HABER

İki Ruha verilen bir Selam: Boğaziçi Albert Long Hall Sezon açılışını Pablo Casals'ın viyolonseli ile yaptı

16.10.2014


Paylaş:

Dün gece Albert Long Hall sezon açılışını Gürer Aykal'ın şefliğindeki pırıl pırıl İstanbul Sinfonietta orkestrası ve dünyaca ünlü İsrailli viyolonsel sanatçısı Amit Peled ile gerçekleştirdi. Gece aynı zamanda Albert Long Hall konser serisini başlatan ve uzun senelerdir yürüten Evin İlyasoğlu'nun eşi Eyüp Bey'in vefatından sonraki ilk yaşgününe denk geldi. Dolayısıyla hem hüzünlü hem de anlamlı bir anma gecesi yaşandı. Pek çok davetli ve 5 Boğaziçi rektörünün katılımıyla tıka basa bir geceydi. 

Konser açılışında konuşma yapan Gürer Aykal programın ilk eseri Elgar Serenad'ı Eyüp Bey'in anısına çalacaklarını duyurdu. Gerçekten de pamuklara sarılmış bir anıyı yâd eder gibi seslendirdiler bu eseri. Ardından sahneye elinde Pablo Casals'ın küçük Goffriller'i ile Amit Peled çıktı. Herkesin beklediği an gelmişti. Casals'ın eşi tarafından 2012'de Peled'e armağan edilen bu viyolonselden, nam-ı diğer Pablo'dan nasıl bir ses çıkacaktı acaba? Ve arşenin daha ilk değişinde bu anı beklemeye değdiği anlaşıldı. Keskin ve koyu bir keman sesi yankılanmaya başladı Robert Kolej'in eski salonunda. Haydn'ın solo ile orkestrayı şahane dengelediği Do Majör viyolonsel konçertosuna bambaşka bir canlılık kattı. 

Gecenin sürprizi Peled'in biste çaldığı Pablo Casals bestesiydi. Eser, Casals'ın kuşlar, barış ve ülkesi Katalonya'ya ithafen solo için bestelediği 'Song for the Birds' idi. Eserin orkestra için düzenlenmiş versiyonunu yaylıların egzotik kuşları andıran kısık trilleri eşliğinde dinledik. Hemen ardından da ikinci hoş sürpriz geldi. Peled hafif titreyen ellerle cebinden defalarca katlanmş bir not kâğıdı çıkardı ve Casals'ın dünyada doğan her çocuğun ne kadar özel olduğunu anlattığı kısa, duygulu bir yazı okudu. Kapanışta çalınan Çaykovski'nin Floransa Anısı Aykal'ın konserin başında belirttiği gibi gerçekten de dünyadaki diğer seslendirilerinden çok daha iddialıydı. İstanbul Sinfonietta adeta şeflerinin eliyle soluk alıp verdi. Senfoni orkestrasının ihtişamı ile oda müziğinin mercek altı inceliklerini büyük başarıyla birleştirdiler. Anlaşıldı ki Gürer Aykal şu sözleri söylerken çok haklıymış: 'Şimdi evinize gidin bir de dünyadaki diğer kayıtları dinleyin...'

Sanat Deliorman


YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20