beatrice Knop eşlik edecek.


Dünya balesinin kalbi İstanbul'da atacak

Yarışma ve Festival Sanat Yönetmeni Nilay Yeşiltepe Güngör yaptığı açıklamada, bu organizasyonun en önemli kazanımını 60 yılı aşkın bir geçmişe sahip olan Türk Balesi'nin sesinin uluslararası arenaya taşınması olarak gördüğünü ve yarışmanın daha birinci yılının ardından Uluslararası Bale Yarışmaları Federasyonu üyesi olarak kabul edildiğini belirtti. Geçen yıl Moskova'da UNESCO Başkanı Alkis Raftis'ten yarışma hakkında övgünün yanı sıra UNESCO'ya katılma teklifi de aldıklarını belirten Güngör, bu kadar kısa bir sürede dünyaya kendini kabul ettirebilen bu 'zor ama keyifli' organizasyonla gurur duyduklarını vurguladı.

Yarışmanın Türk balesine ve bale sanatçılarımıza yönelik katkıları üzerine de düşüncelerini paylaşıyor Güngör: 'Yarışmanın ülkemizin bale sanatçıları için önemli bir kazanım olduğunu düşünüyorum. Bu topraklarda görmeyi hayal dahi edemediğimiz pek çok uluslararası yıldızı bu etkinlik vesilesiyle Türkiye'ye davet ediyoruz. Burada yaptıkları gösterilerin genç sanatçılar açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gençlerimiz bu isimlerle ustalık dersleri yapma imkanı bulabiliyor; yetenekleri doğrultusunda burslar ve ödüller kazanıp yurtdışında organize edilen yarışmalarda boy gösteriyor ve ödüller alıyorlar. Umarız, organizasyonumuz daha uzun yıllar ülkemizin sanatına katkısını sürdürür ve sesimizi dünya platformunda duyurmaya devam eder.' dedi. 

Onur Aydın


4. ULUSLARARASI İSTANBUL BALE YARIŞMASI VE FESTİVALİ PROGRAMI


21 Haziran 2014, Cumartesi KONT DRACULA B.HOINIC

Ankara Devlet Opera ve Balesi ZORLU CENTER PSM


22-23 Haziran 2014, YARI FİNALLER CRR KONSER SALONU

Pazar, Pazartesi


24 Haziran 2014, Salı BACH ALLA TURCA J.S.BACH

Samsun Devlet Opera ve Balesi BAKIRKÖY LEYLA GENCER

OPERA SAHNESİ


25 Haziran 2014, Çarşamba FİNALLER CRR KONSER SALONU


26 Haziran 2014, Perşembe GALA GECESİ VE ÖDÜL TÖRENİ CRR KONSER SALONUİstanbul Bale Yarışması'nın tarihçesi

Sanat Yönetmenliği görevini yürüten Nilay Yeşiltepe Güngör'ün ekibiyle birlikte başarıyla gerçekleştirdiği, Türkiye'de bir ilk olması açısından önem taşıyan bu organizasyonun birincisi 8-13 Eylül 2008 tarihlerinde CRR Konser Salonu'nda yapıldı. 11 kişilik jüri heyetinin yanı sıra bale sanatında dünyada önemli bir noktaya gelen Küba Ulusal Balesi'nin prima dansçıları Viengsay Valdes Herrera ve Romel Frometa ile Fransız ekolünün önemli temsilcilerinden Bordeaux Ulusal Balesi'nin etoile dansçıları Vanessa Feuillate ve Roman Mikhalev Gala Gecesi'nde sahneye çıktılar. Uluslararası dans medyasının önemli editör ve eleştirmenlerinin de içinde yer aldığı seçkin topluluk ilk kez ülkemizde düzenlenen bu etkinlikle birlikte Türk sanatseverlerle buluştu.

2. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması, 5-10 Temmuz 2010 tarihlerinde gerçekleştirildi. Dünya dansının önde gelen isimlerinin iki yıllık aradan sonra yeniden İstanbul'da buluştuğu ikinci organizasyonda, pek çok dansçı yetiştirmiş dahi koreograf Yury Grigorovich jüri başkanlığı yaptı. Yarışmanın jüri üyeleri de Irek Mukhamedov, Julia Bocca, Vladimir Malakov, Fabiene Cerruti, Margarita Parilla gibi dünyaca ünlü bale yıldızları oldu. Gala Gecesi'nde özel davetle ilk kez İstanbul'a gelen Nacho Duato Topluluğu ve İngiliz Kraliyet, Küba, Stuttgart ve Kirov balelerinin baş dansçıları Alina Cojocaru, Johan Kobborg, Viengsay Valdes Herrera, Elier Bourzac, Sue Jin Kang, Olesya Novikova ve Leonid Sarafanov olağanüstü performanslarıyla izleyenleri büyülediler.

2012 yılında düzenlenen 3. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması, 26-30 Haziran 2014 tarihleri arasında yapıldı. Yarışma sırasında 5 gün süreli bir bale ustalık sınıfı açıldı. Buradaki dersler, Bolşoy Bale Okulu, Viyana Devlet Balesi ve Kanada Devlet Ulusal Balesi'nde baş dansçılık yaptıktan sonra halen Berlin Ulusal Balesi Sanat Yönetmeni olan, uluslararası arenada kendi neslinin en büyük dansçılarından biri olarak kabul edilen Vladimir Malakhov tarafından verildi. 15-19 yaş arası 'Küçükler' kategorisi birincisine 3.500 Avro, madalya ve diploma; 20-26 yaş arası 'Büyükler' kategorisi birincisine 5.500 Avro, madalya ve diplomanın sunulduğu 3. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması'nda verilen ödüllerin toplamı 55.000 Avro'ya ulaştı. Uluslararası Türk Kültür Teşkilatı TÜRKSOY'un, Türk dili konuşan ülkelerin Kültür Bakanları daimi konseyinin kararıyla bale sanatçılarının desteklenmesi amacıyla verdiği Türksoy Özel Ödülü'nün miktarı ise 3.000 Avro olarak belirlendi.

3. Uluslararası İstanbul Bale Yarışması'nın jüri heyeti yine dünyaca ünlü sanatçılardan oluşuyordu: Bordeaux Balesi Sanat Yönetmeni ve koreograf Charles Jude (Fransa), Devlet Sanatçısı ve eski DOB Genel Müdürü Meriç Sümen Kanan (Türkiye), Berlin Ulusal Balesi Sanat Yönetmeni ve başdansçı Vladimir Malakov (Almanya), Devlet Opera ve Balesi koreografı Merih Çimenciler (Türkiye), İtalya Ulusal Bale Akademisi Başkanı Margherita Parilla (İtalya), Seul Bale Yarışması Başkanı Jae Keun Park (Kore), Paris Ulusal Balesi eski yıldız dansçısı, eğitmen, koreograf, Olivier Patey (Fransa) ve Washington Balesi Sanat Yönetmeni Septime Webre (Amerika).YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20