YAZARLAR

Güray Başol

1982 yılında Milano’da doğan piyanist, piyano çalmaya 15 yaşında İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesinde başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik Toplulukları bölümünde Ali Darmar ile çalışmalarını devam ettirdi ve aynı kurumdan «onur öğrencisi» olarak mezun oldu. Üniversite eğitiminin hemen ardından Ecole Normale de Musique de Paris’de Germaine Mounier’in Diplome Supérieur d’enseignement sınıfında devam etti. Bu kurumda Nina Patarcec ile oda müziği, Jean-Dominique Pasquier ile analiz çalışmalarını sürdürdü. Ardından Ulusal Rueil-Malmaison Devlet Konservatuvarında üç yıl boyunca Chantal Riou ile piyano çalışmalarını sürdüren piyanist aynı konservatuvarda Michel Moragues ile oda müziği çalışmalarına ağırlık verdi ve konservatuvarın en yüksek oda müziği diploması olarak kabul edilen «Prix d’excellence» diplomasını Michel Moragues’in sınıfından alan ilk öğrenciler arasında yer aldı. Solfej, analiz, piyanoda armoni ve analiz sınıflarını bu kurumda tamamladıktan sonra Ulusal Aubervilliers – La Courneuve Konservatuvarında Jasmina Kulaglich ile piyano çalışmalarını devam ettirdi.

Trossingen Müzik Yaz Okulunda Gerlinde Otto ve Colombes Müzik Yaz Okulunda Yuri Serov ile de çalışma fırsatı yakalayan Başol’un katıldığı piyano yarışmalar arasında Ulusal Chatou, Largny sur Marne ve Fransa Ulusal Piyano yarışmaları bulunmaktadır. UFAM Oda Müziği yarışmasında oybirliği ile birincilik ödülü, 16. Vulaines sur Seine Piyano Yarışmasında üçüncülük ödülü ve 40. Claude Kahn Piyano Yarışmasında bronz madalya kazanan piyanist son olarak İstanbul’da düzenlenen 1.Uluslararası Orkestra’Sion Piyano Yarışması’nda beşincilik ödülü kazanmıştır. Piyano ustalık sınıfını ise Edgar Varèse – Gennevilliers Konservatuarı’nda Claudine Mellon ile çalışarak 2012 yılında tamamlayan Başol, Türkiye, Fransa, Almanya, Portekiz ve İngiltere’de önemli konser salonlarında solo piyano resitalleri vermiştir. Kendisini İdil Biret, Verda Erman, Hüseyin Sermet, Ayşegül Sarıca, Pascal Godart, François Chaplin, Heyoung Park gibi piyanistlere de dinletme fırsatı bulmuştur.
Solistlik kariyerinin yanında müzikoloji çalışmalarına ağırlık veren Başol, Université de Paris IV Sorbonne’da 2009 yılından itibaren yüksek lisans çalışmalarına başladı. Philippe Cathé’nin yönetiminde hazırladığı “Jean Françaix’nin Piyano Sonatı ve armonik analizi” isimli ilk tezini 2010 yılında, “1687-1705 yılları arasında bestelenmiş Fransız Klavsen Süitleri ve armonik analizleri” isimli ikinci yüksek lisans tez çalışmasını ise 2012’de yayımlamıştır.

2014 yılında Ulusal Aubervilliers – La Courneuve Konservatuvarı’nda Dominique Salato ile solfej, Thomas Lacôte ile armoni, Phillippe Pannier ile doğaçlama, Didier Louis ile koro şefliği eğitimini tamamlamıştır. Halen Türkiye’nin klasik müzik dergisi “Andante”de besteci ve eser tanıtma üzerine hazırladığı yazılar hazırlamakta, La Clef des Chants Ensemble korosunun da eşliklerini yürütmekte ve Paris’te Fontenay sous Bois ve Champigny Müzik Okulları’nda piyano öğretmenliği yapmaktadır.

Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20