MAKALE

Bir 'tutku' belgeseli 'Dansa Âşık Kuğu' yine Bolşoy'daydı

26.01.2012


Paylaş:

 
Dansa Âşık Bir Kuğu... Bu söz, anlamını belki de en çok Devlet Sanatçısı Meriç Sümen'in kişiliğinde buldu. Şu günlerde Sümen'in yaşamı üzerine, Tutku: Meriç Sümen adı altında bir belgesel hazırlanıyor. Projenin yönetmenliğini Şafak Türkel, yapımcılığını Nurten Şalıkara üstlendi. Belgeselin çekimleri Temmuz-Kasım 2011 tarihleri arasında Türkiye, Londra ve Moskova'da yapıldı. Çekimlerin Moskova bölümlerine ait renkli anıları, sizlerle paylaşıyoruz.   
 
Belgeselin Moskova çekimleri, Bolşoy Tiyatrosu'nun yeniden açılış törenlerine denk gelmişti. Meriç Sümen, eşi Önaç Kanan, yönetmen Şafak Türkel ve kameraman Sami Gürbüz ile beraber heyecanla, içimiz kıpır kıpır yola çıktık. Ekip içerisinde yer alan bir kişi, bizlerden çok daha farklı ve yoğun duygularla bu seyahate başladı; belgeselin kahramanı Meriç Sümen'di bu… "Bolşoy'da sahneye çıkmış ilk Türk balerini" olan Sümen, tüm seyahat boyunca gözlerinin önünden bir film şeridi gibi geçen anılarından sözederken, bende sözlerini hiç durmadan yazmak isteği uyandırıyordu.  
 
Dünyanın en saygın sahnelerinden Bolşoy'da bir süredir devam eden restorasyon çalışmaları sona erdi. 2005 yılında gösterime kapanan Bolşoy Tiyatrosu, 236'ıncı sanat sezonununda görkemli galalarla kapılarını yeniden açtı ve dünya medyası bu açılışa odaklandı. Ruslar, 'Ülkemiz çok büyük. ama milli birliğimizi sağlayan sınırlı sayıda simge var. Devlet Tiyatroları, milli markalar olarak biliniyor. Bolşoy Tiyatrosu ise bizim en büyük markamız' diyorlar. Biz de ekip olarak, açılış kapsamında çekimlerini, özellikle Çaykovski'nin Uyuyan Güzel balesinin ikinci prömiyerine denk getirdik.  
 
Bolşoy, açılışını Uyuyan Güzel ile yaptı  
 
Çaykovski, Uyuyan Güzel bale müziğini en güzel yapıtlarından biri olarak değerlendirir. Eserin lirik adagio'larında bestecinin ruhunun derinliklerine ineriz. Besteci, müziğinde koreografi sanatının romantik çizgilerini bizlere duyurur. 20. yüzyılın yaşayan efsanesi, dünyaca ünlü koreograf, Rusya Federasyonu Devlet Sanatçısı Yuri Grigoroviç, olağanüstü koreografisiyle bu çizgiyi devam ettirdi. Bolşoy'da bulunduğumuz tarihlerde Grigoroviç, Uyuyan Güzel'i kendi koreografisiyle sanatseverlerle buluşturdu.  
 
Orkestrayı Bolşoy'un genel müzik direktörü, şef Vasili Sinaiski yönetirken, eserin dekorunu ünlü İtalyan tasarımcı Ezio Frigerio, kostümleri eşi Franca Squarciapino, ışık tasarımını da Vinicio Cheli gerçekleştirdi. Başrollerde Andrey Sitnikov (Kral XIV. Florestan), Kristina Karaseva (Kraliçe), Nina Kaptsova (Prenses Aurora), Alexander Volçkov  (Prens Desire), Aleksey Lopareviç (Carabosse), Yekaterina Şipulina (Leylak Perisi) yer alıyordu. Tüm yaratıcı kadronun gösterdiği özen, esere öyle yansıtılmıştı ki, Charles Perrault'un masalındaki sihirli saraya davetli olduğumuzu bizlere hissettiriyordu. Eser, başroldeki 6 başdansçı onuruna gerçekleştirilen 6 prömiyer ile temsillerde yer almıştı. Bu sezon içerisinde ilk prömiyeri 18 Kasım 2011'de yapılan temsilin 19 Kasım'daki ikinci prömiyerine katıldık. Temsili, Meriç Sümen ve eşi 'Çar Locası'nda izledi.   
 
Yenilenen tiyatro  
 
Bolşoy Tiyatrosu'nun görkeminden söz etmemek mümkün değil. Restorasyon çalışmaları tamamlanan tiyatronun her santimetrekaresi, birer sanat eseri olarak işlenmişti. Sahne gerisinde kullanılan modern teknoloji ve salonun olağanüstü akustiği, ister istemez ülkemizde de böyle bir 'anıt' olmaması adına içimizi sızlattı. Temsil öncesinde, Bolşoy Tiyatrosu'nun tüm alanları çekim için bize tahsis edilmişti. Prova ve ders salonları, sahne ve kulis, temsile yarım saat kalıncaya kadar bizlere açık tutuldu. Işık provası durdurularak salon içi çekimleri yapıldı, bu hiçbir opera yönetiminin izin veremeyeceği bir durumdu. Ama Meriç Sümen'e duyulan sevgi ve saygı o kadar büyüktü ki, başta ünlü koreograf Grigoroviç'ten en alt kademeye kadar yansıyordu.  
 
Bolşoy Tiyatrosu'nun ana fuayesi, ya da sanatseverlerin bildikleri adıyla 'Beyaz Fuaye', tiyatronun tam merkezinde, lobinin üstünde yer alır. 19. yüzyıldan kalma lir ve çiçek bezemeleriyle süslü bu muhteşem mekânın her iki kanadındaki geniş salonlardan biri olan Sergi ve Koro Salonu, yoğun bir restorasyon sürecinden geçmiş. Tiyatro yönetimi bu salonlarda geleneksel olarak yapılan sergilerin devam etmesine karar vererek, orada olduğumuz dönemde Milano La Scala Operası'nın dekor ve kostüm sergisini seyircilerle buluşturmuştu. Beraberce sergiyi gezdikten ve çekimlere de ekledikten sonra, jüri üyeliği yaptığı bu salonda Meriç Sümen'in geçmişte yaşadığı duyguları tazelendi, sanki o anları tekrar yaşıyordu… O yarışmaların sonucunda dünya bale sanatına kimler armağan edilmedi ki?  
 
Sümen'in Moskova'daki saygınlığı  
 
Meriç Sümen'in uluslararası saygınlığının, yıllar sonra bile sürdüğüne tanık olduk. Hayranlarının, dostlarının, sahneyi beraber paylaştığı sanatçı arkadaşlarının Moskova soğuğuna aldırmadan kendisini görmek, sevgilerini göstermek, özlemlerini gidermek için önünde reverans yapmaları ve heyecanlarını gizleyemediklerini görmek, onur vericiydi. Sanatçımızın şerefine evlerinde verdikleri muhteşem akşam yemeğinde, koreograf ve sanat doktoru Ulamay Marjorie Scott ile eşi koreograf ve bale sanatçısı Yuri Papko, Meriç Sümen'in arkadaşlığını, dostluğunu unutmadıklarını ifade ettiler.  
 
Ayrıca, yıllar önce beraber Giselle'de sahneyi paylaştığı meslektaşı Elena Riabinkina ve Uluslararası Bale Yarışmaları ve Rusya Federasyonu Koreograflar Birliği'nin Başkanı, ve çekimlerin verimli geçmesinde geçmesinde büyük katkıları olan Sergey Usanov'un, 'Aktör Evi'nde Meriç Sümen'le yaptığı röportajlar kayda alındı.  
 
Moskova Türk Büyükelçiliği Kültür ve Turizm Ataşemizin ofisindeki nezih öğle yemeğinde, Meriç Sümen bizlerle eski Moskova günlerindeki yiyecek kıtlığı ve 'Türk Geceleri' resepsiyonları ile ilgili anılarını paylaştı. Önaç Kanan, tüm seyahat boyunca eşine her fırsatta benzersiz bir insan olduğunu hissettirerek destek olurken, kendi iş tecrübelerini de bizlere aktararak yardımlarını esirgemedi.  
 
Çekim ekibi, sanatçımızın mükemmeliyetçi kişiliğine yaraşır bir çalışma olması için hiçbir fedakârlığı esirgemeyerek, belgeselin gelecek kuşaklara kültürel bir miras olarak bırakılmasına büyük çaba gösterdi. Belgeselin yurtiçi ve yurtdışı tanıtım ve sunumunun başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini, ve ülkemizde, Avrupa, Rusya Federasyonu, ve Türki Cumhuriyetleri'in kültür kanallarında tanıtılıp, gösterilmesini diliyoruz.
 
Zaira Memmedova Kuloğlu*
 
 
*T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler ve Sanatçı Organizasyon Birim Koordinatörü. 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20