CD-DVD

Son zamanların en güzel, en başarılı Bloch derlemesi

16.12.2012


Paylaş:

Ernest Bloch'un 1916'da Cenevre'de yazdığı viyolonsel ve orkestra için İbrani Rapsodisi Schelomo, birçok büyük viyolonselci tarafından tutku ve inançla seslendirilse de hiçbiri bende parçayı yeniden dinleme isteği uyandırmadı. Natalie Clein tarafından yapılan bu yeni kayıt, tekrar dinleme isteği uyandıran ilk çalışma. BBC'nin 1995'te Yılın Genç Müzisyeni ödülünü verdiği Clein, yalın bir lirizme sahip, derinlikli bir sanatçı.   


Bloch kozmopolit bir bukalemundu: 1910 yılında, 30 yaşındayken, Paris'te Macbeth operasıyla iz bıraktı. I. Dünya Savaşı sırasında tarafsız İsviçre'de Yahudilik anlamında kendini keşfetti. Bir sonraki on yılını İtalya'da geçirdi. Sonra da 1928 yılında, dev Amerika yapıtı ile kendini bu kez yeni bir dünyanın içinde yeniden keşfetti. Ele avuca sığmaz bir besteciydi.   

Clein'in yaklaşımındaki yalınlık övgüye değer. Schelomo'nun birçok liturjik alıntısında ve özellikle Bloch'un tahminen babasından İbranice olarak duyduğu melodide, bir İngiliz ihtiyatıyla üst dudağını sıkıyor, müziğin kendi kendini dile getirmesine izin veriyor ve onu 'kiç' olma tehlikesinden koruyor. Şef Ilan Volkov ve BBC İskoç Senfoni Orkestrası tarafından da iyi desteklenen bu kendini frenleme, güzel sonuçlar getiriyor ve Schelomo egzotik bir antropoloji makalesinden ziyade Elgar tarzında meditatif bir konçertoya dönüşüyor. 1957'de Gregor Piatigorski kaydından bu yana kimse bu partisyondan böyle bir anlam ve güzellik çıkaramamıştı.  

Bloch'un Yahudi Hayatından ve Vahşi Doğada Bir Ses süitleri daha dizginlenmiş bir lirizme sahiptir, fazla duygusallık yoktur. Max Bruch'un viyolonsel ve orkestra için Kol Nidrei'sinde vites değişimi daha fazladır; fakat bu eser daha çok küçük bir yakınma niteliğinde. Bloch'un 'Yahudi döneminin' bundan daha temiz, daha sevimli bir derlemesini duymak istemeyeceksiniz. 

Norman Lebrecht 
Çeviri, Ayşe Emek

Bloch ***** 
Schelomo, Yahudi Hayatından vd. 
Natalie Clein (viyolonsel) 
BBC İskoç Senfoni Orkestrası 
CD Hyperion CDA67910 
0034571179100 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20