CD-DVD

Bir Hollywood artisti gibi

15.09.2012


Paylaş:

Ne kadar güzel geldi kulağıma bu CD… Rafine ses duymaktan o kadar bıktım ki, Audite firması 1963-74 arası alınan bu kayıtları CD'ye aktarırken, o güzelim analog kayıtların nefes alan rahatlığını da yansıtmış, dipteki ''şşş''sesini de! Bu rahatlığı sağlayan yalnızca teknoloji değil elbet, eşlikte sihirli elleriyle Hertha Klust ve günümüzün modern operanın 'piri' Aribert Reimann oturur da, kadife sesli Kansas'lı bariton, konser şarkıcısı, resitalist Barry McDaniel söylerse, bizlere de harükulade bir lied resitalini dinlemek mutluluğu bahşedilmiş olur.  


Bir zamanların çocuk sopranosu McDaniel, Schubert'in ileri dönem lied'lerinden, yorumlanması en çetrefilli olanların seçildiği bir dizi ile başlıyor. Fullbright bursu ile eğitimini Stuttgart konservatuvarında, Berlin ve Karlsruhe operalarında sürdürerek Fritz Wunderlich'in hocasıyla çalışan bu lied ustası, kariyerinin doruk noktalarındayken herhalde kendinden 5 yaş büyük olan Fischer-Dieskau'nun korkulu rüyasıydı. Nasıl olmasın ki? Gırtlağının doğasında olan zorlanmasız pp'ları, pürüzsüz sesi ve her dildeki kusursuz diksiyonuyla zamanın 'kral'a oldukça iyi bir rakipti sanırım. Yüreği sesinde olan bu dünya yakışıklısı lied ve opera yorumcusu, bana dinlerken hep sevgili hocam rahmetli Mustafa İktu'yu hatırlattı.  

Rahat ve zorlanmadan söylediği Schubert ziyafetinden sonra, Schumann'ın Lenau dizeleriyle 6 Şarkı ve Requiem'ni gereken stil içinde büyük bir ustalıkla dile getiriyor şarkıcımız. Haliyle Schumann, Schubert'e göre daha çok ses ve ifade ister. Devam eden seçkide, Schumann'ın Myrten dizisinden Byron'ın şiiri üzerine bestelenmiş Aus den hebräischen Gesängen'de muhteşem bir açılım var. Son derece homojen vokal bütünlüğünü duymak ve tadına varmak için yukardaki Fa diyez ve aşağıdaki La natürel'i nasıl aldığına lütfen kulak kabartın. İlk CD bitince adeta güzellikten yoruldum.  

İkinci CD'de ise Wolf'ün Mörike Şarkıları'ndan seçilmiş en ünlü lied'lerine, Duparc'ın seçme şarkılarına, Ravel ve Debussy 'nin iki kısa dizisine yer verilmiş. Bu kayıtlarda piyanoda, 30 sene önce ülkemize geldiğinde birlikte akşam yemeği yediğim Aribert Reimann var. Kayıt tekniği burada daha yeni, piyano daha derinlikli, ancak sesin 'yankılanması'nı da oldukça geriden vermişler. Ne diyeyim, piyano biraz önde. Wolf'lerde fazla değil ama, Fransız yapıtlarında sesteki o ince Fransızca konsonlar örtülüyor. Şu teknoloji denen canavar bizi mahvediyor! Oysa ki McDaniel, canıma işleyen sesiyle Souzay'i aratmayacak nefis bir fransızca ile söylüyor. Nazal vokaller harükulade! Keşke Duparc'ın şarkılarını daha iyi anlayabilseydim.  

Şükür ki, Ravel Madagaskar Şarkıları'nda bu garip dengesizlik düzeliyor. Sesi pırıl pırıl önde duyuyorum, viyolonselde Eberhard Finke ve flütte Karlheinz Zoeller ile aralarındaki balans ve sonorite olağanüstü. Gene Barry McDaniel bu eserde de duyduğunu, görselliğin ötesinde salt sesiyle yansıtan sıra dışı bir sanatçı olduğunu bize hissettiriyor: 'Aoua! Aoua!... Beyazlar, kıyıda oturan bizlere güvenin' diye çığıran Madagaskarlıyı ifade eden, dinleyiciyi kıskıvrak farklı bir atmosfere sokan bu ses sihirbazının büyüsüne kapılmak istiyorsanız bu albümü lütfen edinin. 

Ece İdil 

Barry McDaniel ***** 
Schubert, Schumann, Wolf, Duparc, Ravel, Debussy Hertha Klust, Aribert Reimann (piyano) 
2CD Audite 23426 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20