CD-DVD

Son zamanların en dikkate değer lied kayıtlarından biri

22.05.2012


Paylaş:


Ocak 2012'de Onyx Classics tarafından yayımlanan bu çiçeği burnunda CD'nin uzun süre adından söz ettireceğine ve kayıt dağarında haklı yerini alacağına inanıyorum. CD'ye verilmiş ad 'Özlemin Sesi'; Aynı zamanda Pfitzner'in seçkide yer alan ilk lied'inin başlığı. Şarkıların  içeriğinin anlam ve stil birlikteliğini özümseme açısından çok yerinde bir seçim. Bence tematik CD'ler dinleyiciye atmosfer yaratmak açısından büyük ölçüde kolaylık sağlıyor, hele kapak tasarımında anlamı pekiştiren bir fotoğraf da kullanılırsa.  

Mezzo kanalında Bernard Haitink ile yeşil kadife elbisesiyle söylediği Rückert Lieder'ini bir kez  izlediğim ve bir röportajına tanık olduğum bu titiz ve sevimli Hollandalı şarkıcı, Amerika ve Avrupa sahnelerinde oynadığı mezzo rollerinin yanı sıra, çok iyi bir lied yorumcusu olduğunu da bu seçkide bizlere ispatlıyor. Üç Geç Romantik dönem lied bestecisini (Pfitzner, Strauss, Mahler) ve o çağın renklerini bugüne yansıtmadaki başarısı, ve tertemiz artikülasyonu yadsınamaz. 19. yüzyılın sonlarından 20. yüzyılın ilk yarısına kadar süregelen bu son romantiklerin el attıkları şairler, ruhsal değişimlerinin ve kaynayan iç dinamiklerinin bastırılmasının ve özlemlerinin birer sesi. Bu eserlerde şair olarak kimler yer almıyor ki… Dehmel, Eichendorff, Bierbaum, Dahn, Heine ve Kindertotenlieder'in yaratıcısı Rückert.   

Tabii ki bu tatlı mezzo, kuzeyli gırtlağının puslu ve koyu renkleriyle yumuşacık tekniğiyle bu havayı solumamızı sağlıyor. Önemli bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum; CD'yi üçüncü dinleyişimde Stotijn'in neyi nasıl dediği, sesinden daha ön plana geçmeyi başarıyor. İşte Lied Şarkıcılığı budur!   

Eşlikçisi Münih'li Joseph Breinl, piyanoyu okşar gibi çalışı ve şarkıcıyı motive etme özelliğiyle, Roger Vignoles ve Graham Johnson gibi eşlik ustalarıyla çalışmış olduğunu ve Waltraud Meier'in onu neden eşlikçi olarak seçtiğinin haklılığını da ortaya koyuyor. 

Birlikte aldıkları geniş nefesler ve uzun 'sus'lar (gerçekten gerekli!) ruhen yorgun olan bu çağın romantizmini sindirmek, aksettirmek için ne kadar da yerinde; Hatta parça araları bile her parçanın atmosferini öldürmeyecek farklı uzunluklarda ayarlanmış. Kayıt bile hem şarkıcı, hem de piyanist hafif bir rüzgar sesinin ardından geliyormuşcasına alınmış. Aynı zamanda, özellikle Mahler'in Kindertotenlieder'inde (aynı zamanda Strauss'un 'Befreit' ve 'Zueignung'unda) orkestral olarak düşünülen yazıyı, piyanoda yavaş pasajların ezgiyi dağıtmaması adına yürümeleri, bestecinin eserini piyano eşliğiyle de aynı zevkte dinleme derecesine ulaştırıyor. Tek yadırgadığım bu kıymetli eşlikçinin 'Schlechtes Wetter'in girişindeki 1. zamanları tutmaması, yuvarlanır gibi bir tempo alışı (üç dinleyişimde de alışamadım!). Belki benim gibi herkes tempo ve yorumları baştan yadırgayacaklar; Ama inanıyorum, dinledikçe başka güzellikleri görüp beğenecekler. 

Ece İdil


Christianne Stotijn ***** 
Pfitzner, Strauss, Mahler 
Joseph Breinl (piyano) 
Onyx Classics CD 4075 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20