CD-DVD

Geçmişten parlak bir ses

09.02.2015


Paylaş:

Pilar Lorengar
Berlin, 1959-1962

Bellini, Puccini, Handel, Granados, Verdi, Leoz, Scarlatti, Mozart, Guridi, Nin, Rodrigo, Toldra
Audite 21.420 (3 CD) 

Pilar Lorengar adı belki çok az kimseye bir anlam ifade etmektedir artık. Oysa Pilar Lorenzo Garcia, opera dünyasında bilinen adıyla Pilar Lorengar (1928-1996), bir dönem uluslararası sahnelerin aranan sopranolarından biri olarak tarihe geçmiştir. Zaragoza (İspanya) doğumlu olan Lorengar, zarzuela ekolünden. Şan dünyasına zarzuela dışında, halk şarkıları, romanslar söyleyerek ve de mezzosoprano olarak, Madrid’de atılmış (1949). Profesyonel yaşamına 1950 yılında başlayıp yoluna 1951 yılından sonra soprano olarak devam eden Pilar Lorengar’ın ilk uluslararası sahne deneyimi, Figaro’nun Düğünü ile Aix-en-Provence’da başlamış ve Carl Ebert’in dikkatini çekmesiyle birlikte, sadece Glyndebourne Festivali’yle anlaşmakla kalmamış, Berlin Operası (o zamanki Städtische Oper; bugün Deutsche Oper Berlin) ile uzun vadeli sözleşme imzalamış. 30 yıla yakın süreyle bu opera evinin baş sanatçısı olmuş.
 
İşte, Alman Audite firması, Pilar Lorengar’ın 1959 ile 1962 yılları arasında Berlin Operası’nda verdiği resitallerin canlı kayıtlarını ya da stüdyoda kayıt altına alınan resitallerini 3 CD halinde birleştirerek bir set hazırlamış. Piyanoda aynı zamanda hocası da olan Herta Klust’un eşliğinde son derece zarif ve kişilikli söylediği İspanyol bestecilerinin şarkılarından (Rodrigo, Nin, Leoz, Guridi, Toldra, vs.); Verdi’nin az duyduğumuz şarkılarına (“La Zingara”;” Stornello”, “Perduta ho la pace”, vs.); Ferdinand Liva yönetimindeki Berlin Filarmoni Orkestrası ve Arthur Rother yönetimindeki Berlin Radyo Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdiği Puccini, Mozart, Verdi, Bellini, Händel opera aryalarına; Siegfried Behrend’in gitarı eşliğinde (ve Behrend’in gitar uyarlamasıyla) söylediği Bellini, Mozart şarkılarına kadar, çok sayıda değişik yapıdaki eserleri bir araya getirmesi bakımından da set çok ilginç.
 
Lorengar’ın parlak, berrak, “hafif” bir sesi, etkileyici bir yorumu var. Mimi’si, Liu’su çok güzel. Sesi Norma için biraz fazla parlak kalsa da, “Casta Diva”da özel yorumuyla dikkat çekiyor. “Crudel! Non mi dir”de (Donna Anna, Don Giovanni) ise derin üzüntüye varan, çok güzel bir yorumu var. Geçmişin ünlü seslerini tanımak ve az dinlediğimiz eserlerin yorumları dinlemek bakımından güzel bir set. 

Ayşe Öktem

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20