MAKALE

Arpanatolia'dan Bursa'da şölen

29.03.2015


Paylaş:

Geçenlerde yazdığım Yarasa prodüksiyonu sebebiyle Bursa’dayım. Provalar arasında Bursa’daki etkinliklere bakarken Ankara Filarmoni Orkestrası ve Arpanatolia’nın konserine denk geldim. Ankara’ya dönüş ve sonrasında turneden ötürü Ankara’da yarım kalan işlerin yoğunluğu yüzünden ancak yazabildim. Aslında orkestradan sadece Ankara Filarmoni Orkestrası olarak bahsetmek yanlış olur çünkü yaylı çalgılar grubunun büyük bir bölümü, Uludağ Üniversitesi Gençlik Senfoni Orkestrası üyeleriydi ve başlarında yine U.Ü.G.S.O’nın şefi Dağhan Doğu vardı. Aranjelerini Utar Artun’un dahiyane şekilde yaptığı (Üstelik sadece 2-3 ay gibi kısa bir sürede yaptığını sonradan öğrendim) türkülerden oluşan bir repertuvarı, Çanakkale Zaferinin 100. Yılında Anadoludan Anzaklara Arpanatolia başlığı altında  Bursa’nın en eski konser salonlarından biri olan Fethiye Kültür Merkezi'nde, birçok sanat etkinliğine kapılarını açan ve destek olan Nilüfer Belediyesi’nin katkılarıyla izleyici ile buluşturdular.

Arpanatolia, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası arp sanatçısı Çağatay Akyol ve konserde de sergilediği üzere birçok Türk müziği enstrümanına hakimiyetiyle dikkat çeken Ferhat Erdem tarafından kurulmuş bir müzik grubu. Konser repertuvarındaki her parça arasında yer yer çaldığı enstrümanı anlatan, yer yer bir sonraki parça hakkında bilgi veren ya da türkünün hikayesini anlatan Ferhat Erdem, zaten dopdolu geçen konseri seyirci açısından tam bir şölene çevirdi.

Hitit uygarlığı temalı kostümlerle sahneye çıkan ve perküsyonda Suat Kuş’un eşlik ettiği Arpanatolia grubu, konsere Çiğdem Havası ile başladı. Ferhat Erdem esere üç telli bağlama ile eşlik etti. Hemen ardından ney ve arpın spiritüel bir tını yakaladığı Gesi Bağları düzenlemesi, eser içinde geçen Çağatay Akyol’un antik yunan ezgilerini çağrıştıran ufak solosu ile büyük beğeni topladı. Hikayesi bana “Fareli Köyün Kavalcısı” masalını andıran “Karakoyun”, Dumlupınar Denizaltısı’ndaki umutsuz bekleyişin türküsü “Ah bir ataş ver” ve “Beyaz Giyme” isimli eserlerin ardından Anadolu’da “Ben varmam inekliye, yoğurdu sinekliye” sözleri ile söylenen, programa “Sipsi” olarak geçmiş ve Ferhat Erdem’in çalmaya başlamadan önce bahsettiği  sipsi ile aldığı uluslararası başarıyı kanıtlar nitelikte zor bir sipsi partisine sahip düzenleme yine seyirciden tam not aldı. Türklerin tarihteki Yemen’i fethetme arzusu, bu yolda hayatını kaybeden erkekler, babasız kalan çocuklar ve dul kalan eşlerinin hikayesini, Türklerin Arap yarımadasındaki sakil duruşunu yer yer arabesk tınılara kaymaktan çekinmeden anlatan “Yemen” yine konserin en dikkat çekici bölümlerinden biriydi. Bursa başlığı altında bir Bursa türküleri potporisi ardından Abdallık geleneğinin temsilcilerinden, çok kısa süre önce kaybettiğimiz  Neşet Ertaş’ın “Zülüf Dökülmüş Yüze” adlı eserini Arpanatolia, ve Orkestra büyük bir incelikle seslendirdi.

Çanakkale’de öğrencilik yapan Seyfullah’ın savaş hazırlıklarını annesine safça anlattığı bir mektupla başlayan Ferhat Erdem’in “ Çanakkale içinde aynalı çarşı” isimli türküyü söylemesi, Türk müziğine sadece enstrümantal olarak değil, vokal yönüyle de hakim olduğunu seyirciye gösterdi. Gelibolu başlığı altında bir Anzak türküsü ve çoluk, çocuk, genç, yaşlı büyük bir özveri ile savaşarak gazi ünvanı alan Antep’e ait tınılarından oluşan eserden sonra  konser, uzun süredir arka planda kalan arpın sesini tekrar duyduğumuz “Karahisar Kalesi” ve yine Karadeniz başlığı altında sunulan Asiye ile başlayıp “Ben giderim Batum’a” ile biten bir Karadeniz potporisi icrasıyla sona erdi. Karma olduğundan ötürü birlikte çok az prova yapabildiklerini tahmin ettiğim orkestra, uyum konusunda hiçbir sorun yaşamadan konseri tamamlayarak Bursalılara muhteşem bir gece yaşattı.

Mehmet Boran Savran

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20