HABER

Günümüze kadar gelmeyi başaran en eski çello

30.07.2015


Paylaş:

Metropolitan Müzesi'nde sergilenen çello, geçmişten bugüne kadar sağlam kalmayı başarabilen en eski çello olarak tanımlanıyor

ABD'nin New York'daki Metropolitan Müzesi'nde belli bir müddet sergilenecek olan enstrüman, günümüze kadar gelmeyi başaran en eski çello olarak tanımlanıyor. Güney Dakota Üniversitesi Ulusal Müzik Müzesi'nden sergilenmek üzere ödünç alınan çellonun adı Amati "Kral" çellosu. Enstrümanın 16. yy'dan kalma olduğu tahmin ediliyor. Andrea Amati tarafından İtalya-Cremona'da üretilen tarihi çello Amati ailesinin yaptığı enstrümanlardan sadece bir tanesi. Nesiller boyunca Amati adıyla üretilen yaylı enstrümanlar Stradivarius ve Guarneri gibi birçok üreticiye ilham kaynağı oldu. Andrea Amati'nin, o dönemde yaylı enstrümanların boylarına ve yapılarına ilk kez belli bir standart getiren kişi olduğu da belirtiliyor.

Çello, Fransız Krallığı için üretiliyor

Fransa Kralı 9. Charles'ın sarayında icra edilmesi için sipariş edilen çellonun üzerinde, kralı yücelten çizimler de bulunuyor. Kılıç, taç gibi ögelerin yanında, dini figür olarak çizilen melekler de dikkat çeken ayrıntılar arasında göze çarpıyor. 

YORUMLAR


Akçaağaç Sok. Görhan Apt. No: 1/1A Acıbadem Üsküdar / İSTANBUL | T: 0532 343 9328 | F: 0216 326 39 20