NOTACİNİ AYIN GENÇ MÜZİSYENİNİ SUNAR

Emre Sihan Kaleli

22.05.2012


Paylaş:

 
1987 yılında Ankara'da doğan Emre Sihan Kaleli, müziğe 14 yaşında Antalya Güzel Sanatlar Lisesi'nde Samir Mirzayev ile başlamış. Daha sonra, Antalya Devlet Konservatuvarı'nın piyano bölümüne giren Kaleli, eğitimini Özbekistan Devlet Konservatuvarı'nda bestecilik okuyarak sürdürmüş. Bu ülkede yeni müziklere ilgili olan Omnibus Ensemble ile birlikte çalışan Kaleli, halen Amsterdam Konservatuvarı'nda hocalık yapan Joel Bons ile Özbekistan'da verdiği bir ustalık sınıfında tanışıp eğitimini Hollanda'da devam ettirme olanağını yakalamış. Kaleli, bu ülkedeki yüksek lisans eğitimini, aldığı siparişler, Nieuw Ensemble'daki sanat direktörlüğü yardımcılığı görevi ve ailesinin maddi yardımlarıyla karşılamış.  
 
Amsterdam'da okuduğu sırada Willem Jeths ve Richard Ayres ile çalışan Kaleli'nin, bu süreçte hatırı sayılır başarıların altında imzası bulunuyor. 2008'de Omnibus Ensemble ve Camerata Variabile'dan 2 sipariş alan Kaleli, bunlara, 2009'da Pre Art 5. Uluslararası Genç Besteciler Yarışması'nda Processions isimli eseriyle kazandığı birincilik ödülünü eklemiş ve ödül olarak Convergence Ensemble'dan bir obua konçertosu siparişi almış. Nieuw Ensemble için yazdığı I Hear The Fragile Beauty of Mortal Earth adlı eseri ise Amsterdam ve Lahey konserleri dışında ünlü "Gaudeamus Muziek Week 2011"de seslendirilmiş. Ardından Huddersfield Çağdaş Müzik Festivali'nin organize ettiği "European Composers Professional Development Programme"e seçilen bestecilerden biri sıfatıyla, Icarus Ensemble için Il voto dell'innocenza adlı eseri besteleyen Kaleli'nin bu eseri HCFM'de seslendirilmiş.  
 
Türkiye'de bugüne dek hiçbir eserinin seslendirilmemiş olmasından yakınan Kaleli, şu sıralar Convergence Ensemble'ın sipariş verdiği, prömiyeri sonbaharda yapılacak olan konçertoyu bestelemekle meşgul. Bu projenin Kaleli'yi özellikle mutlu etmesinin bir sebebi de, prömiyerinin Türkiye'de yapılması olasılığının bulunması. Kaleli'yi önümüzdeki dönemde iki ayrı proje daha bekliyor. "Wittener Tage für Neue Musik 2013" ve "News From Asia - Atlas Ensemble 2014" için çalışacak olan Kaleli ayrıca Nieuw Ensemble'ın bu yıl düzenleyeceği "Türk Besteciler Yarışması 2012"nin organizatörlüğünü üstlenmiş bulunuyor.  
 
Bu başarılı genç bestecimize anavatanından daha çok kulak vermemiz gerektiğini düşünüyor; uzun ve başarılı olacağını umduğum kariyerinde kendisine bol şans diliyorum…
 
Mehmet Tanman  

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20