HABER

14 Yaşındaki kemancı Doğa Altınok'tan yeni bir başarı daha!

19.03.2015


Paylaş:

11. Uluslararası Genç Virtüozler Yarışması'nda 14 yaşındaki Doğa Altınok, 16-19 yaş arası kategorisinde 11 kişi arasında birinci oldu. Kemancı Hasan Gökçe Yorgun kategorisinde ikinci, çellist Şule Berna Kontaş da 3.lüğü elde etti.

Henüz 14 yaşında olmasına rağmen, sürekli olması gereken düzeyin önünde giden kemancı Doğa Altınok, 12- 19 Mart 2015 tarihleri arasında Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da düzenlenen “11. International Competition "Young Virtuosos" yarışmasında 16-19 yaş arası C kategorisinde 11 yarışmacı arasından birincilik ödülünü elde etti.

Çukurova Üniversitesi Devlet Konservatuarı'nda Daniya Kaynova'nın yetiştirdiği, çeşitli yarışmalarda önemli dereceler elde eden, 2012'de Andante/Donizetti Ödülleri'nde “17 Yaş altı Yılın Genç Müzisyeni” seçilen Doğa Altınok, halen Viyana'da Amadeus International School A Nobel Talent School of Music adlı okulda tam burslu olarak 9. sınıfa devam ediyor. Ayrıca Prof. Dora SCHWARZBERG ile özel olarak çalışıyor. Güher ve Süher Pekinel'in “Dünya Sahnelerinde Genç Yetenekler Projesi” içinde TÜPRAŞ tarafından desteklenen Doğa Altınok ayrıca Prof. Dora Schwarzberg ile özel olarak çalışıyor.

Doğa Altınok yarışmanın 1. turunda Bach Partita No:2Sarabande ve Giga ile Karol Lipinski Caprice Op.29 No:3'ü çaldı. . 2.turda ise Saint Saens Concerto No:3 birinci bölüm, Mozart Sonat No:379, Türk parçası olarak Aycan Teztel "Boğaziçi" ve virtüoz parça olarak da Jenö Hubay'ın Carmen Fantasie Brilliant eserlerini seslendirdi.

20 ülkeden 127 genç müzisyenin katıldığı yarışmanın keman jürisi şu deneyimli keman hocalarından oluşuyordu: Zakhar Bron ( Rusya), Dora Schwarzberg (Avusturya), Maurizio Sciarretta ( İtalya), Leonid Kerbel ( Belçika/Ukrayna),Verka Stefanova ( Bulgaristan).
Doğa Altınok, enstrüman koleksiyonlarını okuldaki başarılı öğrencilerin kullanımına veren Goh ailesinin başta Landolfi olmak üzere değerli kemanlarını konserlerinde kullanma şansına sahip oluyor. Bu yarışmada ise keman yapımcısı Marcus Barbarossa,  "Montagnana" kemanını hiçbir bedel talep etmeden Doğa'nın kullanımına verdi.

Doğa, yıllar önce Cihat Aşkın ve Genç Arkadaşları'nın Beypazarı'nda düzenlediği Kış Kursu'nda daniya Kaynova'nın öğrencileri arasında dikkati çeken küçücük bir çocuktu. Yeteneği ve kemana sevgisi adeta gözlerinden fışkırıyordu. Sonra sürekli merceğim altında yer aldı. Katıldığı yarışmaların bazılarını izledim ve hızlı gelişimine tanıklık ettim.

Doğa Altınok mayıs ayında İtalya'da düzenlenecek olan "Andrea Postacchini" yarışması için hazırlıklarını sürdürüyor. 2016'da ise Londra'da düzenlenecek olan Menuhin Yarışmasına katılmayı hedefliyor. Doğa'nın, öteki genç yeteneklerimizle birlikte başarılarının sürekli olmasını, Türkiye'nin aydınlık yüzünü her yerde simgelemesini diliyorum.

Şefik Kahramankaptan

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20