HABER

Haziran ayı sansür raporu açıklandı

02.07.2015


Paylaş:

Haziran ayı “Sanat Alanlarına Yönelik Baskı ve Sansür” raporu kamuoyuna sunuldu

CHP Kültür ve Sanat Platformu’nun hazırladığı Haziran ayı sansür raporu açıklandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ercan Karakaş rapora ilişkin yaptığı açıklamada, seçimlerden sonra sanata ve sanatçılara yapılan baskının  hala sürdüğünü belirterek, “Artık bu durum son bulmalıdır. Bunun için, bilim ve sanatı da özgür ve özerk kılacak yeni bir hükümet anlayışını yaşama geçirmek gereklidir” dedi. CHP Kültür ve Sanat Platformu’nun Haziran raporunda yer alan  başlıklar şöyle:


1) 

      Mehmet Aksoy ve heykeli


Heykeltraş Mehmet Aksoy, kendisine yönelik yeni bir suç duyurusu nedeniyle savcılıkta ifade verdi. Kars’ta yaptığı “İnsanlık Anıtı” heykeli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘ucube’ olarak nitelendirilen ve bu nedenle 10 bin lira tazminat kazanan Mehmet Aksoy, davayı kazandıktan sonra verdiği röportajda, “Kazandığınız parayla yeni heykeller yapacak mısınız?” sorusuna “Haram parayı heykele yatırmam” cevabını vermiş ve bu nedenle Erdoğan’ın avukatları Mehmet Aksoy hakkında İstanbul Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık, hazırladığı iddianamede Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle Aksoy’un 4 yıl 8 aya kadar hapsini istedi. Aksoy savcılığa verdiği ifadede, “Bu, herhangi bir emek ve ter karşılığı kazanılan bir para olmadığı için bu tabiri kullandım. Suçlamaları kabul etmiyorum” dedi.

2)

                Ahmet Şık


Fethullah Gülen’le ilgili yayınlanmamış kitabından ötürü hapis yatan gazeteci Ahmet Şık hakkında, ‘Paralel Yürüdük Biz Bu Yollarda’ kitabı nedeniyle 32 aya kadar hapis istemiyle dava açıldı. Eski Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın şikayetiyle açılan davada Şık, kitabında Yıldırım’a hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanacak.


3)

          Tigran Hamasyan


Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Ermeni asıllı Caz piyanisti Tigran Hamasyan'ın Ani Harabeleri'nde verdiği konsere nefret söylemi içeren ifadelerle tepki gösterdi.  Konserle ilgili basın toplantısı yapan Kars Ülkü Ocakları Başkanı Tolga Adıgüzel de, “Satılmış hainler sabrımızı mı zorlamak istiyor? Yoksa bizler de Kars caddelerinde Ermeni avına mı çıkalım?”dedi.
4)

                      Grup Yorum

Grup Yorum’un Nisan ayında yapacağı “Bağımsız Türkiye” konserinin “kamu güvenliği” gerekçe gösterilerek İstanbul Valiliği tarafından yasaklanmasını protesto ettikleri için 54 kişi gözaltına alınmıştı. Bu kişilerin 47’si hakkında 10 Haziran’da iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.


Grup Yorum'un 4 Temmuz Cumartesi günü Ankara'da Sıhhiye Meydanı'nda düzenleyeceği 30. Yıl konseri Ankara Valiliği tarafından yasaklandı. Valilik kararında, “Konserin toplumun bazı kesimleri tarafından tepki toplayabileceği için uygun görülmediği” gerekçesi ileri sürüldü.


Grup Yorum’un 30. yıl kapsamındaki İstanbul konseri de Valilik tarafından yasaklandı. Grup Yorum avukatlarının İdari Mahkemeye yaptıkları başvuru sonucu, mahkeme ‘Yürütmeyi Durdurma’ kararı verdi ve konser 28 Haziran’da Bakırköy’de gerçekleşti. Mahkeme kararına rağmen Emniyet, “konsere gitmeyin” pankartları ile konseri engellemeye çalıştı.


5)

      Boston Gey Erkek Korosu

LGBTİ “Onur Haftası” kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikler ve bu kapsamda düzenlenmesi planlanan Boston Gay Men's Chorus (Boston Eşcinsel Erkek Korosu) konseri, Vahdet, Yeni Akit, Yeni Şafak gibi gazeteler tarafından ‘Sapıklık kol geziyor’, ‘Eşcinselliği yayma misyonlu orkestra Türkiye’ye geliyor’ gibi ifadelerle yorumlandı. Zorlu PSM’de yapılacak olan konser, mekan yönetimince iptal edildi. Boston Gay Men's Chorus konseri, 27 Haziran’da Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüsü’nde gerçekleşti. Konser öncesi, Madır Öktiş’in sergileyeceği performans ise, üniversitenin isteği üzerine programdan çıkartıldı.
6)

               Önce                /            Sonra


Fransız fotoğrafçı ve sokak sanatçısı JR'ın, “Şehrin Kırışıklıkları" (Wrinkles of the City) projesi kapsamında, Mayıs ayından bu yana Balat'taki yıkık bir binanın duvarında gerçekleştirdiği duvar resmi boya ile kapatıldı. Fatih'deki duvar resimlerinin kimler tarafından kapatıldığı belirlenemedi.7)

              Orhan Aydın                  Üstün Akmen


Kültür Bakanı’nın sanatçılara açtığı “hakaret davaları” sürüyor. Tiyatro Sanatçısı ve Sanatçılar Girişimi Sözcüsü Orhan Aydın ve Tiyatro Eleştirmeni Üstün Akmen, Bakanın kendileri hakkında açtığı yeni davalar için ifade verdiler.8)

   AKM 2008 yılından beri kapalıAtatürk Kültür Merkezi’nin onarılarak faaliyete geçmesi yönünde hiçbir işlem yapılmadı.

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20