YAZARLAR

Efdal Altun

1970 yılında Ankara’da doğdu. 1992’de Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Viyola Bölümü’nden Prof. Koral Çalgan’ın öğrencisi olarak mezun oldu. 1990–1992 yılları arasında Azerbaycan Devlet Sanatçısı Server Ganiyev’in kurduğu Ganiev Dörtlüsü’nde yer aldı. Aynı yıllar arasında Anadolu Oda Orkestrası’nda grup şefi olarak görev yaptı. 1992–1998 yılları arasında Eskişehir Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Viyola Bölümü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı ve aynı kurumda Prof. Koral Çalgan ile yüksek lisans ve sanatta yeterlik programlarını tamamladı.

1999-2008 yılları arasında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’nda viyola ve keman dallarında öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1997–2011 yılları arasında sırasıyla Borusan Oda Orkestrası ve Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nda Grup Şefi olarak çok sayıda konser ve CD çalışmasında yer aldı.

Borusan Quartet üyesi olarak, Alban Berg Quartet, Juilliard Quartet, Gürer Aykal, Joshua Epstein ve Maxim Vengerov gibi kişi ve toplulukların ustalık sınıfı çalışmalarına katıldı. Yine Borusan Quartet üyesi olarak, 2010 yılında ilki düzenlenen Andante dergisi Klasik Müzik Ödülleri’nde “Yılın Oda Müziği Topluluğu” ödülünün ve aynı yıl New York’taki Carnegie Hall’da finali gerçekleşen ICMEC Uluslararası Oda Müziği Topluluğu Yarışması’nda birinci olarak altın madalyanın sahibi oldu. Aynı toplulukla, İstanbul Müzik Festivali, Ankara Müzik Festivali, Nafplion Festivali (Yunanistan), Antalya Piyano Festivali, Merano Festivali (İtalya), D- Marin Festivali (Bodrum), Schleswig-Holstein Festivali (Almanya) ve Mozart Festivali’nde (Almanya) konserler verdi ve Almanya’nın en prestijli konser salonlarından Schloss Elmau’daki “Quartet Plus” oda müziği konserleri dizisinin kapanış konserinde yer aldı. Yine Borusan Quartet’le Borusan İstanbul Filarmoni, Bilkent Senfoni, İzmir, İstanbul, Bursa, Eskişehir ve Antalya devlet senfoni orkestraları eşliğinde solist olarak konserler verdi ve Erkin Aykal Saygun adlı CD çalışmasında yer aldı.

Efdal Altun, 2008 yapımı Stefano Conia viyola ile çalmaktadır.

Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20