CD-DVD

Kraliçelerin maratonu

11.05.2014


Paylaş:

Donizetti Heroines 

Elena Moşuc (soprano)
Hırvatistan Radyo-TV Senfoni Orkestrası, Ivo Lipanoviç 
Sony 88883788222  
 
Romen soprano Elena Moşuc, Leyla Gencer'in repertuvarından en önemli kraliçe aryalarını bu yeni CD kaydında peş peşe kaydederek kendi koloratur soprano kulvarında büyük bir hamle yapmış. Sony için de kan değişikliği olmuş bu CD. Alıştığımız Alman şefler, İngiliz orkestralar yok burada. Arkada kütür kütür çalan bir Hırvat orkestrası ve onun Zagrebli şefi Ivo Lipanoviç. Üstüne üstlük kayıtlar Zagreb'deki Lisinski Konser Salonu'ndan alınmış. Romanya'da ne kadar sıkı bir şan eğitimi olduğunu biliyorum. Çok rahat ve berrak tınılı bu sesi, yeşil yırtmaçlı elbisesiyle oynayıp söylediği Zerbinatta'dan hatırlıyorum.

Kayıtta sırasıyla Lucrezia Borgia'dan 3 arya (harika yorumlar), Maria Stuarda'dan Quando di luce rosea (çok güzel), Anna Bolena'dan 4 arya (bunlar da iyi), Roberto Devereaux (fena değil) ve Lucia di Lamermoor (tahammülüm zorlanmaya başladığı anlar) dinledim. En sonda bu stilin devamı olan Bellini'nin Norma'sından 3 arya eklenmiş: Casta diva, Fine al rito, Ah! bello a me ritorna (yorucu). Bir müddet sonra, bol vibratolu bu yumuşak ses bana işkence etmeye başladı sanki. Bunlar neredeyse birbirine çok benzeyen aryalar silsilesi şeklinde ardı ardına sunulunca, dinlemesi tarif edilemez bir yorgunluğa dönüşüyor. Sonra da düşündüm, dinlediğim sesin rengi biteviye aynı, oysa buradaki kraliçe aryalarının hepsi farklı karakterde söylenmeli. Leyla Gencer'in özgün tınısı ve ifade gücünü düşünmeden edemedim yine.

Yine de, bu ses rengine sahip şarkıcılara ve koloratur soprano hayranlarına Moşuc'un yeni albümünü arşivlerine katmalarını tavsiye ederim; ama aryaları üst üste dinlememelerini onlara önermeyi ihmal etmeden. 
 
Ece İdil

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20