CD-DVD

Beethoven seviyorsanız yanına bile yaklaşmayın…

26.01.2013


Paylaş:

Büyük ihtimalle hayatımda dinlediğim en kötü birkaç CD setinden birisi… EMI'ın böyle bir projeye destek vermesi akıl alır şey değil. Aklı selim ve müzikten anlayan hiç kimse 24 yaşındaki bir piyaniste Beethoven'in 'tüm' piyano sonatlarını kaydettirmeye kalkışmaz. Böyle bir şey mümkün değil. Bu ne bir önyargı ne de dogmatik bir cümle. Eserlerin tabiatı gereği başarılması imkânsız bir görev, o kadar. Fakat, eğer Lim biraz olsun samimi ve iyi niyetli bir müzisyen olsaydı, sonuçlar daha farklı olabilir ve en azından bazı sonatlarda müzikal artılar bulabilirdik. Lakin bu da imkânsız görünüyor. Zira Lim, tüm kendini beğenmişliğiyle, sonatların hepsinde kendisini müziğin üzerine koyarak, yazılmış olanı tamamen göz ardı etmeyi başarabiliyor.   

 
HJ Lim kimsenin anlamadığı bir şeyleri kavramış olmalı ki, sonatları gruplara ayırmış ve bir de 'Kahramanca İdealler', 'Sonsuz Kadınsılık' ya da 'Bükülmez bir Kişiliğin İddiası' gibi başlıklar vermiş. Evet, yanlış okumadınız: sonatlar üçer dörder bu gibi başlıklar altında toplanmış. Kayıtlar, eğer CD'leri sırayla dinlerseniz, müthiş bir müzikal küstahlıkla, Hammerklavier ile başlıyor. Sonuç tabii ki çok kötü ama, diyelim ki Lim bu sonatı çok seviyor ve çalmak istiyor, EMI'ın buna nasıl izin verdiğini hâlâ anlayamıyorum. Sonatların her birinin ya da genel olarak tüm yorumlayışın müzikal analizini yapmak, gereksiz bir şekilde bu sete değer vermek olur. Ama çok genel olarak söylemek gerekirse, Lim'de ne ton, ne renk, ne de Beethoven anlayışı var. Çoğu sonatı olması gerektiğinden hızlı çalıyor; ya çok gürültülü, ya da çok sert ama mutlak şekilde müzikaliteden yoksun icralar bunlar. 'Waldstein'ı arpej egzersizleri gibi çalıyor, 7. Sonatın ağır bölümünü romantize ederken, 'Patetik' sonatın daha ilk giriş akorunun çirkinliği ya da ikinci bölümdeki ağdalı ve disiplinsiz ritimler…' diye saymaya başlayacağım; ama hiç gereği yok. Lim, sıradan bir lisans öğrencisi seviyesinde. Fakat özellikle 12. Sonatın ağır bölümünün eşi az rastlanır bir zevksizlikle çalındığını söylemek zorundayım. Sırf bu bölümü dinlerseniz tüm setin mantığını anlayabilirsiniz. Her bir Beethoven sonatı ile ilgili 'fikirleri' ve bunları ifade edişinin derinlikten yoksunluğu, zaten projenin yanlışlığının ispatı.  
 
Ama Lim'in iddialı tavrı bunlarla da sınırlı değil; tarihi yeniden yazıyor! Sette 32 değil 30 sonat var… 19 ve 20 numaralı sonatları sonattan saymamış Lim. Evet, bu sonatların farklı bir durumu var, bunu herkes biliyor. Lakin yıllar yılı '32 adet' olan kabul gören Beethoven sonatları dinlerken numaraların değiştirilmeden sadece ikisinin atlandığını görmek, hem piyanist, hem de prodüktörlerin ne yaptıklarının farkında olup olmadıklarını merak ettiriyor. Tüm bunlara ek olarak Yamaha piyano da Beethoven'a yakışmıyor. Beethoven seviyorsanız yanına bile yaklaşmayın bu kaydın. Müzik ve kayıt piyasasının nereye gittiğine dair hazin bir belge bu… 
 
Feyzi Erçin  
 
Beethoven * 
'Tüm' piyano sonatları 
HJ Lim 
8CD EMI 4649522 
5099946495228 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20