NOTACİNİ AYIN GENÇ MÜZİSYENİNİ SUNAR

Doğa Altınok

02.02.2013


Paylaş:

Donizetti  Ödülleri'nde geçen yıl 17 yaş altı en iyi çıkış yapan genç müzisyen seçilen, Çukurova Devlet Konservatuvarı'nda Dania Kaynova'nın öğrencisi Doğa Altınok (d. 2000) o günden bugüne ne yaptı? Moskova'daki 13.Uluslararası Televizyon Müzik Yarışması'na CD kaydı göndererek başvurdu ve 47 başvuru arasından ilk 16'ya seçilerek kabul edildi. Çaykovski Konservatuvarı'na bağlı Merkezi Müzik Okulu'nda yapılan yarışmada ilk dokuza girerek ikinci tura kaldı. İkinci turda ise en iyi dördüncü  puanı aldı. Jüri Rus Devlet Sanatçısı kemancı Liana İsakadze, eski viyolonselci Olga Rostropoviç, Ukraynalı viyolonselci Denis Şapovalov ve Kultura TV program yapımcısı Alexey Karalev'den oluşuyordu.  

 
12 yaşındaki Doğa, 20 Mayıs-2 Haziran 2013 tarihleri arasında Moskova'da yapılacak 'Moskova Dostlarıyla Buluşuyor' festivali kapsamında konser vermek üzere Vladimir Spivakov Vakfı tarafından Moskova'ya davet ediliyor. Daveti, Vakfın Türkiye Temsilcisi Anadolu Üniversitesi öğretim görevlisi Amine Aygıstova sözlü olarak bildirdi.
 
2013'de İstanbul ve Antalya'da yaşayanlar Doğa'yı dinleme şansı bulacak. 16 Nisan'da İş Sanat'ın 'Parlayan Yıldızlar' konser serisinde yer alacak. 23 Nisan'da ise Antalya Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde Antalya'da konser verecek.
 
İlginç bir davet de Doğa'nın üyesi olduğu Adana Quartet'e Buenos Aires'ten geldi. Hocaları Dania Kaynova'nın oluşturduğu dörtlü, Doğa ile birlikte kemancı Deniz Şensoy, viyolacı Umay Açanal ve viyolonselci Ülker Tümer'den oluşuyor. Festivalin sanat direktörü obuacı Prof. Andrea Merenzon, dörtlünün youtube'da yer alan videolarını rastlantıyla görerek bu daveti yapmış.  Tarihler uyarsa Doğa önce Moskova'ya, sonra da arkadaşlarıyla Arjantin'e gidecek.   

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20