YAZARLAR

Onur Türkmen

Onur Türkmen, geleneksel Türk müziği çalgıları ve makamları “hat” ismini verdiği yenilikçi bir yaklaşımla çağdaş müzik alanında kullanması ile tanınan bir bestecidir.

1972 yılında Eskişehir’de doğdu. 1998 yılında Berklee College of Music Caz Kompozisyon bölümünden, 1999 yılında İ.T.Ü Çevre Mühendisliğinden mezun oldu. 2002 yılında MIAM’da kompozisyon yüksek lisansına başladı. Aynı kurumda 2004 yılında İlhan Usmanbaş ile başladığı doktora çalışmalarının sonunda hazırladığı “Çağdaş Çalgı Tekniklerinin Türk Müziği Çalgılarına Uyarlanması” başlıklı tezini 2009 yılında tamamladı ve Ph.D. ünvanını aldı.

Sanatçının eserleri Bristol University New Music Ensemble, BL!NDMAN (Brüksel), E-XXI (Antwerp), Yurodny En semble (Dublin), Arcobaleni Duo (Alessandria/İtalya), Adapter Ensemble (Berlin), University of Memphis Contemporary Chamber Players, Ellen Jewett, Razumovsky Ensemble (Londra), Talking Drums Trio (Stuttgart), Hezarfen Ensemble (İstanbul), Ankara Üniversitesi Solistleri, İstanbul Modern Music Ensemble’ın aralarında bulunduğu pek çok topluluk ve sanatçı tarafından MUSMA (The Music Masters on Air), ISCM (International Society of Contemporary Music 2012 Belgium World Music Days), Schleswig Holstein Festivali, Maerz Musik Festivali, Kreuztanbul Festivali, Çin-Türkiye İletişim Konserleri, İstanbul Müzik Festivali, Mediterraneus Projesi, Ankara Uluslararası Müzik Festivali ve Akbank Caz Festivalinde seslendirildi.

Klasik Keyifler Festivali atölye çalışmasında 2012 yılında Stephen Hartke, 2013 yılında Nieuw Ensemble direktörü Jöel Bons ile birlikte bestecilik hocalığı yaptı. Bestecinin eserleri Coffee Time Records, Pan Yayıncılık, Kalan Müzik ve Çağsav Müzik tarafından yayınlanmıştır.

2004-2007 yıları arasında Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde teori ve çalgı bilgisi dersleri veren sanatçı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesinde 2007 - 2014 yılları arasında öğretim görevlisi olarak çalışmış, 2014 yılından itibaren öğretim üyesi görevini sürdürmeye başlamıştır. Türkmen, Teori Sanat Dalı koordinatörüdür.

www.onurturkmen.info
 
 
 

Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20