CD-DVD

Kontrbas ile kemençenin tütsülü muhabbeti

19.04.2015


Paylaş:

Renaud Garcia-Fons ve Derya Türkan’dan yeni bir albüm: Silk Moon * * * *
Renaud Garcia-Fons (kontrbas)
Derya Türkan (klasik kemençe)

Clarie Antonini (theorbo)
M&MT Records

Katalan kökenli kontrbasçı Renaud Garcia-Fons kendi geliştirdiği 5 telli kontrbası, Suriye kökenli hocası François Rabbath'dan öğrendiği özel yay tekniği, caz doğaçlamaları ve de müziğine kattığı Flamenko ve Doğu ögeleriyle dünyada isim yapmış bir sanatçı. Garcia-Fons ile Türk klasik kemençesinin yeni kuşak üstadı Derya Türkan’ın yolları bundan 10 yıl önce Kudsi Erguner'in topluluğunda kesişmişti. Klasik kemençenin sesine hayran kalan Garcia-Fons, bunun üzerine 2006’da Derya Türkan ve viyolonselci Uğur Işık ile birlikte Minstrel’s Era (Enderun Çağı) adlı bir albüm kaydetmişti. Albümde Garcia-Fons tamamen yabancısı olduğu nadide Osmanlı sarayı müziklerine çalgısıyla dünya renklerini katmış, çalışmaya tarihçi Murat Bardakçı gün ışığına çıkardığı nikriz ve rast peşrevi, buselik ve nihavend semai ile katkıda bulunmuştu.
 
Geçtiğimiz seneden itibaren kendi bestelerini ve denemelerini müzisyen dostları ile “muhabbet içinde” kayda almaya yoğunlaşan Derya Türkan Şubat 2014’te Paris’te Garcia-Fons ile yeniden stüdyoya girdi ve bu sefer Silk Moon’u kaydetti. Geçen Mart ayının sonunda piyasaya çıkan, Türkiye dağıtımı ise Türkan’ın Erkan Oğur ile kurduğu M&MT (Mikro & Makro Tonal) Records tarafından yapılan albümde iki sanatçının besteleri ve yeni denemeleri yer alıyor. Garcia-Fons’un eşi Clarie Antonini ise bir parçada (Bosphorus Nostalgia) theorbo çalıyor. Kimi parçalarda Garcia-Fons çok kanallı kayıt yaparken, kimisinde doğaçlama sololardan ziyade eşlikteki usta deneyselliğini ön plana çıkartıyor. Endülüs ritimleri ve armonileriyle tütsülenmiş bu keyifli diyaloglarda yer yer Türkan’ın kemençesinden çıkan ve adeta bir syhthesizer’ı andıran sesler “muhabbete” apayrı bir damar ekliyor.
 
Albümdeki “A Beautiful House in Bad Homburg” Türkan’ın 25 senedir oturdukları evi terk etmek zorunda kalan Almanya’daki müzisyen dostları için yazdığı bir beste. Kişisel olarak ilgimi en cezbeden kayıt “Keman Tche” oldu. Parça, Garcia-Fons’un davetkâr ostinatosu ve Türkan’ın değişik perdelerdeki büyülü soloları ile İstanbul topraklarından kopan duyguları adeta tangonun ruhuyla dans ettiriyor. Albüme adını veren “Silk Moon” ise tam bir Derya Türkan alameti farikası.
 
Sanat Deliorman
 

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20