HABER

28. Uluslararası İzmir Festivali kadim dostlukları selamlıyor

27.05.2014


Paylaş:

'ÖLÜMSÜZ RİTİMLER, ZAMANSIZ USTALAR' İZMİR'DE BULUŞUYOR


28. Uluslararası İzmir Festivali kadim dostlukları selamlıyor


İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV), 28. Uluslararası İzmir Festivali'ni 14 Haziran-3 Eylül 2014 tarihleri arasında düzenleyecek. Zamanın ötesinde kabul edilen büyük ustaların yarattığı ölümsüz ritimler Festival boyunca kadim dostlukları selamlayacak. Türkiye-Polonya Diplomatik İlişkilerinin 600. Yılı Efes Antik Tiyatro'da iki ülkenin en iyi sanatçılarının katılımı ile kutlanırken, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Yunanistan ile dostluk bağları yine Efes'te yapılacak bir konserle pekiştirilecek. Festivalde bu yıl dokuz etkinlik yedi farklı mekânda gerçekleştirilecek. Efes Antik Tiyatro, Celsus Kütüphanesi, Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu, AASSM, Çeşme Aya Haralambos Kilisesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi Gösteri Merkezi'nin yanı sıra Şirince St. John Baptist Kilisesi de etkinlik mekânları arasına katılacak. Festival bu yıl bir ilke daha imza atıp, bünyesine aldığı Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı'nın 'Yıldız Öğrenci'lerini Festival sahnesine çıkaracak. Festival bünyesindeki diğer önemli eğitim etkinliği ise Martha Graham Dans Company işbirliği ile yapılacak Panorama Projesi olacak.


KADİM DOSTLUĞA SELAM OLSUN

28. Uluslararası İzmir Festivali'nin Açılış Konseri 14 Haziran Cumartesi akşamı saat 9.30'da Efes Antik Tiyatro'da yapılacak. Törenin ardından saat 10'da başlayacak konserde çağımızın en büyük isimlerinden, besteci ve orkestra şefi Krzysztof Penderecki, Polonya'nın uluslararası üne sahip köklü sanat kurumlarından Varşova Senfoni'yi yönetecek. Konsere, 30 yılı aşkın kariyerinin ödüllerle donatan, piyanist ve besteci kimliğiyle önemli bir isme sahip Hüseyin Sermet solist olarak katılarak Beethoven'ın 5. Piyano Konçertosu'nu solist olarak seslendirecek. Konserin diğer eserleri Beethoven'ın Prometheus Uvertürü ile Penderecki'nin 2. Senfoni'si. İzmir'e ilk kez bu konser için gelecek Varşova Senfoni Orkestrası Direktörü Janusz Marynowski, 'İzmir Festivali'nin, Polonya-Türkiye Yılı kutlamaları çerçevesinde Türkiye'ye gelen Varşova Senfoni Orkestrası'nın konseri ile açılmasından büyük mutluluk duyduklarını' söyledi.


POLONYA USULÜ & TÜRK USULÜ

28. Uluslararası İzmir Festivali, 18 Haziran Çarşamba akşamı saat 9.30'da Celsus Kütüphanesi'nde son derece özel bir konsere ev sahipliği yapacak. Polonya-Türkiye Yılı kutlamaları çerçevesinde Polonya Barok Orkestrası Arte dei Suonatori, dünyaca ünlü barok kemancı Rachel Podger'ın konuk sanatçı olarak katılımıyla yeni programı 'Alla Polacca, Alla Turca'yı sunacak. 18. yüzyılda Avrupa'nın ilgisini uyandıran, doğunun iki güçlü ülkesi durumundaki Polonya ve Türkiye, yeni bir esin kaynağı arayan Avrupalı sanatçılar için cezbediciydi. Dönemin Avrupa müziği çerçevesinde Türkiye ve Polonya arasındaki bağlara odaklanılacak konserde Telemann, Vivaldi, Haydn ve Mozart'ın eserleri yorumlanacak.

ÖZENİLEN YAYLI ÇALGILAR DÖRTLÜSÜ

Çeşme'nin önemli kültür varlıklarından, Aya Haralambos Kilisesi bu yıl yine Festival mekânları içinde yer alacak. Restorasyonu tamamlandıktan sonra gözde bir sanat merkezi konumuna gelen kilisede, tanınmış festivallerin konuğu, bol ödüllü Amarlyllis Quartett 25 Haziran Çarşamba akşamı saat 9.30'da konser verecek. Grup konserinde Mendelssohn, Ligeti ve Schuman'ın eserlerini yorumlayacak.


FRANGOULİS EFES'TE

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Yunanistan ile yakın komşusu Türkiye, Efes Antik Tiyatro'da dostluklarını pekiştirecek bir konserle buluşacak. Uluslararası İzmir Festivali'nin en sevilen sanatçılarının başında gelen tenor Mario Frangoulis, seçkin opera sanatçılarımızdan soprano Aytül Büyüksaraç ile 27 Haziran Cuma akşamı saat 9.30'da bir konser verecek. Konserde İzmir DOB Orkestrası'nı şef Lukas Karytinos yönetecek.


VE SAHNE GENÇLERİN

28. Uluslararası İzmir Festivali 5 Temmuz Cumartesi akşamı 9.30'da yine bir ilke imza atacak. 2-5 Temmuz 2014 tarihleri arasında Dora Schwarzberg, Tuncay Yılmaz, Gökhan Aybulus gibi tanınmış sanatçıların yönetiminde yapılacak Uluslararası Keman Ustalık Sınıfı'na katılan ve çalışmalar sonunda 'Yıldız' seçilen genç yetenekler 28. Uluslararası İzmir Festivali'nde konser verecekler. Festival, 'Sahne Gençlerin' konseriyle, uluslararası bir ustalık sınıfından beklentilerin ötesine geçerek, gençlere unutamayacakları bir deneyim yaşatacak. İzmir Ekonomi Üniversitesi Gösteri Merkezi'nde yapılacak konserde ustalar Dora Schwarzberg ve Tuncay Yılmaz, günümüzün önemli şeflerinden Orhun Orhon yönetimindeki İKSEV Oda Orkestrası eşliğinde J.S.Bach'ın Re minör İkili Keman Konçertosu'nu seslendirecek.


MÜZİK VE TUTKU

Geçen yıllar içinde İzmir'in en önemli tarihi mekânlarını etkinlik sahnesi olarak seçerek kamuoyunun dikkatini buralara çekmeyi başaran Uluslararası İzmir Festivali, Hz. İsa'nın gelişini müjdeleyen Vaftizci Yahya adına yapılan Şirince St. John Baptist Kilisesi'ni etkinlik mekânları arasına katacak. Hristiyanlığın en erken kiliselerinden biri olan mekan 9 Temmuz 2014 Çarşamba günü Polonya'nın en güzel seslerinden mezzosoprano Lilianna Zalesinska'nın 'Müzik ve Tutku' başlıklı şan resitaline sahne olacak. Konserde Zalesinska'ya piyanist Szczepan Konczal eşlik edecek.


CELSUS'DA ODA MÜZİĞİ GECESİ

Quartetto di Venezia 11 Temmuz Cuma akşamı saat 9.30'da Celsus Kütüphanesi'nde Festival dinleyicilerine doyum olmaz bir oda müziği gecesi yaşatacak. Konserde Beethoven, Wolf ve Brahms'ın eserleri seslendirilecek. Quartetto di Venezia üyeleri üstün teknikleri ve sahnedeki enerjileriyle tanınıyor.


DANSIN PİCASSO'SU FESTİVAL'DE

'Dansın Picasso'su' kabul edilen, 20'nci yüzyılın en önemli koreograflarından Martha Graham'ın kurduğu Martha Graham Dans Topluluğu yıllar sonra yeniden İzmir Festivali'nde olacak. Amerika'nın en eski ve köklü dans topluluğu olma özelliğini de taşıyan Topluluk, 17 Temmuz Perşembe akşamı saat 9.30'da Kültürpark Açıkhava Tiyatrosu'nda, efsane katına yükselmiş programları Errand, Echo, Panorama ve Rite of Spring'i sunacak. 'Dans, ruhun gizli dilidir' sözüyle felsefesini ortaya koyan, 40 yılı aşkın kariyeri boyunca modern dans sanatına şekil veren Martha Graham, geniş vizyonuyla sayısız sanatçıya ilham kaynağı oldu.


FESTİVALDE BİR İLK

İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı (İKSEV) ile Martha Graham Dans Topluluğu (MGDC) 28. Uluslararası İzmir Festivali'nde bir ilki gerçekleştirecek. All-City Panorama Projesi kapsamında İzmirli profesyonel Dansçılar MGDC ile birlikte çalışma ve sahneye çıkma fırsatı bulacak. Martha Graham Center'ın Sanat Direktörü Janet Eilber'ın 2010 yılında tasarladığı proje, gelecek nesilleri Martha Graham'ın mirası ve yarattığı harikalar ile buluşturmayı amaçlıyor. 10-19 Haziran ile 13-17 Temmuz tarihleri arasında İKSEV'de yapılacak çalışmalara katılan dansçılar 1935 yılında Martha Graham'ın yarattığı klasik bir modern dans olan Panorama'yı öğrenmek ve sonrasında sahneye koymak için seçilme şansı yakalayacak.


Çağımızın büyük viyolonselcisi Yo-Yo Ma Festivalin kapanışını yapacak

28. Uluslararası İzmir Festivali 3 Eylül Çarşamba akşamı saat 9.30'da AASSM'de yapılacak unutulmaz bir konserle sona erecek. 17 Grammy ödüllü Amerikalı çellist Yo-Yo Ma, çok kültürlü müzikal deneyimlere imza attığı topluluğu Silk Road Ensemble ile İzmir Festivali'nin kapanışını yapacak. Kariyerini son yıllarda antik İpek Yolu üzerindeki halkların kültürlerinin tanıtımına adayan Yo-Yo Ma, bu mirasın geleneksel müziklerini, bölgenin seçkin sanatçıları ve enstrümanlarıyla yorumluyor. Müzikseverleri derinden etkileyen bu şiirsel birliktelik, Asya'yı Avrupa'ya bağlayan bir ticaret yolu olmanın ötesinde, 2000 yıldan beri bölgede yaşayan kültürlerin, dinlerin, ırkların da izleriyle olağanüstü bir tarihsel zenginlik sunuyor. 2001 yılından bu yana konserlerinde seslendirdiği Adnan Saygun'un Partita'sından Allegretto bölümüne 15. kuruluş yıldönümleri nedeniyle Silk Road Topluluğu'yla yayımlanan yeni albümü ‘A Playlist Without Borders'da yer veren Ma, topluluğuyla birlikte bestecinin adını taşıyan salonda İzmir Festivali'nin özel davetiyle bir konser verecek.


YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20