Konser-Opera

Adı var tadı yok: Rus Devlet Balesi diye kandırmak buna denir...

24.03.2013


Paylaş:

Rus Devlet Balesi İstanbul'a geliyor! Hem de Kuğu Gölü'nü sergilemeye... Türker İnanoğlu Maslak Show Center sahnesinde 22 Şubat günü sahne alan topluluğu izlemek için yerimi alıyorum. Heyecanlıyım, Rusların eşssiz tekniği ve yorumunu merakla bekliyorum… 

 
Daha en başta Çaykovski'nin üstün müziğini kalitesiz ses sistemi ile kayıttan dinletmek besteciye ve bizlere saygısızlık, diye düşünüyorum; perde açılmadan keyfim kaçıyor. Canlı müzik yoksunluğunu Rus dansçıların performansları unutturur diye avutuyorum kendimi... Ve perde açılıyor, o da ne! Karşımda amatör bir topluluk, yüzlerinde oturmamış ifadeler, içe basan ayaklar... Büyük bir hayal kırıklığı yaşıyorum. Siegfried, prens değil, 'küçük prens'. Tekniği oturmamış, mezun olmamış bir çocuk. Artist değil, daha öğrenci… Gerçi iyi bir dansçı olsa ne farkeder; 'büyük kuğu' Odette ve Odile her ne kadar rollerinin hakkını verseler de prodüksiyondaki teknik olanaksızlıklar yüzünden gerçek performanslarını sergileyemiyorlar. Dansçıların gerektiği gibi hareket edebilecekleri yeterli bir alan/sahne yok! Birbirlerine çarpmamak için görkemli adımları ellerinden geldiğince küçültmeye çalışmışlar, komik duruyor. Dekor derseniz öyle bir şey yok, sadece dansçıların dans ettikçe çarpıp salladıkları bir perde var. Tüm bu manzara karşısında Kuğu Gölü'nün ağırlığını hissetmem mümkün değil.  
 
Gerçek bir Kuğu Gölü izlemeyi hak ediyor muyuz? 
 
Sonra düşünüyorum ve kendi ülkeme kızıyorum...  Gerçek bir Kuğu Gölü izlemeyi hak ediyor muyuz? Bu yapıtı İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nin bile sunabileceği bir sahnesi yokken nasıl yurtdışının önde gelen bale topluluklarını ağırlayabiliriz? Ne veriyoruz ki ne bekliyoruz? Canlı müzik yok, sahne yok, dekor yok, ışık yok, baleden anlayan yok! 'Ne ekersen onu biçersin' deyimi buraya tam oturuyor.  
 
Ne olursa olsun Rus Devlet Balesi Türkiye'ye geldi ve iyi ya da kötü Kuğu Gölü'nü sahneledi diyemem; bu resmen baleye saygısızlık olur! Gerçek bir başyapıtı bu hale getirmek, üzerine bir de 'Rus' adını kullanıp hak ettiğinin üstünde bir fiyat biçmek, halkı kandırmaktan başka bir şey değil. 
 
Bileti geri verip paramı alabilecek kadar kötü bir performansı seyircilerin ayakta alkışlaması ise, daha çok yol kat etmemiz gerektiğini bir kez daha gösteriyor.
 
Simge Burhanoğlu 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20