HABER

24 Nisan-30 Nisan arası Ankara'da bir şölen

14.04.2015


Paylaş:

1936 yılında ülkemize gelerek halk müziğimiz üzerinde çalışmalar yapan ünlü Macar besteci ve etnomüzikolog Béla Bartók’u ölümünün 70. yılında anmak üzere Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı tarafından Macaristan Büyükelçiliği işbirliğiyle düzenlenen “Uluslararası Bartók Müzik Festivali ve Sempozyumu” 24 Nisan’da başlıyor. 30 Nisan akşamı bir konserle sonuçlanacak olan etkinlik çerçevesinde, konser ve resitaller, bale gösterisi, sempozyum ve Bartók Sergisi yer alacak.
 
Festival ve sempozuyum tanıtımı amacıyla 13 Nisan’da bir tanıtım toplantısı düzenlendi.
 
Toplantıda tanıtım masasında Macaristan Büyükelçisi Gábor Kiss, Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şebnem Harput, Festival Başkanı Prof. Yeşim Alkaya Yener, Festival Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. İrem Bozkurt, TRT Radyo Dairesi Başkanı Amber Türkmen, Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü koordinatörlerinden Nurten Çingatin Aydın, TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat, Festival Uluslararası İlişkiler Sekreteri Canan Özergin ve Müzik yazarı Ayşe Öktem yer aldı. Toplantıda sponsorlardan Goethe Enstitüsü Kültür Programları Koordinatörü Sibel Ekmekcioğlu ile Galatasarayılar Derneği Ankara Başkanı Mehmet Dülger de hazır bulundu.
 
Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Gábor Kiss, düzenlenen festival ve sempozyumu “yüksek kalitede kültür programı” olarak nitelendirdi. Büyükelçi, Bartók ile Türkiye arasındaki bağlara değinerek, bestecinin ölümünün 70. yılında en kapsamlı ve zengin törenlerin Ankara’da yapılıyor olmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti. Bartók’la ilgili özel anısı olarak da, 10 yıl önce eşiyle tanıştığını, eşinin de Bartók çalan bir kemancı olduğunu anlattı.
 
Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şebnem Harput, bu sempozyum ve festival fikrinin kendisini bir buçuk yıl önce ziyarete gelen ADK Müzik Bölümü ve Festivali Başkanı Yeşim Alkaya Yener’in anlatısıyla ortaya çıktığını ve festivalin ekibin yoğun çalışmasıyla düzenlendiğini belirterek, kendilerine teşekkür etti.
 
Festival Başkanı Yeşim Alkaya Yener de, Chopin ve Liszt için düzenledikleri Uluslararası toplantılardan sonra Bartók etkinliğini yapmaktan mutluluk duyduklarını belirterek zengin programı anlattı, destekleri için rektörlük ve sponsorlara teşekkür etti.
 
TRT Radyo Dairesi Başkanı Amber Türkmen ise, genel müdür Şenol Göka’nın selamlarını ileterek, etkinliklerin radyodan canlı yayımı başta olmak üzere her türlü desteği programladıklarını söyledi.
 
Bartók Festivali’nde, altı farklı ülkeden 30 sanatçının katılımıyla, sayısı 70’i bulan sanatçı konserlerde yer alacak. Festival, Macar topluluğu Muzsikás Devlet Opera ve Bale Orkestrası ile 24 Nisan akşamı açılış gösterisini yapacak. Gösteriye giriş ücretsiz olacak. Ünlü Japon viyola sanatçısı Nobuko Imai de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası ile 30 Nisan’da kapanış konserinde Bartók Viyola Konçertosunu seslendirecek. Bu konserde tanınmış kontralto Judit Rajk da Bartók Şarkılarını söyleyecek.
 
Bartók’un çeşitli yönleriyle ele alınacağı Sempozyum 29 Nisan Çarşamba günü Hacettepe Üniversitesi Kırmızı Salon’da yapılacak. T.C. Devlet sanatçısı İdil Biret’in bildirisinin okunacağı sempozyuma katılacak isimler şöyle: János Sipos, Csaba Kiraly, Laszlo Vikarius, Edit Taşnadi, Dursun Ayan, Nezihe Şentürk, Metin Özarslan, Feza Tansuğ, Seyit Yöre, Sıdıka Özdil, Serkan Özçiftçi, Gözde Gürün ve Gülay Mirzaoğlu. Sempozyum bildirileri daha sonra kitap haline getirilecek.
 
Macaristan’da hazırlanan fotoğraf ve belgelerle Bartók Sergisi de Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 24 Nisan akşamı saat 17.00’de açılacak. 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20