Kitap

Aydın Büke'nin Mozart biyografisi yeni basımıyla raflarda

02.02.2013


Paylaş:

Aydın Büke'nin biyografi yazarı olarak artık ülkemizde seçkin bir konumda olduğunu söylemeye gerek yok. İlk basımı 2006'da yapılan Mozart- Bir Yaşamöyküsü'nün üçüncü baskısı, özellikle daha önce edinmemiş olanlar için, kapsamlı bir çalışmaya kavuşmaları anlamını taşıyor.  

 
Büke, müzik tarihinde hakkında en çok yazılan bestecilerden birinin yaşamını klasik biyografi yöntemiyle ele alıyor ve Mozart'ın hayatını dönem dönem, kronolojik sırayı izleyerek sunuyor. Ancak bunu yaparken sıkıcılığa düşmemeye yarayan yöntemleri de var. Diğer kitaplarında da görebildiğimiz ustaca işlenen detaylar, Büke'nin biyografilerini ilginç kılıyor. 
 
Yazar, Chopin ve Schumann üzerine yazdığı kitaplarında da gördüğümüz gibi, bestecinin gelişimini yerine göre dönem dönem, yerine göre günü gününe izliyor. Ancak diğer iki biyografisinde olduğu gibi bu kitapta da kendine özgü yorumlarda bulunduğunu görüyoruz. Yazarın izlediği yollardan birisi de, Mozart'ın yaşamını, babası Leopold'a da özel bir önem atfederek ele almak. Bu türden çok yönlü yaklaşımlar, Mozart'ın yaşamöyküsünü daha ilginç ve üzerine düşünülesi kılıyor, sıradan bir bilgi aktarımının çok daha ötesine geçiyor. 
 
Yazarın bir diğer yaratıcı yanı, bölüm sonlarındaki yorumları ile okuyucuyu bir sonraki bölüme hazırlaması. Bu da diğer kitaplarında da gördüğümüz, okumaya heyecan katan ve hikâyeyi canlı tutan bir yöntem. Diğer yanda, örneğin, sıra Saraydan Kız Kaçırma gibi bir konuya gelindiğinde sadece olan biteni anlatmakla kalmıyor; hikâyeye bir an ara verip, oryantalizmin doğuşuna dair bilgi vermekten de çekinmiyor. Böylece, Mozart ve dönemini tarihsel bir bağlamın içine yerleştirmeyi başarıyor. Ya da, Don Giovanni gibi önemli müzikal buluşlar içeren eserlere sıra gelince, teorik müzik bilgisinden yararlanarak, eserlerin müzikal yapısına herkesin anlayabileceği bir dille değiniyor. 
 
Büke'nin kitabında ortaya koyduğu en dikkat çekici tavırlardan birisi de, Mozart'ın yaşamı üzerine bilindiği sanılan ve uzun yıllar söylentilerle beslenen pek çok yanlışı düzeltmek. Kitabı okurken gerek Salieri ile çekişmesi, gerekse Requiem'in bestelenme hikâyesi ile ilgili olsun, hiçbir tereddüdünüz kalmıyor. Yazarın itinalı bir araştırma ile en objektif bilgileri aktardığından kuşku yok.  
 
Mozart- Bir Yaşamöyküsü, bestecinin yaşamı ve yapıtlarına ilgi duyanların kaçırmaması gereken bir kitap. Aydın Büke'nin bir sonraki biyografisini merakla bekliyoruz…  
 
Feyzi Erçin
 
Aydın Büke 
Mozart - Bir Yaşamöyküsü 
Can Yayınları, 338 sayfa
ISBN: 9789750715730  

1 YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20