CD-DVD

Elfride Tötschel: Bir zamanların lied dünyasının yıldızı

22.02.2015


Paylaş:

Revelations In Song
Elfried Trötschel, soprano

Profil, 2014
B00IDXPPJW

Elfried Trötschel: 2. Dünya Savaşı sonrası Dresden’deki opera severlerin, Staatskapelle Dresden müzisyenlerinin sevgilisi olan bir soprano. Hayli gerilerde kalan bir tarih olması nedeniyle bugün pek de hatırlanmayan isimlerden. Lakin 2004 yılında kurulan “Staatskapelle Dresden Kayıtları”  CD serisi sayesinde tanınmaya, yeniden anılmaya başlanan çok sayıda sanatçıdan biri. Arşivlerde bulunan sanatsal açıdan çok değerli radyo kayıtlarının CD sayesinde dünya müzikseverleriyle paylaşılmasını amaçlayan bu kayıtlardan biri  Elfried Trötschel’in 1944, 1949 ve 1956 yıllarında verdiği konserlerden oluşuyor. Bu konserlerinde Max Reger, Richard Strauss, Gustav Mahler, Franz Schubert, Robert Schumann, Johannes Brahms, Hugo Wolf’tan lied’ler dışında, Puccini, Mozart, Dvorak’tan opera aryaları seslendirmiş Trötschel.

Dresden’de doğan (1913), yetişen, söyleyen ve ölen (1958) Elfried Trötschel, Karl Böhm’ün yeteneğini sezerek, onu opera korosuna almasıyla profesyonel şan yaşamına adım atmış. Küçük rolleri büyükler izlemiş; Weber’in Der Freischütz operasıyla Dresden opera severlerinin en sevdiği soprano olmuş. Dresden’in ve o arada Semperoper’in savaş sırasında yerle bir edilmesi müzik yaşamına ara vermesine neden olmuş. Ama savaş sonrasında ünlü şef Joseph Keilberth’in opera müzik direktörü olmasıyla, son derece aktif bir şan dönemi başlamış. Doğu Alman yetkililerin opera programlarına fazlasıyla müdahalesi neticesinde 1953 yılında Berlin operasına geçen Trötschel, burada ve Avrupa sahnelerinde lirik soprano olarak ününü pekiştirmiş.
İki CD’den oluşan  Elfried Trötschel : Revelations in Song adını taşıyan albüm, bize berrak, duygusal, biraz da melankolik, lied repertuarında çok etkileyici yoruma sahip, güzel bir sesi tanıtması; geçmişin sanatçılarına, yorumcularına meraklı şan severlerin bir dönemin parlayan sopranosuyla tanışma imkanı vermesi bakımından bizlere sunulan iyi bir fırsat. 

Ayşe Öktem

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20