HABER

Veriko Çumburidze Çaykovski Yarışması'nda birinci tura geçti!

17.06.2015


Paylaş:

Andante dergisinin düzenlediği Donizetti Klasik Müzik Ödülleri'nde 2013 yılında ''Yılın 17 Yaş Altı Genç Müzisyeni'' kategorisinde ödül sahibi olan Gürcü asıllı Türk kemancı Veriko Çumburidze, Rusya'da bugünlerde devam etmekte olan 15. Çaykovski Yarışması'nda keman dalında birinci tura geçmeyi başaran 25 yarışmacı arasına ismini yazdırdı. Moskova'da yapılan ilk turda yarışmaya hak kazanan 48 genç kemancı arasında yer alan Çumburidze, sergilediği üstün performansın ardından dün açıklanan listedeki finalistler arasında yer almayı başardı. 

Birinci tura kalmayı başaran 25 genç kemancı arasında 2012 Hannover Uluslararası Josef Joachim Keman Yarışması birincisi Alexandra Conunova, 2015 Kraliçe Elisabeth Yarışması finalisti Bomsori Kim, 2014 Singapur Uluslararası Keman Yarışması birincisi Yu-Chien Tseng ve 2015 Uluslararası Boris Goldstein Yarışması birincisi Stefan Tarara gibi iddialı isimler dikkati çekiyor.

Yarışma yarın (19 Haziran2015) saat 13:00’da devam edecek. Veriko'nun performansını canlı olarak Medici TV’nin web sayfasında izleyebilirsiniz. http://tch15.medici.tv/en/performance/round-round-1-violin-2015-06-19-1000000300-small-h


Keman dalı birinci tura kalanların toplu listesi:

Milyukov, Pavel – Rusya
Korzhenevich, Elena – Rusya

Stekolshchikova, Lyubov – Rusya
Conunova, Alexandra – Moldova
Kishima, Mayu – Japonya
Mo, Boson – Kanada
Kim, Younguk – Güney Kore
Starikov, Stepan – Rusya
Kim, Stephen Jee Won – ABD
Lukiyanenko, Tikhon – Rusya
Kim, Bomsori – Güney Kore
Tseng, Yu-Chien – Tayvan
Kang, Jumi – Almanya
Tchumburidze, Veriko – Gürcistan, Türkiye
Kim, Jee Won – Güney Kore
Jang, Yoo Jin – Güney Kore
Kazazyan, Haik – Rusya
Park, Kyumin – Güney Kore
Zhelezny, Leonid – Rusya
Balanas, Kristine – Latviya
Avstrikh, Daniil – Rusya
Khukhua, Igor – Rusya
Tarara, Stefan – Almanya
Pospelov, Sergei – Rusya
Andersen, Christopher Tun – Norveç

Çaykovski Yarışması Başkanı, dünyaca ünlü orkestra şefi Valery Gergiev bu yılki yarışmaya aralarında dünyaca ünlü solistlerin de bulunduğu etkileyici isimler davet etmeyi başardı. Veriko'nun karşısında ter dökeceği jüri heyetinde Salvatore Accardo, Yuri Bashmet, Maxim Vengerov, Liana Isakadze, Leonidas Kavakos, Ilya Kaler, Boris Kushnir, Mihaela Martin, Vadim Repin, Roman Simovic, Viktor Tretyakov, Maxim Fedotov, Vera Tsu Wei Ling, James Ehnes, Nikolaj Znaider gibi büyük isimler bulunuyor.

4 yılda bir düzenlenen ve dünyanın en prestijli müzik yarışmalarından biri olarak görülen Çaykovski Yarışması'nın keman ve piyano kategorileri Moskova'da, viyolonsel ve şan kategorileri ise St. Petersburg'da yapılıyor. Kategori birincilerinin kimlikleri 1 Temmuz'da Moskova'da dünya kamuoyuna açıklanacak. Kategorilerinde birinci olan yarışmacıların her biri 30,000 Dolar'lık ödülün sahibi olurken, aralarından seçilecek olan biri 100,000 Dolar değerindeki Grand Prix'nin sahibi olacak.

Bugün başlayan Keman kategorisindeki birinci tur elemelerinde gurur kaynağımız Veriko Çumburidze'ye başarılar dileriz.

Andante

BENZER HABERLER

    YORUMLAR


    Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0216 325 27 13 | F: 0216 326 39 20