HABER

Bilkent Senfoni Orkestrası Artemis Tapınağı'nda

08.06.2015


Paylaş:

Bilkent Senfoni Orkestrası 17 Haziran Çarşamba günü Sardis Antik Kentinde bir konser verecek. Manisa’nın Salihli ilçesindeki Sardis Antik Kentindeki Artemis Tapınağı'nda gerçekleştirilecek konser saat 20.00’de başlayacak.

 

Konserde, Kamran İnce’nin Sardis arkeoloji kazılarının direktörü Prof. Crawford H. Greenewalt Jr.’ın siparişi üzerine bestelediği Sardis Senfonisi ve Midas’ın Hükmü operasından bölümler seslendirilecek. Besteci Kamran İnce yönetimindeki konserin solisti Macar mezzo-soprano Judit Rajk.

 

BSO konserde ayrıca Handel’in açık havada seslendirilmek üzere yazdığı “Royal Fireworks Music” ile Respighi’nin Johann Sebastian Bach’ın Üç Koralinin Uyarlamalarını seslendirecek.

 

Kamran İnce’nin Sardis Senfonisi, Sardis’in doğal manzarasını ve eski yapıtlarını anlatır: Karlı Tmolus (Boz) Dağı, hiçbir ordunun ele geçiremediği Akropol, altın Paktolus (Gediz) Çayı, Nekropol ve Lidya krallarının kraliyet mezarlığı olan Bin Tepe. Sardis, antik çağın en önemli kentlerinden biridir. Eski zamanlarda, Frigya Kralı Midas’ın dokunduğu her şeyi altına dönüştürme gücünden kurtulmak için Sardis’in içinden akan Paktolus (Gediz) Nehrinde yıkandığı söylenir ve o zamandan sonra, Sardis’in sakinleri Lidyalılar, dünyadaki en zengin insanlar olmuşlardır. Lidyalılar sikkeyi icat etmiş, batı Anadolu’nun tamamını fethetmişlerdir. Midas’ın ayrıca, tanrı Apollon ile yarı tanrı Pan arasındaki müzik yarışmasında yargıçlık yaptığı söylenir. Kamran İnce’nin yine Prof. Greenewalt tarafından sipariş edilmiş olan operası Midas’ın Hükmü’nde işte bu yarışma anlatılır.

 

Sardis Senfonisi ve Midas’ın Hükmü’nden aryalar, Sardis’teki antik Artemis Tapınağının önünde, hem senfoninin anlattığı çevrede hem de tam olarak antik dönemdeki müzik yarışmasının yapıldığı yerde, açık havada seslendirilecek. Sardis’in akıldan çıkmayan doğal güzelliği, Kamran İnce’nin harika müziğiyle bir araya gelerek dinleyicilere unutulmaz bir deneyim yaşatacak.

 

Bilkent Senfoni Orkestrası’nın 17 Haziran Çarşamba günü Sardis Antik Kentinde gerçekleştireceği konser saat 20.00’de başlayacak. 20 TL tam, 10 TL öğrenci ücretli konser biletleri www.mybilet.com adresinden ve etkinlik öncesi konser mekanından temin edilebilir.

 

BSO gişesi: 0312 290 1775
www.bilkent.edu.tr

 

 

Türk-Amerikalı besteci Kamran İnce’nin müziği, Anadolu ve Balkanlar ile Batı arasında bir köprü kurar. İnce’nin ses dünyasının temelini oluşturan unsurlar arasında, Türk ve Balkan halk müziğinin enerjisi ve doğallığı, Bizans ve Osmanlı saray müziğinin ruhaniliği, Avrupa sanat müziği geleneğiyle, Amerikan ruhunun dışa dönük ve halka hitap eden nitelikleri yer alır. Bu unsurlar mutlulukla uyum içinde soluk alıp verirler ve İnce’nin müziğinde çok önemli olan çizgisel ve dikey kontrastların döne döne ilerlemesini sağlarlar.

 

Los Angeles Times’da kendisinden "Modern müzikle bağlantısını koparmadan egzotik kalabilen nadir bir besteci" olarak söz edilen İnce, 1960’da Montana’da Amerikalı bir anne ve Türk bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Doktora derecesini Eastman School of Music’ten almış olan besteci, halihazırda University of Memphis’te ve İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırma Merkezi MİAM’da Kompozisyon dalında öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. İnce’nin aldığı çok sayıda ödülden bazıları, Roma Ödülü, Guggenheim Fellowship, Lili Boulanger Ödülü, Amerika Sanat ve Edebiyat Akademisi Müzik Dalında Sanat ve Edebiyat Ödülü’dür. Sanatçının "Waves of Talya" adlı yapıtı, Chamber Music Magazine tarafından yaşayan bir besteci tarafından bestelenmiş 20. yüzyılın en iyi oda müziği yapıtlarından biri olarak değerlendirilmiştir.

 

Kamran İnce’nin yapıtları, Chicago Senfoni Orkestrası, BBC Senfoni Orkestrası ve Prag Senfoni Orkestrası gibi orkestralar, ayrıca Nederlands Blazers Ensemble, Chanticleer Korosu ve Los Angeles Piyano Dörtlüsü gibi gruplar tarafından seslendirilmiştir. Hollanda Festivali, CBC Encounter Serisi (Toronto), İstanbul Uluslararası Müzik Festivali, Estoril Festivali (Lizbon), Turkfest (Londra) ve Küreselleşmede Kültürel Etkiler Festivali’nde (Ho Chi Minh City) yalnızca İnce’nin müziğine yer verilen konserler düzenlenmiştir.

 

Sanatçının kataloğunda, senfoni ve oda müziği yapıtlarının yanı sıra, film ve bale müzikleri de yer alır. İnce’nin albümlerinin yayın hakları yalnızca Schott Music Corporation’a aittir.

 

Ford Vakfı, Fromm Vakfı, Koussevitzky Vakfı, Jerome Vakfı, Reader’s Digest ve Pew Charitable Trust’tan sipariş alan Kamran İnce’nin yer aldığı önemli projelerden birkaçı şunlardır: (Berlin Classics tarafından yayımlanan) Spark ve Schleswig-Holstein Festivali için "Songs in Other Words" (2014, Mendelssohn’un "Songs without Words" yapıtından altı parça yeniden bestelenmiştir); Arkas Trio için bir piyano üçlüsü olan "Fortuna Sepio Nos" (2013); Berlin Counterpoint ve İstanbul Festivali için "It’s a Nasreddin" (2013); Yurodny (Dublin) ve Hezarfen (İstanbul) grupları tarafından icra edilmek üzere İrlanda Sanat Konseyi için "Zamboturfidir" (2012); Present Music’in 30. yılı anısına koro ve orkestra için "Still, Flow, Surge" (2011); Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı için "Orkestra, Türk Çalgıları ve Ses için Konçerto" (2009); Türkiye Mimarlar Odası’nın 100. yılını kutlamak için "Dreamlines" (2008); "Music for a Lost Earth" (2007); Chanticleer Mass projesi için "Gloria" (Everywhere, "And on Earth, Peace", Warner Classics tarafından yayımlanmıştır); yapıtlarının Nederlands Blazers topluluğu için düzenlenmiş bir derlemesi olan "Turquoise" (2006, NBELive’da yayımlanmıştır) ve 2000 yılında Avrupa ve Dünya Şampiyonu olan Galatasaray futbol kulübünün yüzüncü yıl kutlamaları için “Galatasaray Senfonisi”ni (No.5, 2005) bestelemiştir.

 

İnce’nin Naxos’dan çıkan beş albümü vardır. Bunlar, "Music for a Lost Earth", "Galatasaray", "Hammers and Whistlers", "Constantinople" ve "Kamran İnce"dir. Sanatçının diğer CD’leri, İnnova’dan çıkan "In White" ve "Passion and Dreams", Argo/Decca’dan çıkan "Fall of Constantinople", Albany’den çıkan "Kamran İnce & Friends" ve "Asumani"dir.

 

İnce’nin Crawford Greenewalt tarafından Sardis/Lidya kazılarının 50. yılı vesilesiyle sipariş ettiği, iki perdelik operası Midas’ın Hükmü’nün konser uyarlamasının prömiyeri, bestecinin yönetiminde Present Music ve Milwaukee Opera Tiyatrosu tarafından 2013 yılının Nisan ayında Milwaukee’de yapılmıştır (Konser kaydı Albany Records etiketiyle çıkmıştır).

 

Budapeşte’de doğan Judit Rajk, Franz Liszt Müzik Akademisi şan bölümünden 1994’te mezun olup 2009’da doktora derecesini almıştır. Bir lied ve konser şarkıcısı olarak kendisine sayısız eser adanmış, pek çok çağdaş eserin de ilk seslendirilişini yapmıştır.

 

2005 ve 2011’de Macaristan çağdaş müziğine katkıları nedeniyle Artisjus Ödülü’nü kazanmıştır. Rajk; Macar orkestraları ve Berlin’de Deutsche Oper, Berlin Philharmonie, Simfonietta92, Concertante di Chicago ve Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (Türkiye) dahil yurt dışında çeşitli orkestralarla solist olarak konserler vermiştir.

 

Çağdaş opera örneği sayılabilecek Gyula Fekete’nin Roman Ateşi’nde ana karakteri söylediği CD kaydı Opera Haber Dergisi’nde seçkin bir inceleme konusu olmuştur. Halen Liszt Akademisi’nde kilise müziği dersleri de vermektedir.

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20