YAZARLAR

Tufan Türenç

1945 yılında Bursa’nın Yenişehir kazasında doğdu.Babasının İstanbul’a atanması üzerine bir yaşındayken Yenişehir’den ayrılıp bu kente geldi. Beş yaşındayken yine babasının görevi nedeniyle Afyon’a gitti.
 
İlkokulu Afyon Dumlupınar İlkokulu’nda bitiren Tufan Türenç, orta öğrenimini İstanbul’daki Saint Benoit Fransız Erkek Lisesi’nde  yatılı sürdürdü. Liseyi bitirdikten sonra Eczacılık eğitimine başladı. Ancak bir yıl okuduktan sonra bu eğitimi yapmak istemedi ve ayrıldı. Daha sonra Gazetecilik Yüksek Okulu’na kaydını yaptırdı.
 
Aynı yıl 1968 yılı sonunda Milliyet Gazetesi’nde stajyer muhabir olarak göreve başladı. Tam 18 yıl Milliyet’te aralıksız çalışan Tufan Türenç önce polis muhabirliği sonra olay muhabirliği yaptı. 1973 yılında yazı işlerine geçti ve sayfa sekreterliği yapmaya başladı.
 
1978 yılında yazı işleri müdürü olan Tufan Türenç 1986 yılında Milliyet’ten ayrılarak Güneş Gazetesi’ne geçti. İki yıl bu gazetenin yazı işleri müdürlüğünü yaptı ve makaleler yazdı.1988 yılında Hürriyet’e geçti. Halen Hürriyet’te yazı işleri müdürlüğü ve köşe yazarlığı yapmaktadır.
 
Tufan Türenç’in Gazeteci, Özgürlüğe Uçan Dev ve O Manşetler adlı üç kitabı vardır. Milliyet, Güneş ve Hürriyet gazetelerinde ve çeşitli dergilerde yüzlerce araştırma yazısı, röportajı ve makalesi yayımlandı.

Tufan Türenç meslek kuruluşlarından ve sivil toplum örgütlerinden çok sayıda ödül aldı.

Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20