HABER

Klasik Keyifler'den görkemli geri dönüş!

18.05.2015


Paylaş:

Anadolu’nun Mistik Kalbi Kapadokya’da Uluslararası bir Müzik Festivali
 
Türkiye’nin oda müziği dünyasını geleneksel çerçevenin dışına çıkaran Klasik Keyifler (KK) Uluslararası Kapadokya Müzik Festivali’nin altıncısı 2-23 Ağustos 2015 tarihlerinde dinleyiciler ve müzisyenlerle buluşuyor.

KK Müzik Festivali Klasik Keyifler Müzik Derneği tarafından organize ediliyor ve bu açıdan kâr amacı gütmeyen bir organizasyonun düzenlediği ender müzik festivallerinden biri. Bu açıdan Türkiye’nin ilklerinden olan KK, oda müziğini müzik endüstrisinin rekabete dayalı yaklaşımdan arındırarak eşit bir ortamda, beraber öğrenme ilkesine dayalı bir oda müziği anlayışı sunuyor.

Türkiye’nin mistik ve benzersiz yöresi Kapadokya’nın eşsiz doğal ortamında; en küçüğünden en büyüğüne, farklı enstrüman ve müzik stillerine hâkim tüm müzisyenlerin bir arada buluşabileceği ender bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Festivalin en önemli etkinliklerinden olan “Performans Akademisi” öğrencilere gerek Türkiye’nin gerekse Avrupa ve ABD’nin önde gelen müzisyenleri ile bir arada çalarak öğrenme fırsatını tanıyor. Aynı zamanda KK “Besteciler Kazanı” programı ile de genç bestecilere yeni bir esin kaynağı oluşturuyor.

KK’nin bu yıl ilk defa düzenlediği “Lied (şarkı) Sanatı” atölyesi, sadece enstrümantal oda müziğini değil, şan ve şiiri harmanlayan lied (şarkı) sanatını da Kapadokya’ya taşıyor. Özellikle Türkiye’deki genç opera sanatçıları için oda müziği ve şiire uzanan yolda yepyeni bir yol haritası harita çizen bu etkinlik kendi alanında Türkiye’de ilk defa yapılıyor olması açısından oldukça önemli. Ayrıca festivalin son günlerinde düzenlenecek olan “Caz haftası” müziğin her alanını birleştirmesi açısından Kapadokya’ya ve katılan müzisyenlere yepyeni bir heyecan yaratıyor.

Klasik Keyifler Festivali ve Yaz Akademisi’nin kurucusu kemancı Ellen Jewett, Türkiye’ye yerleşmeden önce bol ödüllü Audubon Quartet’in üyesi olarak çalmış ve Kanada McGill Üniversitesi’nde hoca olarak ders vermiştir. ABD Büyükelçiliği’nin desteği ile KK 2015’e katılacak Amerikalı sanatçılar arasında yakın zamanda IDSO ile Ulvi Cemal Erkin’in keman konçertosunu kaydeden dünyaca ünlü kemancı James Buswell; Carpe Diem Quartet’in üyesi çellocu Carol Ou; California Üniversitesi’nde öğretim görevlisi, Amerikan Sanat Akademisi  ‘Arts and Letters Award in Music’ ödüllü besteci Kurt Rohde; Pallade Musica’nın üyesi ve barok müzik üzerine yaptığı çalışmalarla bilinen çellocu Elinor Fry; müzik eğitimini 13 farklı ülkede kırsal kesimlere taşıyan ‘Cultures in Harmony’ organizasyonunun kurucusu kemancı William Harvey bulunmaktadır. Graz Konservatuvarı öğretim üyesi bariton Ulf Bästlein festivalin ‘Lied Sanatı’ atölyesi için Kapadokya’ya gelecek; ve Alman virtüöz Wulfin Lieske gitar atölyesini düzenleyecek. Avrupa’dan festival için Kapadokya’ya gelecek diğer sanatçılar ise; Konzerthaus Orchester Berlin’in solo viyolacısı Atilla Aldemir; Avrupa’da ‘Rising Stars’ konser turnesi ile onurlandırılan Tetrakys Quartet üyesi viyolacı Ali Başeğmezler; Berlin Counterpoint’in kurucuları Sacha Rattle ve Zeynep Özsuca. Festivalde yer alacak sanatçılar arasında Türkiye’nin müzik camiasında sevilen bir çok sanatçı ve hoca da dahil: Özcan Ulucan (Mimar Sinan Ünv.), Ildiko Moog (Hacettepe Ünv.), Tuba Özkan (Mersin Ünv.), Sinan Dizmen (Ankara Ünv.), Cem Önertürk (Bilkent Ünv.), Nermin Kaygusuz (İTÜ), Cenk Güray (Yıldırım Beyazıt Ünv.), Jerfi Aji, Reuben de Lautour ve Amy Salsgiver (MİAM), Çağdaş Özkan (Uludağ Ünv.), Onur Türkmen ve Tolga Yayalar (Bilkent Ünv.), Orhun Orhon (Başkent Ünv.) ve Birsen Ulucan. Son olarak KK Müzik Festivali Şehvar Beşiroğlu (MİAM) önderliğinde resimlere dayanarak yeniden üretilmiş Hitit enstrümanları sergisi ve bu enstrümanlar hakkında bir seminere ev sahipliği yapacak.

Diğer önemli sponsorlar arasında Argos in Cappadocia, Chamber Music Exchange, T.C. Kültür Bakanlığı, Sevda Cenap And Vakfı, Müzgender, MİAM ve Bilkent Üniversitesi bulunmaktadır.


KK – 2015 Kapadokya - Atölyeler
 
Tarihi bir Osmanlı Medresesinin içinde kendine yer bulan KK, Kapadokya’da müzisyenleri tekrar bir araya getiriyor. Profesyonel müzisyenler, umut vaad eden genç yeteneklerle birlikte çalışacak, çalacak, konserler verecek ve atölye çalışmaları gerçekleştirecek ve müzikseverlerle bir araya gelecekler. Konserler mağaralar, manastırlar, kiliseler, bezirhaneler, yer altı müzeleri gibi mekanlarda olacak.
 
Performans Akademisi performans sanatıyla ilgilenen ciddi müzisyenler için yoğun bir program olarak tasarlanmıştır. 21. yüzyılın performansçılardan uluslararası kariyer yapabilmek için beklediği, yorumlarının biçimlenmesine ve kişiselleşmesine özellikle odaklanmak için tarihsel farkındalık, stile özel dikkat, armoni ve yapının irdelenmesi ve dinleyici ile iletişim gibi araçlar kullanılacaktır. Katılımcıların bol bol performans şansları da olacaktır. Bu kurs için ana repertuar oda müziği eserlerinden oluşacak, öğrenciler uluslararası tanınmış sanatçılar ile birlikte çalışma ve çalma şansı yakalayacak ve ustalık sınıflarında solo repertuar performans fırsatı da olacaktır.
 
Çalışma konuları:
- Günlük oda müziği dersleri
- Solo repertuar için ustalık sınıfları
- Performans tekniği dersleri
- Barok performans pratiği semineri
- Elektronik cihazlar ile etkileşimli performans semineri
- Deşifre partileri ve fırsatları
- Yerel gruplara ulaşmak için 'kamu müzisyeni' eğitimi ve hazırlıkları
 
Tarihler: "Performans Akademisi" iki dönem halinde yapılacaktır:
1. dönem : 2-9 Ağustos 2015
2. dönem : 9-15 Ağustos 2015
(Yurtlara ya da diğer konaklama mekanlarına varış günü 1.dönem için 1 Ağustos, ayrılış günü 9 Ağustos; 2. dönem için varış 8 Ağustos, ayrılış 15 Ağustos'dur)
 
Katılım Ücreti: Sadece bir dönem için 500 TL
                         İki dönem birlikte (2-15 Ağustos) toplam 750 TL
 
 
Sanatçı/Hocalar ve tarihleri
(İsimlerin üstüne tıklayarak kısa bio'larını görebilirsiniz)
Keman:
James Buswell (5-13 Ağustos) 
Ellen Jewett (2-15 Ağustos) - KK kurucusu ve sanat yönetmeni
Ildiko Moog  (2-9 Ağustos)
William Harvey  (4-15 Ağustos)
Keman ve Viyola:
Özcan Ulucan  (9-15 Ağustos) 
Atilla Aldemir  (2-9 Ağustos) 
Viyola:
Tuba Özkan (7-15 Ağustos) 
Ali Başeğmezler  (2-13 Ağustos) 
Çello:
Sinan Dizmen (2-9 Ağustos) 
Carol Ou  (8-13 Ağustos) 
Elinor Frey  (4-15 Ağustos) 
Piyano:
Birsen Ulucan  (9-15 Ağustos)
Jerfi Aji  (7-15 Ağustos)
Zeynep Özsuca  (2-13 Ağustos)
Çağdaş Özkan   (2-15 Ağustos)
Klarnet:
Sacha Rattle  (2-13 Ağustos)
Flüt:
Cem Önertürk (2-15 Ağustos)
 
 
Klasik Gitar - Alman virtüöz Wulfin Lieske liderliğinde yapılan, solo gitar ve oda müziğine odaklanan 3 günlük bir atölye. Katılımcılara özel ders ve yaylıları ve nefesli çalgıları içeren topluluklarla birlikte çalma fırsatı verilecektir.
 
Sanatçı/Hoca
(İsimlerin üstüne tıklayarak kısa bio'larını görebilirsiniz)
Wulfin Lieske
 
Tarihler: 2-4 Ağustos 2015
Katılım Ücreti:  250 TL
 
 
Lied Sanatı  Graz Müzik ve Sahne Sanatları Akademisi'nden dünyaca tanınmış Herr Bästlein ile her gün Schubert, Schumann, Brahms, Mahler, Debussy ve Strauss’ın repertuar eğitimlerinin verildiği Avrupa sanat şarkıları için bir vokal atölyedir. Vokal eğitimin yanı sıra stil ve yorum, dil ve şiirselliğinin incelemesi ve piyano ile işbirliğine de odaklanılacak. Öğrenciler günlük ustalık sınıfı ortamında ve ayrıca bir piyanist ile birlikte de ders alacaktır. Kurs bir konser ile tamamlanacaktır. 
 
*KK bünyesinde düzenlenen "Lied Sanatı Atölyesi"  Türkiye'de kendi alanında yapılacak ilk atölye çalışması olacaktır.
 
Sanatçı/Hocalar
(İsimlerin üstüne tıklayarak kısa bio'larını görebilirsiniz)
 
Ulf Bästlein - bariton
 
Zeynep Özsuca - piyano
Çağdaş Özkan - piyano
 
Tarihler: 7-12 Ağustos 2015
Katılım Ücreti:   350 TL
 


Besteciler Kazanı
 
Besteciler için bir forum. Genç bestecilere bestelerini geliştirmek, yeni fikirler keşfetmek ve müziklerini harika mekanlarda dünya kalitesinde, çağdaş müziğe kendini adamış müzisyenler tarfından icra edildiğini duyma fırsatlarını sunuyor. Kapadokya, İpek Yolu’nun tarihi bağlantı noktasında bulunduğundan çağdaş müziğe, batı kompozisyon kültürüne, geleneksel müzikleri dahil etme gibi heyecan verici yeni trendleri keşfetmek için çok uygun bir ortam oluşturuyor. Performansçı ve elektronik etkileşimin temellerini öğreten karışık elektroakustik kompozisyon fırsatları da sunulacaktır. American Academy of Arts and Letters'den Müzik ödülü sahibi Kurt Rohde (California Üniversitesi) ve Harvard mezunu Tolga Yayalar (Bilkent Üniversitesi) kompozisyon dersleri verecekler. Reuben de Lautour sonic art ve elektronik etkileşimli bestecilik seminerleri yapacak ve Onur Türkmen ise batı müziğinde 'makamsal' beste olanaklarını kurcalayacak ve geleneksel Türk Müziği enstrümanlarının bestelerde kullanımını örnekleyecektir.
 
Bu atölye için şeçilecek 8 bestecinin 5 - 10 dakika süreli besteleri aşağıda bahsi geçen topluluklar tarafından icra edilecektir. Besteler bu enstrümanları ya da kombinasyonlarını kullanacak şekilde tasarlanmalıdır. Günlük semilerlerde katılımcılara özel dersler verilecektir.
 
Semilerlere dahil olanlar:
-    Makam teorisi, ve unsurlarının  kompozisyonlara teknik ve estetik olarak  dahil edilmesi. 
-    Live elektronik processing, sabit medyanın besteye dahil edilmesi, ses çoğalımında ve  boyutunda sorunlar, notasyon gelenekleri
-    Aşağıdaki listede dahil edilen farklı enstrümanlar için gelişmiş tekniklerin ve notasyon metodlarının araştırılması
 
Sanatçı/Hocalar (Besteciler)
(İsimlerin üstüne tıklayarak kısa bio'larını görebilirsiniz)
Kurt Rohde
Tolga Yayalar 
Reuben de Lautour
Onur Türkmen 
 
Müzisyenler ve Enstrümanlar: 
keman: Ellen Jewett, Özcan Ulucan, William Harvey
viyola: Ali Başeğmezler, Tuba Özkan
çello: Carol Ou, Elinor Frey
5 telli çello:  Elinor Frey
klarnet: Sacha Rattle
flüt :Cem Önertürk 
obua: Demre Erdem
piyano: Jerfi Aji, Çağdaş ÖzkanZeynep Özsuca
perküsyon: Amy Salsgiver
Glockenspiel, crotales (2 octaves), 3 Tom toms, snare drum, suspended cymbal, 2 wood blocks, bendir (frame drum), talep halinde başka ufak vurmalılar da kullanılabilir. Ayrıca diğer Mallet enstrümanlar için MIDI olanakları da vardır.
kemençe: Nermin Kaygusuz
bağlama: Cenk Guray
 şef: Orhun Orhon
 
Gönderilmesi gereken: CV ve yakın zamanlı bir canlı performansın ses kaydı
(Performans ses kaydı yerine YouTube ya da SoundCloud linkleri de göndereblirsiniz. Başvuru formundaki seçenekten sadece maksimum boyut 20 MB olmak üzere ses dosyasını ekleyebilirsiniz. 
 
Tarihler: 7-13 Ağustos 2015
Katılım Ücreti:   500 TL
 
Caz Haftası öğrencilere bir caz müzisyeni olarak nasıl ilerleyebileceğine dair tecrübeler sunan yoğun bir atölye. Odak noktası performans ve doğaçlama olacaktır. Bütün öğrenciler bir topluluk ile çalacaktır. Ayrıca profesyonel caz müzisyenleri ile çalma fırsatları olacaktır. Her gün özel ders, ustalık sınıfları, dinleme dersleri, topluluk ve performans içerecek. Öğrenciler kendi müziklerini yazmaları için de teşvik edilecekler. 5 gün içinde en az 6 ay boyunca tek başına çalışacak ve kendini geliştirecek donanım verilecektir.
Bu atölye orta ve ileri öğrenciler için tasarlanmıştır. Ancak başalangıç seviyesindeki öğrenciler de başvurabilir.
Atölyeler Dave Allen (gitar) ve Sibel Köse (caz vokal) liderliğinde yapılacaktır. 
Sibel'in atölyeleri için deteylı bilgi: SK-CVA
 
Seminer Konuları:
-    Ritmik ve armonik konseptler
-    Doğaçlama
-    Çalışma teknikleri
-    Topluluklar
-    Dinleme ve analiz
-    Kompozisyon
 
Sanatçı/Hocalar
(İsimlerin üstüne tıklayarak kısa bio'larını görebilirsiniz)
Dave Allen - Caz gitar - Program direktörü
Sibel Köse - Vokal
Matt Hall - Bas
Cem Aksel - Davul
 
Tarihler: 17-21 Ağustos 2015
Katılım Ücreti:   350 TL

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20