SÖYLEŞİ

Veriko Çumburidze ile keman tutkusu üzerine…

24.03.2013


Paylaş:

Genç yetenek Veriko Çumburidze, 2004 yılından bu yana yarışmalarda birincilikler alıyor, resitaller ve orkestra eşliğinde konserler veriyor. Eylül ayında Montreux'de gerçekleştirilen 7. Uluslararası Çaykovski Genç Müzisyenler Yarışması'nda, keman dalında birincilik ödülü alan Çumburidze, çalışmalarını halen Viyana Yüksek Müzik Okulu'nda sürdürüyor. Çumburidze ile eğitim süreci ve kemanın hayatındaki yeri üzerine bir söyleşi yaptık.  

 
Keman eğitimine çok erken bir yaşta Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Selahattin Yunkuş ile başladın, eğitiminin ilk yıllarından biraz bahseder misin?  
 
Keman eğitimime ilk olarak 4 yaşında annem Lili Çumburidze ile başlamıştım. 2002 yılında 6 yaşındayken Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na girerek Selahattin Yunkuş'un öğrencisi oldum. Haftada iki kez düzenli ders yapıyorduk, konserim olduğu zamanlar daha sık çalışırdık. Değerli hocam, 8 yaşımdan itibaren diğer şehirlerde orkestralar ile konserler vermeye başladığım zaman hep yanımda oldu ve beni motive etti.  
 
Anne ve babanın Mersin Konservatuvarı'nda eğitmen olmalarının müzik hayatına nasıl bir etkisi oldu?  
 
Müzikal etkileşim daha ben annemin karnında 7 aylıkken başladı! 20 Nisan 1996'da Suna Hanım (Kan) Mendelssohn'un Mi minör Konçertosunu Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirirken annem de orkestrada takviye olarak bulunuyordu. Konçertonun bitimine doğru doğum sancıları başladı ve Adana'da doğdum. Evde müziğin olmadığı bir gün yoktu. Düzenli olarak opera ve bale temsillerine giderdik. Çevremizde sürekli müzisyenler vardı. Beni en çok keman ve bale etkiliyordu. Annem beni  sürekli olarak öğrencilerinin konserlerine götürürdü. Her gidişimizde 'ben de keman çalmak istiyorum!' diye ağlardım. Hatta bir keresinde 3 yaşımdayken konserin ortasında 'ben keman çalacağım!' diye büyük kızgınlıkla bağırmıştım. Annem benim bu kadar ağlamama dayanamayarak en sonunda 4 yaşımda beni keman çalıştırmaya başladı. Evde sürekli klasik müzik dinlediğimiz için daha çok küçükken bile bir sürü opera, bale, obua ve keman konçertolarının melodilerini ezbere bilir ve söylerdim. Ailemin müzisyen olmasının en iyi taraflarından birisi, bana kemanı nasıl çalışacağımı ve bu mesleğin ne kadar çok sabır gerektirdiğini öğretmeleri oldu.  
 
Uluslararası yarışmalarda kazandığın önemli ödüllerin kariyerine yansımaları konusunda neler söylemek istersin? Yaşamında neler değişti?  
 
Yarışmalar sayesinde beni daha iyi tanıdılar. Birçok önemli festivalden ve orkestralardan konser teklifleri geldi. Bu yarışmalar sayesinde çok daha güçlü oldum ve deneyim kazandım. Ayrıca Çaykovski yarışmasının jüri başkanı, dünyaca ünlü kemancı Viktor Tretyakov gibi birçok önemli müzisyenle de tanışma fırsatım oldu.  
 
'Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler' bursu ile Viyana'da aldığın eğitim hakkında biraz bilgi verebilir misin?  
 
Onduline Avrasya'nın desteğiyle yapılan 'Güher & Süher Pekinel ile Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler' projesinin amacı, yetenekli gençleri yurtdışına göndererek öğrenimlerini en iyi eğitmenlerle tamamlayıp dünya çapında her açıdan bilinçli ve birikimli müzisyenler olmalarını sağlamak. Bu projede yer alışım benim için büyük bir gurur kaynağı; yabancı olmama bakmayarak, sadece bir müzisyen olarak beni projeye dahil ettiler ve ilk kez  konser sırasında yapılan bir CD kaydında yer aldım. Projenin sağladığı destekle, öğrenimine Viyana Yüksek Müzik Okulu'nda Prof. Dora Schwarzberg ile devam ediyorum.  
 
Erken yaşta gelen uluslararası birincilik  
 
7. Uluslararası Çaykovski Genç Müzisyenler Yarışması'nda aldığın birincilik sonrasındaki duyguların nasıldı?  
 
Gerçekten çok mutlu oldum. Bu kadar emek verdikten sonra bu ödülü almak gerçekten harika bir duyguydu! Bana her zaman destek olan aileme, Güher ve Süher Pekinel'e ve sevgili öğretmenim Prof. Dora Schwarzberg'e teşekkür borçluyum. Bu insanlar öyle büyük bir sevgiyle bana destek oldular ki, yarışmaya keyifle hazırlandım.  
 
Enstrümanın ile ilgili duyguların neler?  
 
Kemanımı çok seviyorum, zamanımı en çok onunla geçiriyorum. İnsanlara kemanım sayesinde duygu ve düşüncelerimi aktarabiliyorum, yurtdışına gidip değişik sanatçılarla müzik yapabiliyorum. Keman, benim için sahne, keyif ve yaşam demek.  
 
Yakın gelecekteki neler yapmayı planlıyorsun?  
 
Kendimi çok daha yüksek bir seviyeye çıkarmak istiyorum. Bu yıl içerisinde bazı önemli masterclass'lara katılacağım. Önümüzdeki yaz için İsviçre'deki Uluslararası Seiji Ozawa Oda Müziği Akademisi'nden davet aldım. İzmir, İstanbul ve Adana'da orkestra eşliğinde konserlerim olacak. Ayrıca 41. İstanbul Müzik Festivalinin açılış konserinde katılacağım için çok büyük mutluluk duyuyorum.
 
 
Ahu Ünalp 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20