HABER

Beethoven'ın kayıp obua konçertosunu hiç duydunuz mu?

15.07.2015


Paylaş:

Beethoven'ın gençlik yıllarında yazdığı Obua Konçertosu'nun Largo bölümü, 2003 yılındaki bir konserle sanatseverlerin beğenisine sunulmuştu. Bu Largo bölüm Hollandalı müzikologlar Cees Nieuwenhuizen ve Jos van der Zanden tarafından yeniden düzenlenmişti.

Beethoven'ın kayıp eseri olarak nitelendirilen obua konçertosu, 1964 yılında Bonn kütüphanesinde bulunmuş ve yayınlanmıştı. Üç bölümlük obua konçertosunun her bir bölümünün sadece başlangıç kısımları geriye kalmış, eserin tamamı olan son nüsha 1840 yılında Viyana Yayıncılık evinde kayıplara karışmıştı. Orjinal solo melodiyi barındıran Largo bölümüne yoğunlaşıldı ve Hollandalı müzikologlar Cees Nieuwenhuizen ve Jos van der Zanden bölümü yeniden düzenleyerek eserin yavaş bölümünü hayata kazandırdı.

Mozart ve Haydn etkisi seziliyor

1935 yılında bulunan bir mektupta, Beethoven'ın sponsorunun 1792 yılında yazılmış olan bu eserden pek etkilenmediği görülmüş. Zaten eserin Haydn tarafından Beethoven'a verilen bir ödev niteliğinde olduğu söyleniyor. Beethoven'ın bu eseri bestelediğinde tahminen 22 yaşında olduğu, bu sebeple de eserde Haydn ve Mozart etkisi hissedildiği yorumları yapılıyor. Rotterdam'daki  prömiyerde ilk icrayı Rotterdam Filarmoni Orkestrası eşliğinde obua sanatçısı Alexei Ogrintchouk yapmıştı. Largo bölümü aşağıdaki videoda dinleyebilirsiniz. Bu kayıtta obuada Bart Schneemann'a Radio Chamber Orchestra eşlik ediyor.


 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20