YAZARLAR

Güray Başol

1982 yılında Milano’da doğan piyanist, piyanoya 15 yaşında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde başladı. Üniversite eğitiminin ardından Ecole Normale de Musique de Paris’de Germaine Mounier’in Diplome Supérieur d’enseignement sınıfında eğitimine devam etti. Daha sonra Chantal Riou ile piyano, Michel Moragues ile oda müziği çalışmalarını sürdürdü.  

Trossingen Müzik Yaz Okulunda Gerlinde Otto ve Colombes Müzik Yaz Okulunda Yuri Serov ile de çalışan piyanist, Ulusal Claude Kahn Yarışması’nda bronz madalya kazanmış, 1. Uluslararası Orkestra’Sion Yarışması’nda ise finale kalmıştır. Türkiye, Fransa, Almanya, İtalya, İngiltere, Sırbistan, Tunus, İsviçre, Portekiz ve İspanya’da önemli konser salonlarında solo piyano resitalleri vermiş, İdil Biret, Pascal Godard, Verda Erman ile çalışma fırsatı yakalamıştır.   
 
Solistlik kariyerinin yanında müzikoloji çalışmalarına ağırlık veren Başol, Université de Paris IV Sorbonne’da Philippe Cathé’nin yönetiminde hazırladığı Jean Françaix’nin Piyano Sonatı ve Armonik Analizi isimli ilk tezini 2010 yılında, 1687-1705 yılları arasında bestelenmiş Fransız Klavsen Süitleri ve armonik analizleri isimli ikinci yüksek lisans tez çalışmasını ise 2012’de tamamlamıştır.

Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20