HABER

5. ULUSLARARASI İSTANBUL OPERA FESTİVALİ 3 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR

27.05.2014


Paylaş:

5. ULUSLARARASI İSTANBUL OPERA FESTİVALİ 3 HAZİRAN'DA BAŞLIYOR

Her yıl Türk ve dünya operalarının seçkin yapıtlarını sanatseverlerle buluşturan Uluslararası İstanbul Opera Festivali, beşinci yılında, zengin bir program ve belleklerden silinmeyecek performanslarla sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. DOB Genel Müdürlüğü tarafından DenizBank'ın katkılarıyla düzenlenen Festival, bu yıl 3-17 Haziran 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Festival kapsamında, Zorlu Center PSM'de izlenebilecek Dmitri Hvorostovsky Gala Konseri'nin yanı sıra, aralarında W.A.Mozart, G.Verdi ve Cemal Reşit Rey gibi ünlü yerli ve yabancı bestecilerin eserlerinin de bulunduğu birbirinden seçkin 6 farklı yapıtı, 4 farklı mekânda izlemek mümkün olacak.

Ülkemizde opera ve bale sanatlarını toplumun tüm kesimlerinin yararına sunmak misyonuyla faaliyetlerini sürdüren DOB Genel Müdürlüğü'nün, Türkiye'nin kültür sanat yaşamına destek vermek amacıyla hareket eden DenizBank'ın ana sponsorluğunda organize ettiği 5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali, 3-17 Haziran 2014 tarihleri arasında sanatseverlerle buluşacak.  

İki hafta sürecek Festival, DOB Genel Müdürlüğü Başrejisörü Yekta Kara'nın sanat yönetmenliğinde Haziran ayı boyunca, 10 temsilde sunulacak 6 opera prodüksiyonu ve 1 gala konserle sanatseverlerin karşısında olacak. Festival kapsamında seyirciler; Ankara, İstanbul, Samsun ve Mersin Devlet Opera ve Balesi yapımlarının yanı sıra, Salzburg Devlet Operası'nın Beklenmedik Karşılaşma adlı yapımını da izleyebilecekler.  

Festivalin kapanışında Zorlu Center PSM'de gerçekleştirilecek Gala Konser'e, dünyaca ünlü Rus bariton Dmitri Hvorostovsky damgasını vuracak. Hvorostovsky'ye, şef Constantine Orbelian ile soprano Ana Maria Martinez'in yanı sıra İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası eşlik edecek. Günümüz opera salonlarının vazgeçilmez sanatçısı Dmitri Hvorostovsky, dünyanın yaşayan en ünlü baritonu olarak kabul ediliyor.

Prof. Rengim Gökmen: 'Opera, bir metropolün en önemli sanat olayıdır'

DOB Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Prof. Rengim Gökmen Festival hakkında şunları söyledi: 'Uluslararası İstanbul Opera Festivali, İstanbul kentinin dünya klasmanında farklı bir konumda olmasını sağlamıştır. Opera ve bale sanatları büyük metropollerin en önemli sanatsal etkinlikleridir. Bu yılki Festivalimiz; Attila, Fatih Sultan Mehmet, Saraydan Kız Kaçırma gibi Türk, doğu ve tarihi temaların işlendiği eserlerin yer aldığı bir festival olma özelliğini taşıyacak. Festivalimizin alamet-i farikası olan Saraydan Kız Kaçırma operası, Yıldız Sarayı ve Topkapı Sarayı'ndan sonra ilk kez Arkeoloji Müzeleri Bahçesi'nde sanatseverle buluşacak.'

Hakan Ateş: 'Festival sayesinde opera toplumun geniş kesimlerine kadar yaygınlaştı '

DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise Uluslararası İstanbul Opera Festivali'ne başlangıcından bugüne kadar verdikleri destekten memnuniyet duyduklarını ifade etti. Ateş, Festival hakkında şunları söyledi: 'Ortaya konulan yapıt ve organizasyonlarla global arenada ses getiren Uluslararası İstanbul Opera Festivali'ne desteğimiz, kurulduğumuz gün benimsediğimiz ‘Sanata Evet' anlayışımızın doğal bir yansımasıdır. Bundan beş yıl önce Devlet Opera ve Balesi ile güçlerimizi birleştirdiğimizde, opera sanatının toplumun geniş kesimlerince benimsenmesine katkı sunmak gibi bir hedefimiz vardı. Bugün geldiğimiz noktada, ülkemizin kültür-sanat yaşantısına bu yönde bir fayda sunabilmiş olmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz. Zira sosyal sorumluluk vizyonumuz çerçevesinde, toplum yaşantısında olumlu yönde fark yaratabildiğimiz ölçüde attığımız adımların anlam kazandığına inanıyoruz. Dokuz yıldır sürdürdüğümüz İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası sponsorluğumuz, Uluslararası Bodrum Bale Festivali'ne olan katkımız ve iştirakimiz DenizKültür aracılığıyla yürüttüğümüz onlarca farklı projeyle Türkiye'de ‘Sanata Evet' demeye devam edeceğiz.'

Yekta Kara: 'Ülkede ve dünyada ‘Her Zaman Opera''

DOB Genel Müdürlüğü Başrejisörü ve Festivalin Sanat Yönetmeni Yekta Kara da; 'Opera tüm dünyada kendini yeniliyor. Popüler kültürün egemenliğini kıracak, gençlerin de beğenisini kazanacak çağdaş, atılımcı yapımlar üretiliyor dört bir yanda. Uluslararası İstanbul Opera Festivali kapsamında biz de bu çalışmaları öne çıkarmak, Türkleri konu alan operalara geniş yer vermek, her açıdan nitelikli, daha önce İstanbul'da sahnelenmemiş ilgi çekici örnekleri sergilemek istiyoruz. Bu yenilenme ve değişim sürecinde en büyük güvencemiz gençler elbet. Yorumcusuyla, seyircisiyle gençler. Bizim gibi genç nüfus oranı yüksek bir ülkede gençliğin simgelediği yoğun enerjinin sanata, operaya yansıması çok doğal. Ülkemizde gençlerin gelecekte bu sanatı çok daha ileri taşıyacağı inancıyla ‘Her Zaman Opera' diyoruz' diye konuştu.

Festivalin biletleri MyBilet tarafından satılıyor. Bilet fiyatları ise 20 TL ve 150 TL arasında değişiyor.5. ULUSLARARASI İSTANBUL OPERA FESTİVALİ PROGRAMI

TARİH                                        PROGRAM                                     MEKAN

3 Haziran 2014

Attila

Ankara Devlet Opera ve Balesi

Zorlu Center PSM

6 Haziran 2014

Fatih Sultan Mehmet

Ankara Devlet Opera ve Balesi

Zorlu Center PSM

9 -10 Haziran 2014

Saraydan Kız Kaçırma

Samsun Devlet Opera ve Balesi

İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi

13 Haziran 2014

Birjan ve Sara

Samsun Devlet Opera ve Balesi

Bakırköy Belediyesi Leyla Gencer Sahnesi

14 - 15 Haziran 2014

Beklenmedik Karşılaşma Salzburg Devlet Operası

Kadıköy Belediyesi Süreyya Opera Sahnesi

15 – 16 Haziran 2014

Lüküs Hayat

Mersin Devlet Opera ve Balesi

Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi

17 Haziran 2014

Dmitri Hvorostovsky

Gala Konser

Zorlu Center PSMTEMSİLLER HAKKINDA

ATTİLA, G.Verdi  (2 Perde - 2 saat 15 dakika)

Ankara Devlet Opera ve Balesi / 3 Haziran Salı / Zorlu Center PSM

Konuk yönetmen Andrejs Zagars'ın sahneye koyduğu eserde Hun İmparatoru, büyük komutan Attila'nın Roma'yı işgali sırasında esir düşen Odabella'ya olan aşkı ve Odabella'nın intikam planları anlatılıyor. Ankara DOB'da 2014 yılında ilk kez sahnelenen ve her temsil kapalı gişe oynayan eser, Zorlu Center PSM'de sahnelenecek.

 

FATİH SULTAN MEHMET, G.Rossini  (2 Perde - 2 saat 30 dakika)

İstanbul Devlet Opera ve Balesi / 6 Haziran Cuma / Zorlu Center PSM

Yönetmen Yekta Kara'nın farklı bir yorumla, zaman ve mekan değişikliği yaparak İstanbul'un fethi sürecine taşıdığı, İstanbul DOB yapımı II. Mehmet operası, dünyada ilk kez Mehteran Bölüğü'nü de opera sahnesine çıkarıyor. Fatih Sultan Mehmet adıyla, sahne üzerinde yüzlerce sanatçının katıldığı dev bir kadroyla sahnelenen bu görkemli eser, Festivalin ilk yılında izleyiciyle buluşmuş ve büyük yankı uyandırmıştı.

 

SARAYDAN KIZ KAÇIRMA, W.A.Mozart   (3 Perde - 2 saat 15 dakika)

Samsun Devlet Opera ve Balesi / 9-10 Haziran Pazartesi - Salı /          İstanbul Arkeoloji Müzeleri Bahçesi

W.A.Mozart'ın ünlü Saraydan Kız Kaçırma operası; İstanbul, Ankara ve İzmirli solist sanatçıların katılımıyla Samsun DOB Orkestra ve Korosu tarafından seyirciye sunuluyor. Festivalin simgesi haline gelen operayı, eseri yurtdışında da pek çok kez sahnelemiş olan deneyimli rejisörümüz Yekta Kara sahneliyor. Mozart'ın, bağışlayıcı özelliği ve erdemli tavrı nedeniyle, oyunun ana karakteri olarak Selim Paşa'yı öne çıkardığı eserde, Doğu-Batı kültürlerinden gelen oyun kişilerinin farklılıkları ve çatışmaları vurgulanıyor. BİRJAN VE SARA, M. Tulebayev   (2 perde - 2 saat)

Samsun Devlet Opera ve Balesi / 13 Haziran Cuma / Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi

TÜRKSOY'un, 2013 yılını, doğumunun 100. yılı nedeniyle Kazak besteci Mukan Tulebayev'e ithaf etmesinin ardından geçen yıl Türkiye prömiyeri yapan eser, Samsun DOB tarafından sahneleniyor.BEKLENMEDİK KARŞILAŞMA, C.W.Gluck   (2 perde - 2 saat 30 dakika)

Salzburg Devlet Operası 14- 15 Haziran Cumartesi - Pazar / Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi

Salzburg Devlet Operası'nın sahneleyeceği C.W.Gluck'un Beklenmedik Karşılaşma operası, Avrupa'da 18. yüzyılda 'Türk operaları akımı'na dönüşen Türk hayranlığının ürünlerinden biri. Eser, 1780 yılında, Viyana'da sahnelenmiş, büyük ilgiyle karşılanmış ve günümüze değin birçok ülkede beğeni toplamıştır. Eserde, halk müzikleri ve aryalar gibi çeşitli unsurlar bir araya geliyor. Rengarenk bir hacı grubunun maceralarını Kahire limanına ve Nil feribotunun güvertesine uyarlayan Salzburg Devlet Operası, ilk kez Festivalde İstanbullu sanatseverlerle buluşacak.

 

LÜKÜS HAYAT, C.R.Rey (2 Perde - 2 Saat 30 dakika)

Mersin Devlet Opera ve Balesi 15-16 Haziran Pazar - Pazartesi / Bakırköy Leyla Gencer Opera Sahnesi

Türk operet ve müzikalleri tarihine damgasını vurmuş olan Cemal Reşit Rey'in ölümsüz eseri Lüküs Hayat opereti, 15-16 Haziran günlerinde, Mersin DOB tarafından, ünlü tiyatro adamı Haldun Dormen'in rejisiyle sahneleniyor. Eser, ülkemizde 28 yıl gibi hayli uzun bir süre kapalı gişe oynayarak büyük bir rekor kırmış ve dünyanın en uzun oynanan birkaç yapıtından biri olmuştur.

Not: Arkeoloji Müzesi'nde temsiller 21.00'da, diğer temsiller 20.00'da başlayacaktır.
Yaşayan en ünlü bariton Dmitri Hvorostovsky Türkiye'de!

Günümüzün en başarılı ve en popüler seslerinden biri olan dünyaca ünlü Rus bariton Dimitri Hvorostovsky 1962 yılı Ekim ayında Sibirya'nın Krasnoyarsk şehrinde doğar. Müzik yaşamına bu şehirde Yekatherina Yofel'den aldığı derslerle başlayan Hvorostovsky'nin kariyerindeki ilk önemli adım, SSCB'nin verdiği Glinka Ödülü'nü kazanması olur. Daha sonra ise sırasıyla 1988 Toulouse ve 1989 BBC Cardiff yarışmalarında kazandığı birincilikler gelir.


Yıllar geçtikçe ünü dünya opera camiasına yayılan Hvorostovsky, Londra'dan New York'a, Uzakdoğu'dan Ortadoğu'ya, dünyanın dört bir yanında konserler verir. La Scala'dan MET'e, bütün prestijli sahnelerinde çıkıp söyleme fırsatı bulan Hvorostovsky; James Levine, Claudio Abbado, Zubin Mehta ve Valery Gergiev gibi günümüzün en büyük orkestra şefleriyle sıklıkla çalışma fırsatı bulur.


Rus repertuvarına olan hakimiyeti ve bu alandaki başarısıyla öne çıkıyor olsa da, Hvorostovsky aynı zamanda çok iyi bir Verdi yorumcusudur da. 1990 yılından bugüne çok sayıda kayıt çıkaran sanatçının geniş diskografisi resitallerden operalara ve popüler halk şarkılarına kadar uzanır. Sanatçı bugüne kadar klasik müzik ve opera temalı altı televizyon filmi ve dizisinde rol almıştır. İstanbul Uluslararası Opera Festivali'nin 17 Haziran Salı gecesi Zorlu Center PSM'de yapılacak kapanış gala konserinde sahneye çıkacak Hvorostovsky'ye soprano Ana Maria Martinez ve ünlü şef Constantine Orbelian'ın yöneteceği İstanbul DOB Orkestrası ve Korosu eşlik edecek. Sanatçı, biri 23 Eylül 1997 tarihinde Yapı Kredi Sanat Festivali'nde, diğeriyse 8 Ocak 2005 tarihinde İş Sanat Kültür Merkezi'nde olmak üzere ülkemizde bugüne kadar iki konser verdi.

Dmitri Hvorostovsky (bariton), Ana Maria Martinez (soprano), İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası ve Korosu / Şef: Constantine Orbelian

17 Haziran Salı / 20.00 / Zorlu Center PSMYORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20