Kitap

Aydın Büke bizi Robert, Clara ve Brahms'ın dünyasına taşıyor

20.10.2012


Paylaş:

Chopin biyografisi ile okurlardan büyük takdir gören Aydın Büke, bu sefer çok daha girift bir biyografi ile artık bu türün usta kalemlerinin başında geldiğini gösteriyor. Robert Schumann, Clara Wieck ve Johannes Brahms'ın kesişen hayatlarını, Clara üzerinden anlatan Büke, uzun ve detaylı çalışmasında baştan sona ilginç, tutarlı ve takip etmeyi zorlaştırmayan bir içerik belirlemeyi başarmış. Kitap, içeriğine yakışır derecede tutkulu bir ithaf ile başlıyor.   

 
Daha önsözünü okurken, tipik bir biyografinin ötesinde, üçlü bir ilişkiye dair özel bir çalışma okuyacağımızın işareti veriliyor, böylece okurun beklentisi doğru yöne çekiliyor. Clara'nın çocukluğunun hızlıca geçilmesi de bu amaca hizmet etmiş ve kitabın temposu, ilerideki yoğun dönemlere vurgu yapacak şekilde belirlenmiş. Nitekim ilk bölümün son cümlesindeki ('Etrafında Robert olmadan bir yaşam olabilir miydi?') gibi hatırlatmalar hem bir gerilim sağlıyor, hem de ileride yaşanacak duygu ve olaylara ışık tutuyor.   
 
Kitabın en başarılı yanlarından birisi, alıntı ve mektupların dozunda ve dramatik yönden doğru yerlerde kullanılması. Özellikle mektuplar, başroldeki karakterlerin birbirlerine olan duygularını ifade etmek için kullanılmış ve Büke, bu noktalarda sözü sadece onlara bırakmış. O dönemin insanlarının duygusal gücü ve özellikle de bu üç kişinin ne kadar entelektüel, yoğun ve romantik kişiler olduğunu düşününce, doğru bir tercih olmuş. Buna karşılık Aydın Büke, bu kadar detaylı bir çalışmanın sonunda kişilere dair edindiği fikirleri ve düşünceleri de yeri geldiğinde mütevazi ama sözünü sakınmayan bir tavırla ortaya koymuş. 148. sayfadaki Robert ve Clara'nın karakterlerinin zıtlığına dair pasaj, biyografik bir çalışmada ne fazlasını ne de eksiğini isteyeceğiniz ideallikte.   
 
Öyle mektuplar var ki (227. sayfadaki gibi),  etkileyici ve öğretici olduğu kadar hayranlık uyandırıyor; özellikle de Robert Schumann açısından. Zaten bu sayfalar boyunca tüm olan bitenin Robert Schumann'ı trajik bir sona nasıl yaklaştırdığını anlıyorsunuz. Kitap, son derece hüzünlü bir noktada bitiyor.  
 
Romantizmin Işığı Clara, gerçek bir biyografi; bilgi ve aktarım dolu. Yazar kendisini nadiren ortaya koyuyor ama dikkatli okuduğunuzda onun bakışını da kaçırmıyorsunuz. Eğer biyografi okumaktan zevk alıyorsanız ve Clara Schumann'ın yaşamı, iki erkeği nasıl kendine hayran bıraktığı ve etkileşimleri ilginizi çekiyorsa, büyük emek verilmiş bu çalışmayı okumalısınız. 
 
Feyzi Erçin 
 
Aydın Büke Romantizmin Işığı Clara 
Can Yayınları, 608 sayfa
ISBN 9789750714535 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20