SÖYLEŞİ

Pelin Halkacı Akın Andante'ye Saarbrücken'i anlattı

31.03.2015


Paylaş:

Pelin Halkacı Akın Almanya’nın Kaiserslautern ve Saarbrücken şehirlerinde Deutsche Radio Philharmonie ile gerçekleştirdiği konserler ve konser sonrası kayıtları hakkındaki izlenimlerini Andante okurlarıyla paylaşıyor.
 
Konser ve sonrasındaki kayıt teklifi bizzat Deutsche Radio Philharmonie’nin genel sanat yönetmeni ve şefi Karel Mark Chichon’dan geldi. Chichon 9 yıl önce eşi mezzosoprano Elina Garanca ile birlikte İstanbul’a gelmiş, İstanbul Müzik Festivali’nde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası’nı yönetmişti. Çok güzel bir konser olmuştu, belli ki o da konserden son derece pozitif hislerle ayrılmış, orkestrayı ve beni unutmamış. Dolayısıyla Deutsche Radio Philharmonie’nin (DRP) 13 ve 15 Mart 2015 Kaiserslautern ve Saarbrücken konserleri ve de CD kaydı için konuk başkemancı çağırılması gündeme gelince aklına ben gelmişim. Böylece, BİFO’nun internet sitesinden aldığı e-mail adresimden bana ulaşıp bu iki konser ve sonrasındaki CD kaydında çalmam için teklifte bulundu. Ben de memnuniyetle kabul ettim.
 
DRP elbetteki seviyesi yüksek, A sınıfı bir orkestra. 2007’de Saarbrücken Radyo  Orkestrası’na Kaiserslautern’deki orkestranın dahil edilmesiyle büyümüş. Kadronun büyük kısmını Saarbrücken üyeleri oluşturuyor. Orkestra üyelerinin her biri son derece profesyonel ve sıcak kanlı insanlar. Avrupa’nın özellikle de Almanya’nın birçok orkestrasında olduğu gibi değişik milliyete sahip çok sayıda üyesi var. Artık tüm dünyada orkestralar uluslararası olmaya başlıyor.
 
Konserlerin provaları Saarbrücken’deki Radyo binasındaki konser salonunda gerçekleşti. Radyo’daki salon küçük olmakla birlikte akustiği çok güzel bir mekân, bana Harbiye’deki Radyo binasının içindeki salonu ve çocukken orada dinlediğim ve canlı yayınlanan İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası konserlerini hatırlattı. Zaman zaman burada da konserler yapıyorlarmış. Zaten yaptığımız iki konser de radyodan canlı yayınlandı.
 
Hem Kaiserslautern hem de Saarbrücken’deki konserler tamamen doluydu. Her ikisinde de coşkulu bir dinleyici kitlesi vardı. İlk konser 13 Mart’ta Kaiserslautern’in 600 kişilik salonundaydı. İkinci konser ise 15 Mart’ta Saarbrücken’te Congresshalle’in 1000-1500 kişilik Büyük Salonunda gerçekleşti. İçerideki bir koridor boyunca 1970’lerden kalma konser fotografları asılıydı. Bu mekân geçmişten bugüne pek çok ünlü solist, orkestra, topluluk ve şefe ev sahipliği yapmış.
 
Konserlerde A. Dvořák’ın 3. Senfonisi ve J. Brahms’ın 1 No.’lu Piyano Konçertosu’nu seslendirdik. Solist ünlü piyanist Rudolf Buchbinder’di. BİFO ile geçen sezon kendisiyle beraber Beethoven çalmıştık. Görüşünce BİFO ve İstanbul hakkında sohbet ettik. Gelecek yıl da bizimle çalacağını ve bunu dört gözle beklediğini belirtti.
 
Konser sonrası kayıtlar ise yine Congresshalle’de, 16, 17, 18 ve 19 Mart günleri 4 seansta gerçekleşti. Dvořák’ın 3. Senfonisi’ni ve Dramatik Üvertür’ünü kaydettik. Maestro Karel Mark Chichon’un DRP ile Dvořák’ın bütün senfonilerini kaydetme projesi varmış, ben oradayken geçen yıl kaydettikleri ilk CD’leri geldi. Böylece orada yaşanan çok hoş bir heyecana da tanıklık ettim.
 
DRP gibi bir radyo orkestrasıyla kayıt yapmak çok keyifliydi. Hem kendi iki CD’m, hem de BİFO olarak kaydettiğimiz üç CD’nin bana kazandırdığı kayıt tecrübesinin avantajını bu projede birebir yaşadım.
 
Congressahalle’in çok doğal ve güzel bir akustiği var. Son derece profesyonel ve disiplinli iki tonmayster ile çalıştık. Radyo Orkestrası olmanın avantajlarından biri de kendilerine ait tonmeisterlerinin ve kendilerine ait mekânlarının olması. Bu sayede daha önce birçok CD’ye imza atmışlar. Darısı Türkiye’deki tüm orkestraların başına...
 
Sonuç olarak benim için çok keyifli ve verimli bir proje oldu. Proje sonunda hem orkestra üyeleri, hem şef, hem de orkestra yönetimi memnuniyetlerini belirtip, teşekkür ettiler. Beni tekrar aralarında görmekten mutluluk duyacaklarını belirttiler. Ben de zamanım el verdikçe aralarına katılmaktan mutlu olacağımı belirtip yurda döndüm.
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1 Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20