Konser-Opera

Operanın Kralı: Placido Domingo

16.02.2015


Paylaş:

Ocak ayının 19’unda İstanbul’da Ülker Sports Arena’da bir opera devini dinledik. Bu dev, dünyanın en ünlü tenorlarından biri olan Placido Domingo’ydu. Kendisine iki ünlü soprano Angel Blue ile Micaela Oesta  eşlik etti. 50 yılı aşkın süredir sahnelerde olan bu ünlü operacı, konserin sonlarına doğru büyük oğlu Placido Domingo Jr. ile “Perhaps Love”ı söyledi. Baba oğlun birlikte söyledikleri şarkı salonu dolduran izleyiciler için çok anlamlı bir sürpriz oldu. Placido Domingo‘nun ne kadar büyük bir sanatçı olduğunu çok iyi biliyorum. Onun albümlerinin çoğunu de defalarca dinledim. Sanatına sonsuz bir hayranlık ve saygı duyuyorum. Ama benim için Placido’nun en muhteşem yanı Luciano Pavarotti ve Jose Carreras ile “3 Tenor” albümü yaparak iki meslektaşıyla birlikte verdiği konserle kitlelere operayı ve klasik müziği sevdirmesi oldu. Domingo, Pavarotti ile Carreras’a bu nedenle hep büyük bir saygı besledim. Bunun en önemli göstergesi de Luciano Pavarotti, Jose Carreras ve Placido Domigno’yu Türkiye konserlerinde on binlerin izlemesi oldu. Dünyanın en büyük 3 tenorunun klasik müziğe ve operaya yaptıkları bu büyük görevin hakkı ödenemez. Türkiye açısından bakarsanız, 3 tenorun albümleri ve verdikleri konserler ülkemizdeki klasik müzik ve opera sevgisine de büyük bir ivme kazandırdığını görürüz.

***

Konsere gelince... Muhteşemdi. Evet tek kelimeyle “Operanın Kralı” Placido Domingo’nun güçlü ve dramatik sesi ve usta tekniği salondaki binlerce kişiyi büyüledi. Domingo o kadar usta ki, aryaları, Broadway şarkılarını yoğurarak apayrı bir üslupla seslendiriyor. Usta sanatçı, iki soprano ile ilk yarıda İtalyan ve Alman operalarından en güzel aryaları seslendirdi. Efsane sanatçının sahneyi paylaştığı genç sopranolara karşı ne kadar alçak gönüllü ve nazik olduğunu da hayranlıkla izledik. Domingo sahnede gençlere taş çıkartacak kadar dinamik. 1987 yılında yakalandığı kan kanserini de yenmesini başaran bu büyük sanatçı kısa zamanda kendini toplayıp sahnelere dönmüş. Dev operacının dün geceki konserde artık klasik olmuş “Besame Mucho “ şarkısını söylerken salonda bulunan binlerce insanın da ona eşlik etmesi, sanatçıyı o kadar mutlu etti ki, izleyicileri uzun uzun alkışladı. Domingo’nun 140’dan fazla rolde 3600’ü aşkın performans, 500’ün üzerinde konser gerçekleştirmesi onun kariyerinin ne kadar zengin olduğunu gösteriyor. 100 albümü, 9 Grammy Ödülü olan bu olağanüstü sanatçının başarıları saymakla bitmeyecek kadar çok ve büyük. Tanrı, Placido Domingo’ya harika bir ses  ve yetenek vermiş, o da bunları insanüstü bir çalışma ile zirveye taşımış.

***

Bu büyük sanat adamına eşlik eden Filarmonia İstanbul yeni bir orkestra olmasına karşın deneyimli sanatçıların bir araya gelmesiyle çok başarılı bir performans sergiledi. Şef Eugene Kohn orkestrayı büyük bir başarıyla yönetti.  Placido Domingo’ya eşlik etmenin, orkestra sanatçılarının CV’lerine büyük bir değer katacağı kesin.

Tufan Türenç

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20