HABER

İdil Biret'ten Verda Erman için

22.07.2014


Paylaş:

Verda Erman'ın aramızdan ayrıldığını kabul etmek çok zor geliyor. 1957 yılında Harika Çocuklar Kanunundan yararlanarak Paris Konservatuvarında eğitim için Fransaya geldiği zamanki cin gibi, sevimli yüksek yetenekli kücük kız hep aklımda; zerafet dolu bir tarzda caldığı Grieg parçaları da. Sonra Verda'nın tanınmış Fransız piyanisti Jeanne-Marie Darre'yi aratmayacak bir ustalıkla Pariste Théatre des Champs-Elysées salonunda Saint-Saens'ın 2. Piyano Konçertosunu çalışı hala kulağımda. Bu konçertoyu 1971 yılında, o dönemde Amerikanın en önemli müzik yarışması olan, Lewentritt Yarışması'nın finalinde New Yorkta da çalmış ve büyük takdir kazanmıştı (Lewentritt yarışmasını kazanan sanatçılar arasında piyanist Van Cliburn ve viyolonist Itzhak Perlman var). Müziği seven, müzik için yaşayan, kariyerist yönü hiç olmayan gerçek bir sanatçı, güzel bir insandı Verda. 1978 yılında Cemal Reşit Rey idaresinde Verda ve Ayşegül Sarıca ile Mozart'ın 3 piyano için konçertosunu sonra Dr. Herman Miskciyan'ın katılması ile dört eski dost Bach'ın 4 piyano için konçertosunu çalmıştık. İstanbulda Atatürk Kültür Merkezinde kapalı gişe olarak yapılan bu konser umumi istek üzerine iki gün sonra tekrarlanmıştı. Konservatuvarda Rana Erksan'ın sınıfında Verda ile birlikte 1949 yılında piyanoya başlayan eşim Şefik de kendisini beş yaşından beri tanıyordu. Verda, esi Renee ve iki kızlarının çok sıcak bir aile hayatı vardı. Ülkemiz günümüzde eşine kolay rastlanmayan, çok önemli bir büyük sanatçıyı kaybetti.

İdil Biret   


Fotoğraf: 1951 yılında Tepebasindaki Konservatuvarı'nda Rana Erksan'ın sınıfı (Verda Erman en alta solda, İdil Biret ikinci sırada, sağda)
Verda Erman


İstanbul'da doğan Verda Erman müzik öğrenimine, henüz dört yaşında iken, Rana Erksan ile başladı ve daha sonra Prof. Dr. Ferdi Statzer'in öğrencisi oldu. 1957 yılında devletin çıkardığı özel kanundan faydalanarak Fransa'ya gitti ve müzik öğrenimine Paris Milli Konservatuarı'nda devam etti. 14 yaşında iken, bu kurumun Yüksek Piyano ve Oda Müziği bölümlerinden birincilik derecesi ile mezun oldu. Bu arada Marguerite Long, Lucette Descaves, Lazare Lévy, Jean Hubeau ve Bruno Leonardo Gelber gibi birçok ünlü hoca ile çalıştı. Daha sonra Dinu Lipatti'nin asistanı Prof. Dr. Louis Hiltbrandt ve Clara Haskil'in öğrencilerinden olan Prof. Peter Feuchtwanger ile çalışmalarına devam etti. Sanatçı; Napoli'de Casella, Paris'te Marguerite Long - Jacques Thibaud, Kanada'da Montreal ve New York'ta düzenlenen Edgar Lewenritt uluslararası piyano yarışmalarından ödüller kazandı. Paris'te bulunan Marguerite Long Piyano Akademisi'nden de mezun olan Erman; Amerika BirleĮşik Devletleri'nde New York, Washington DC, Boston, Cleveland, New Orleans, Phoenix, Dallas, San Francisco ve Miami gibi sayısı 50'yi aşan farklı şehirde konser ve resitaller vermiştir. Ayrıca Fransa, İngiltere, Almanya, İsviçre, İtalya, İspanya, Çek Cumhuriyeti, Avusturya, Norveç, Danimarka, İtalya, Macaristan, Romanya, Bulgaristan, Litvanya, Letonya,  Estonya, Makedonya, Sırbistan, Hırvatistan, Şili, Arjantin, Brezilya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya, Bolerus, Lübnan, Ürdün, İran, Kanada, Hindistan, Kenya, Habeşistan, Tayland ve Japonya gibi birçok ülkede konserler vermiştir. Sahneye çıktığı önemli sanat merkezleri içinde Bonn'da Beethoven Salonu, Beethoven Haus; Paris'te Salle Gaveau, Salle Cortot, UNESCO; Tokyo'da Orchard Hall; New York'ta Lincoln Center ve Washington'da bulunan Phillips Gallery ile Kennedy Center bulunmaktadır. Solist olarak beraber sahneye çıktığı orkestra ve  filarmoniler arasında Düsseldorf Senfoni Orkestrası, Moskova Radyo Senfoni Orkestrası, Budapeşte Filarmoni Orkestrası, Pasdeloup Orkestrası, Janacek Filarmoni Orkestrası, Mannheim Oda Orkestrası, George Enescu Filarmoni, Romanya Radyo ve Televizyon Orkestrası, El Paso Symphony, Montreal Symphony Orchestra, Belgrad Filarmoni Orkestrası, St. Paul Chamber Orchestra, Lubbock Senfoni Orkestrası, Orquesta Filarmonica de Chile, UNESCO Oda Orkestrası, Oxford Symphony Orchestra, Charleston Symphony Orkestrası sayılabilir. 

 

Değişik radyo (özellikle Radio France ve France Musique) ve televizyon programlarına katılan Erman, birçok ülkede ustalık sınıfları düzenlemiştir. Ayrıca, birçok uluslararası piyano yarışması ve Paris Milli Konservatuarı'nda jüri üyesi olarak bulunmuştur. Erman; Beethoven, Berg, Chopin, Haydn, Schubert, Brahms ve U. C. Erkin'in solo piyano eserlerinin CD kayıtlarını yapmıştır. Ayrıca Düsseldorf Senfoni Orkestrası eşliğinde Beethoven'in "II. Piyano konçertosu"nu (Deutsche Welle) ve U. C. Erkin'in Senfoni Konsertant'ını içeren (Hungaroton) CD kayıtları da mevcuttur. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın solist sanatçısı olan Erman, Devlet sanatçısı ünvanına sahiptir. 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20