CD-DVD

Mozart: Piyano Konçertoları No.20 ve No.27

08.10.2011


Paylaş:


Mitsuko Uchida, 1980'lerin sonundan 1990'ların ilk yıllarına kadar İngiliz orkestra şefi Jeffrey Tate yönetimindeki İngiliz Oda Orkestrası ile Mozart'ın tüm piyano konçertolarını kaydetmişti. Bu kayıtlar, Mozart piyano konçertoları edebiyatında o gün bugündür bir köşe taşı, söylenmiş yeni bir söz olma niteliğini taşıyor. Yarattığı özel ses dünyasıyla, bu bestecinin yorumculuğunda yüzyıla damgasını vurmuş bir piyanist Uchida. Onun Mozart'ını gözü kapalı ayırt edebilirsiniz. Sanatçı, Schubert, Beethoven, Schoenberg ve Berg'in eserlerinde de uzmanlaşmış ama dünya çapındaki ününün yine de en çok Mozart yorumlarından geldiğini söyleyebiliriz.  

Uchida deyince önce, dokunuştan bahsetmek gerekiyor. Çok hassas, aşırı derecede duyarlı bir tuşeyle çalıyor Mozart'ı. Tüm ağırlıkları birbirinden ayırt ediyor. Akla, minik terazi ağırlıklarıyla kolayca oynayan ve onların gramajlarını kesin tahminlerle verebilen bir kişiyi getiriyor. Ve bu çalış, her türlü sertlikten uzak, olabilecek en yuvarlak ve billur Mozart anlayışlarından birini üretiyor. Sonuç olarak piyanist, dramayı öldürmemeyi başarırken trajediyi de, akan giden bir uzamın içine yerleştiriyor. İstediği küçük ve akıcı gürlükleri elde ederken, adeta iğne ucu duyarlığıyla yol alıyor. Örneğin, Decca'dan çıkan bu albümdeki K.595'in ikinci bölümüne bakın. Buradaki şefkatli dokunuş benzersiz.  

Uchida'nın 90'larda Tate'le yaptığı konçertolardan sonra, bu eserleri kendisinin yönetmek istemesi, bir tesadüf olmamalı. Bir besteciye ait konçerto külliyatında en tepe noktaya çıkmış birçok piyanistin yaptığı bir uygulama bu. 2009'da K.488 ve K.491'i kendi yönetimindeki Cleveland Orkestrası ile kaydederek işe başlıyor Uchida. Elimizdeki bu ikinci CD kaydı, bu yılın Şubat ayında piyasaya çıkmış. Uchida'nın bu duyarlıklı tuşesinde, konçerto bir hesaplaşma tahtasına dönüşmüyor. Japon olmasından etkilenerek mi söylüyorum bilmiyorum ama, adeta "çok kırılgan bir geyşanın ruhsal fanusunun içine yerleştirilmiş" izlenimini veriyor. Ya da şöyle söyleyeyim, eseri bir nevi "billur damlasının içine" koyuyor. Yumuşaklıkların bin bir çeşidi üzerinde akıl almaz bir otoritesi var.  

Uchida-Tate ikilisiyle karşılaştırıldığında, Uchida-Uchida'nın kimi noktalarda vaatlerinin daha az olduğunu söyleyebilirim. Tate'in daha hızlı tempoları ve belirgin vuruşları, Uchida'nın billur akışını daha kontrastif bir hale getiriyordu. 2011'in K.466'sında ise bunu görmüyoruz. Sanki orkestradan istediklerini kendi piyanist gözlükleriyle istemiş ve bu sebeple, daha cansız bir orkestra ortaya çıkmış. Uchida'nın yönetimindeki esrarengiz yön, daha çok K.595'te ortaya çıkıyor. Birinci bölümün başından itibaren okşayıcı ve adeta piyanosunun tuşesini andıran bir yaylı tınısı var. Ancak, hızlı konçertolarda Tate'in dinamizminin onun inci gibi serilerini, adeta çok daha tılsımlı ve kontrastlı duyurduğu düşünülebilir. Bir başka deyişle, Uchida'yı Tate ortaya çıkarıyor. Örneğin birlikte yaptıkları K.467'nin üçüncü bölümüne bakın. Bu muvman kesinlikle tarihe geçmiştir. Bir diğer nokta da, 20. konçerto gibi, ağır anlamda dramatik bir eserde, piyanistin sesinin, kendi standartlarına göre biraz kuru çıktığı. Belki de çok iyi bir piyanist olduğu için, ikinci kez ele alışında bende çok büyük beklenti uyandırdı ve şu anda bu beklentinin altında kalıyor.   

Son tahlilde, bu yeni yaklaşımın, Uchida-Tate birlikteliğini geçtiği ve yorumcunun yeni bir söz söyleyebildiği kanısında değilim. İki CD kaydı üzerinden henüz nihai bir karara varmak zor. Kesin değerlendirmelere gitmemeli ama şefliğe soyunan Uchida'nın orkestral sonoritelerle neler yapacağını, kişisel deyişiyle orkestra becerileri birleşiminden nasıl sonuçlar çıktığını hep birlikte izleyeceğiz. 


Mitsuko Uchida (piyano), Cleveland Orkestrası 
Decca 4782596 (CD, 2011) 


Ufuk Çakmak


Satın almak için tıklayınız

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20