NOTACİNİ AYIN GENÇ MÜZİSYENİNİ SUNAR

Ferhat Can Büyük

20.04.2015


Paylaş:

İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Meral Yapalı’nın başarılı öğrencisi olan 18 yaşındaki Ferhat Can Büyük dünyaca ünlü piyanistlerin övgülerini derleyen genç bir yetenek.
 
26 Aralık 1997 tarihinde İstanbul’da doğan Ferhat Can Büyük’ün babası müzisyen ve ses kayıt teknisyeni. Dolayısıyla genç piyanist müzik, müzisyenler ve enstrümanlarla iç içe büyüdü. Küçük yaşlarda müziğe yatkınlığı keşfedilmiş ve 5 yaşında Aytaç Rızaguliyeva ile piyano çalışmalarına başladı. İlk performansını altı yaşında, Marmara Üniversitesi Konser Salonu’nda sergiledi.
 
Ferhat Can piyanosuyla geçirdiği zaman arttıkça, daha akademik çalışmalar yapma ihtiyacı hissetmeye başladı ve 10 yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’na girerek Prof. Meral Yapalı’nın sınıfına kabul edildi. Aynı yıl Kadıköy Belediyesi’nin düzenlediği KASDAV etkinliklerinde, “Gelecek Vadeden Piyanist” ödülünü kazandı. Yapalı’nın desteği ile İdil Biret, Ewa Poblocka, Andre Diev ve Herbert Schuch başta olmak üzere birçok duayen piyanistin ustalık sınıflarına katıldı.
 
İlk konçertosunu 15 yaşında, şef Antonio Pirolli yönetimindeki İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde seslendirdi. İçinde Makedonya Bitola Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nin de olduğu birçok organizasyon ve konserde yer aldı. 15. Uluslararası Antalya Piyano Festivali’nde “Kamuran Gündemir Anısına Genç Piyanistler” konserinde çaldı.
 
Eğitimine halen İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda yarı zamanlı olarak, Prof. Meral Yapalı ile devam eden Ferhat eğitimini yurt dışında devam ettirmeyi planlıyor ve burs arıyor.
 
Genç yetenek hakkında bizzat fikir edinmek isteyenler 28 Nisan’da Millî Reasürans Parlayan Yıldızlar serisinde vereceği konsere gidebilirler. Ferhat Can bu konserde Scarlatti, Beethoven ve Chopin’den eserler seslendirecek.
 

Ferhat Can Büyük İstanbul Filarmoni Derneği’nde Chopin Fantaisie Impromptu, Op. 66'yı seslendiriyor.
Ferhat Can Büyük eğitmen Tutu Aydınoğlu ile birlikte Mozart No. 21 Konçerto’nun çift piyano uyarlamasını çalıyor.


 

Şef Antonio Pirolli yönetiminde İDSO ile Mozart No. 21 Konçerto’yu tek başına seslendiriyor.


 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20