SÖYLEŞİ

Tuncay Kurtoğlu Hamburg Operası'nda Don Bartolo söyledi

23.03.2015


Paylaş:

Başarılı opera sanatçımız bas Tuncay Kurtoğlu geçtiğimiz Şubat ayında Almanya'nın dünyaca ünlü Hamburg Operası’nın 25 yıllık efsanevi prodüksiyonu Figaro’nun Düğünü’nün izleyiciye veda ettiği son dört temsilde sahnedeki yerini aldı.

Bas Tuncay Kurtoğlu 3, 6, 8, 12 Şubat günlerinde Hamburg Operası'nda sahnelenen Mozart'ın Figaro’nun Düğünü operasında Don Bartolo rolünü seslendirdi. Eserin daha önce Ankara Devlet Opera ve Balesi'nde yapılan konsertant icrasında Figaro rolünü üstlenen sanatçı, Johannes Schaal’ın başarılı rejisiyle Hamburg'da 25 sezondur sahnelenen ve her seferinde salonu tıklım tıklım doldurmayı başaran bu klasik prodüksiyonun son 4 temsilinde yer almaktan dolayı büyük gurur duyduğunu belirtti.

Görüşlerini Andante'yle paylaşan Kurtoğlu, Figaro'nun Düğünü operasında klasik prodüksiyondan modern prodüksiyona geçme kararı alınmasından dolayı aynı sahneyi paylaştığı sanatçıların derin bir hüzün içinde olduğunu belirtti. Kurtoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: ''Hamburg Operası dünyanın en yoğun çalışan sanat kurumlarından biri ve repertuvar operaları burada sürekli bir devinim içinde. İzleyicinin ilgisini canlı tutabilmek için klasik prodüksiyonlara son verilip modern rejilere geçiliyor. Benim de içinde yer aldığım, klasik tarzın en güzel yorumlarından biri olarak addedilen bu Figaro prodüksiyonu, 3 odalı sahne düzeni sayesinde, sahne arkasında hayal edilen dünyayı sahnenin içine taşıyabilmesi bakımından dikkat çekiciydi. Susanna rolünde dünyaca ünlü soprano Danielle de Niese ile aynı sahneyi paylaşmak büyük bir keyifti. Kastta, Danielle de Niese ve benim dışımda ayrıca Mark Stone (Kont Almaviva), Inga Kalna (Kontes Almaviva) ve Wilhelm Schwinghammer (Figaro) da yer alıyordu.''

Hamburg Operası’nda son olarak 2013 yılında Verdi'nin Don Carlos operasında Baş Enkizisyoncu ve Falstaff operasında Pistola rollerini seslendiren Kurtoğlu, bu önemli kurumda önümüzdeki sezonlarda da yeni prodüksiyonlarda rol almayı hedefliyor.

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20