HABER

Andante Ocak ayında okurlarına 3 ayrı ek + 1 CD armağan ediyor!..

28.01.2015


Paylaş:

Yeni yılın ilk Andante’sinden merhaba! Öncelikle, geçen sayıdaki temennimi yineleyip, tüm okurlarımıza sağlıklı, mutlu, huzurlu, müzikle sanatla dopdolu bir 2015 yılı dilerim! 
Yine çok yoğun bir ay geçirdik. Dergimizin beşinci yılına ulaştırdığı Donizetti Klasik Müzik Ödülleri törenini 4 Aralık Perşembe akşamı Pera Palas Hotel Jumeirah’nın büyüleyici ortamında yüzlerce seçkin davetlinin katılımıyla gerçekleştirdik. 100 kişilik jüri heyetimiz tarafından ödüle değer görülen birbirinden başarılı sanatçılarımızı -o akşam görevleri gereği sahneye çıkmak zorunda olan iki dansçımız dışında- aramızda görmek çok sevindiriciydi. Zeynep Gedizlioğlu ve Hande Küden Berlin’den; Murat Karahan Vilnius’dan; Simge Büyükedes Roma’dan; Emre Şen, Can Çakmur ve Sevda-Cenap And Müzik Vakfı yetkilisi Pınar Yüksel Ankara’dan; Marsyas Festivali ekibi de Afyon’dan sırf törenimiz için kalkıp geldiler. Sadece ödül alanlar değil ödül verenler arasından da farklı illerden gelen dostlarımızın isimlerini burada anmak isterim. Yazarlarımız Şefik Kahramankaptan ve Ayşe Öktem Ankara’dan, dostumuz Kadir Dursun Adıyaman’dan geldiler. Bu arada yazarlarımız Sezil Güler-Buğra Gültek çiftine organizasyonumuzu bu yıl da yalnız bırakmadıkları için ne kadar teşekkür etsek azdır. Türkiye’nin klasik müzik alanındaki bu en geniş kapsamlı ödül organizasyonunun beşinci yılına ulaşması şerefine, ödüllere ismini veren Giuseppe Donizetti Paşa’nın yaşadığı Beyoğlu, Asmalımescit’te bulunan apartmanın yerine sonradan varisleri tarafından yaptırılan binanın kapısına, dergimizin girişimiyle, plaket çaktırmayı da ihmal etmedik. Ödül törenimizle ilgili haber ve fotoğrafları bu sayıda bulabilirsiniz.
Yine klasik müzikle ilgili pek çok farklı noktaya değinen renkli bir sayı hazırlamaya gayret ettik. Kapağımızı süsleyen BİFO ile Barış İçin Müzik Festivali geçtiğimiz ayın en çok konuşulan etkinliklerinden biriydi. Benim de 2006 yılından bu yana gerek Andante gerekse Radikal’deki yazılarımda üzerinde durduğum El Sistema hareketi Venezüella dışında pek çok ülkede kök saldıktan sonra nihayet Türkiye’de de kendisine uygun bir partner bulmayı başardı. Bu partnerin adı Barış İçin Müzik Vakfı. 2 yıl önce arkadaşımız Giraycan Aytaç’ın geniş haberiyle sizlere tanıttığımız bu sivil toplum kuruluşu, yaratıcıları Mehmet ve Yeliz Baki çiftinin adanmış çalışmaları sonucunda ülkemizin kültür-sanat alanında öncü çalışmalar yapan İKSV, Borusan gibi kuruluşlarının da dikkatini çekmeyi başardı. İKSV’nin Barış İçin Müzik Vakfı’nın El Sistema hareketiyle bağlantısını gerçekleştirmesinin ardından (İstanbul Müzik Festivali Direktörü Yeşim Gürer Oymak’ın bu süreçteki yoğun çabasını burada analım) geçtiğimiz ay Borusan Sanat güzel bir işbirliği sonucunda Barış İçin Müzik Vakfı yararına bir mini festival düzenledi. İptal edilen Fazıl Say Festivali’nin yerine konulan bu mini festivalde Barış İçin Müzik Vakfı’nın minik müzisyenleri Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası müzisyenleriyle aynı sahneye çıkıp birlikte müzik yaptılar. Geleceğe dair umutlarımızın yeşerdiği, ülkemizde de bundan böyle müzik yoluyla çocukların hayatı kökten değiştirilebilir mi sorusunu daha güçlü sorduran harika bir organizasyondu. Yaşamını müzik eğitimine adayan, mesleğinde 40 yılı geride bırakmış değerli yazarımız Yakup Kıvrak da festivalde gördüklerindenhayli etkilenip kapak yazımızı kaleme aldı.
Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında kaybettiğimiz Türk operasının yetiştirdiği en büyük seslerden biri olan bas Ayhan Baran üzerine bir dosya yapmak dergimizin nicedir öncelikli gündem maddelerinden biriydi. Ama acil konular araya girdikçe dosyamızın okurla buluşması da maalesef gecikti. Umarız sizler de bu dosyayı hazırlayan bizler gibi bu müthiş değerimizi tanıklıklar yoluyla daha yakından tanıma olanağına kavuşursunuz. Gelecek sayımız, dile kolay, 100’üncü sayımız! Elbette özel bir içerik hazırlıyoruz! Şubat’ta görüşmek üzere!..

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20