CD-DVD

Lied söylemek Andreas Scholl'un alanı değil

26.01.2013


Paylaş:

Kontrtenorların piri Andreas Scholl bu albümde romantik lied repertuvarının kısmen konu ve anlam bütünlüğü olan en gözde örneklerine el atmış. Niye böyle bir şey yapmış anlamış değilim. Renksiz, heyecansız ve cetvel gibi sesiyle ve hayranlık uyandırmayan söyleyişi ile sadece içime sıkıntı verdi. En sevdiğim liedleri sevemez oldum. Hele Das Veilchen'e yaptığı yetersiz nüanslarla, eşlikçisi Tamar Halperin ile tempoyu yapay şekilde sıkıştırıp yeni bir yorum katmaya çalışmış. Olmamış! Schubert'in güzelim An Mignon'undaki cümle girişleri son derece silik. Falset sesiyle aldığı cümlelerde ifade yetersiz kalıyor. Üstelik Der Tod und das Mädchen'de aşağıda aldığı kendi gerçek bariton sesi de dümdüz; o pasajı doyurucu bir şekilde söylemeye kafi gelmiyor. 

 
Velhasıl, Classica dergisinin meşhur eleştirmeni Sylvain Fort çok beğenmiş (!) ve 4 üzerinden 4 yıldızı basmış. Kendimden ve kendi kulağımdan başka kimseye güvenmiyorum sevgili okurlarım! Demek ki müzelik bir beğenisi var Fort'un. Mağazalarda sergilenen Limoges porselenlerine benzeyen pürüzsüz ve ruhsuz söyleyiş şekli, sadece içimi daralttı durdu. 
 
Lied'de kelimelerin önemi büyüktür, her kelimenin bir müziği ve bir tınısı vardır. Tabii ki bağlı söylemek de önemli, ama en önemlisi dengeyi kurabilmektir. Böyle imité bir ses ile lied dinlemek ızdırap oldu. Dünya çapındaki Andreas Scholl'u hep kendi zengin barok repertuvarında ve yetkin kastre gırtlağı ile ait olduğu dönemin eserlerinde dinlemek isteyeceğim. 
 
Ece İdil 
 
Andreas Scholl * * 
Wanderer Haydn, Mozart, Schubert ve Brahms 
Tamar Halperin (piyano) 
CD Decca 4784696 
0028947846963 
 
Satın almak için tıklayınız

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20