CD-DVD

Son zamanların en etkileyici Prokofiev kayıtlarından biri

26.01.2013


Paylaş:

Bazı sanatçılar vardır, dinlemeye başladığınız ilk andan itibaren sizi etkileri altına alırlar ve parçanın sonuna dek bu çekimden kurtulamazsınız. Özellikle konserlerde sıklıkla rastlanılan bu durum, kimi zaman kayıtlar söz konusu olduğunda da gündeme gelir. İşte Janine Jansen böyle bir sanatçı. Kemanı eline aldığı anda, ister sahnede, ister stüdyo kaydında olsun dinleyiciyi daha ilk notada etkisine alıyor. Sanatçının Prokofiev'in yapıtlarından oluşan son CD'si müzikseverler için gerçek bir şölen niteliğinde. 

 
20. yüzyılın en önemli bestecilerinden biri olan Sergey Prokofiev, ülkesinde Çarlık rejimi yıkıldıktan sonra bir süre Amerika ve Avrupa'da konser gezilerine çıkmış, ardından Batı'da yerleşmişti. Ancak 1930'lu yıllara gelindiğinde, içinde tekrar doğduğu topraklara dönme isteği belirmiş, bir arkadaşına gönderdiği mektupta, 'Ülkemden uzakta yaratıcılığımı kaybetmiş gibiyim. Yeniden eserler besteleyebilmek için Rusça duymam gerek,' diye yazmıştı. 1936'da Sovyetler Birliği'ne dönen sanatçı, ne yazık ki özlediği gibi bir ülkeyle karşılaşmamış, Stalin rejiminin kültür politikasına sert müdahalelerini kaygıyla izlemiş ve ilginç bir rastlantı sonucu Stalin'le aynı gün, 5 Mart 1953'te yaşama veda etmişti.   Janine Jansen bu CD'de Prokofiev'in Sovyet Rusya'ya dönmeden hemen önce ve döndükten sonra bestelediği keman yapıtlarını seslendirmiş. Bestecinin en tanınmış yapıtları arasında yer alan Op. 63, 2. Keman Konçertosu'nda sanatçıya Vladimir Jurowski yönetimindeki Londra Filarmoni Orkestrası eşlik ediyor. 1935 yılında bestelenen yapıtın ilk bölümü, solo kemanın sergilediği yalın ama Jansen'in yorumuyla son derece etkileyici bir atmosfere bürünen bir ezgiyle başlıyor. Bölüm boyunca orkestra ve solist arasındaki diyaloglar Prokofiev'in duygusal yoğunlukla teknik beceriyi ne denli ustaca harmanlayabildiğinin en güzel örneklerini oluşturuyor. Janine Jansen tüm konçertoda, ama özellikle de ikinci bölümde, orkestranın pizzicato'ları eşliğinde sergilediği ezgi boyunca, kemanın ne denli insanın içine işleyebilen bir çalgı olduğunu kanıtlıyor. 
 
CD'de yer alan ikinci yapıt, Op. 56, İki Keman için Sonat. 1930'ların başında Paris'te bestelenen yapıtı Janine Jansen, Boris Brovtsyn ile birlikte seslendirmiş. Yapıtın özellikle üçüncü bölümü, Prokofiev'in kısa bir süre sonra besteleyeceği Romeo ve Juliet bale müziğiyle ezgisel yönden büyük benzerlikler gösteriyor.  
 
Prokofiev'in diğer keman-piyano sonatından sonra tamamlanmasına karşın, Op. 80, 1. Keman-Piyano Sonatı olarak yayımlanan yapıt CD'deki son eser. Janine Jansen'e bu kez, sanatçının diğer kayıtlarında ve konserlerinde de birlikte çalıştığı piyanist Itamar Golan eşlik etmiş. Bestecinin 1930'ların sonunda ülkesine döndükten sonra üzerinde çalışmaya başladığı ve 1946'da tamamladığı yapıtta, bir anlamda Prokofiev'in Stalin rejimiyle ilgili yaşadığı hayal kırıklıklarının izleri de kendini hissettiriyor. Yapıtlarında genellikle çok daha enerjik ve esprili bir müzik dilini yeğleyen besteci, bu kez, özellikle birinci ve üçüncü bölümlerde, Şostakoviç'in yapıtlarında duymaya alıştığımız bir karamsarlığa bürünmüş. Janine Jansen ve Itamar Golan sakin, melankolik ve içe dönük ilk bölümün ardından gelen fırtınalı ikinci bölümde dinleyenleri, her zaman olduğu gibi kendileriyle birlikte bestecinin iç dünyasına sokmayı başarıyorlar. 
 
Janine Jansen'ın Prokofiev CD'si son aylarda dinlediğim en etkileyici kayıtlardan biri. Her yönüyle kusursuz bu çalışmayı mutlaka edinin. 
 
Aydın Büke 
 
Janine Jansen ***** 
Prokofiev  2. Keman Konçertosu, Op. 63; İki Keman için Sonat, Op. 56; 1. Keman-Piyano Sonatı, Op. 80 
Boris Brovtsyn (2. keman); Itamar Golan (Piyano) 
Londra Filarmoni Orkestrası/ Vladimir Jurowski 
CD Decca 4783546 
0028947835462 
 
Satın almak için tıklayınız

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20